Úvod / Vše o studiu / Syndrom zvýšené propustnosti střev

Tento syndrom sice postihuje střevní trakt, má ale vliv na vznik celé řady onemocnění (únavy, alergií, zánětů, autoimunitních onemocnění, syndromu dráždivého tračníku, srdečně-cévních chorob aj). S ohledem na životní styl, který v současné době populace preferuje, se tento problém masově rozvíjí, je proto třeba mu ve vztahu k manipulaci se stravou věnovat patřičnou pozornost.
Sliznice střeva tvoří poměrně velkou plochu. Na jejím povrchu se nachází tenká vrstva buněk, jejichž hlavním úkolem je kontrolovat vstřebávání látek ze stravy. Tyto buňky jsou v těsném spojení, jejich vzájemnou komunikaci a udržování optimální vzdálenosti mezi nimi zajišťují specifické bílkoviny. Tyto proteiny mají na základě aktuální potřeby schopnost zvětšovat nebo zmenšovat prostor mezi jednotlivými buňkami sliznice, a to za účelem propustit skrze střevní stěnu látky ze střeva do krevního oběhu. Za normálních okolností je velikost těchto mezer poměrně malá, protože homeostatické mechanismy se snaží předcházet vznikům zdravotních komplikací a udržují funkci této vrstvy buněk na takové úrovni, aby nedocházelo k propouštění špatně metabolizovaných živin, případně jakýchkoli toxinů.
Zdravé střevo funguje tak, že síť těchto buněk nedovolí průchod větších částic. To, co by se do krve dostat nemělo, zůstává ve střevech a je následně vyloučeno. Pokud ale dojde k narušení kontinuity této vrstvy, vznikají větší otvory. Skrze ně se přes stěnu střeva vstřebávají látky, které následně poškozují zdravou rovnováhu v těle. Vzniká tzv. "Leaky gut syndrome" neboli syndrom zvýšené propustnosti střev (zvýšená permeabilita střev).
Jeho následky jsou rozsáhlé. Jakmile se skrze střevní stěnu dostávají do krevního oběhu nežádoucí látky, imunitní systém na ně reaguje jako na vetřelce. Začne mobilizovat svoje úsilí, bohužel zdaleka ne vždy je úspěšný a výsledkem jsou:
- záněty - kloubního aparátu, srdečně-cévního systému, vylučovacího ústrojí, trávicího traktu (např. syndrom dráždivého tračníku),
- infekce dýchacích cest,
- kožní problémy - ekzémy, akné,
- potravinové intolerance a alergie.
Zvýšená střevní propustnost souvisí s chronickými a autoimunitními onemocněními:
- Crohnova choroba,
- ulcerózní kolitida,
- revmatoidní artritida,
- astma,
- roztroušená skleróza,
- Parkinsonova choroba,
- celiakie,
- cukrovka I. typu,
- špatná funkce štítné žlázy,
- metabolický syndrom.
Zvláštní kapitolou u zvýšené propustnosti střev je vztah k funkcím mozku. Ukazuje se, že narušuje rovnováhu v komunikačním kanálu střevo-mozek, což vede k některým psychickým onemocněním (úzkosti, deprese, bipolární porucha, sleduje se i vztah k autismu).
Pro řešení takové situace (či jejímu předcházení) je třeba nejprve pochopit, jaké jsou příčiny vzniku syndromu. Mezi běžně prezentované patří:
1. Špatná koncepce stravy.
2. Stres.
3. Užívané léky (analgetika, nesteroidní antiflogistika, antibiotika, imunosupresiva - nejčastěji kortikoidy).
4. Přítomnost chronického zánětu v těle.
5. Porucha diverzity střevní mikrobioty.
Pro lepší uchopení problematiky rozdělme stravu ve vztahu k syndromu propustných střev na dvě části:
1. Faktory ve stravě, které podporují vznik syndromu:
A) Přebytek sacharidů.
Platí to pro sacharidy komplexní i jednoduché (podporují růst kvasinek a patogenních baktérií, které pak produkují toxiny, jež poškozují buňky střevní výstelky). V tomto směru je výhodné snižovat jejich podíl ve stravě, a to na úroveň, která danému jedinci vyhovuje. Neznamená to, že nejlepší variantou jsou nízkosacharidové koncepce. Cílem je, aby strava nebyla příliš vysokosacharidová, tzn. podíl polysacharidů i cukrů byl přiměřený energetickým potřebám a současně jejich zdroje byly co nejméně technologicky upravené. U cukrů to nejsou jen jeho rafinované formy, ale např. i přebytek fruktózy (ovocného cukru), které jsou součástí vysoce koncentrovaných sirupů, případně slazených nápojů.
B) Zvýšený příjem alkoholu.
Platí to obecně o všech zdrojích alkoholu, tedy i pivu a vínu, které se běžně prezentují (v přiměřené míře) jako zdravotně prospěšné.
C) Průmyslově zpracované potraviny s obsahem některých aditiv.
Vedle konzervačních látek se často citují emulgátory a organická rozpouštědla. Vzhledem k tomu, že střevo porušují přímo, má smysl se zajímat o to, ve kterých potravinách se objevují nejčastěji:
- pekařské výrobky (pečivo, dezerty),
- mléčné a vaječné produkty,
- čokoládové výrobky,
- omáčky,
- krémy,
- zmrzliny,
- margaríny,
- některé uzeniny (párky).
D) Nedostatek vlákniny.
Její deficit znevýhodňuje aktivitu probiotických mikroorganismů ve střevech a dává prostor pro přemnožení patogenních kultur, které následně svojí aktivitou nepřispívají k regeneraci poškozené střevní výstelky.
E) Nedostatek některých vitamínů a minerálů.
Jedná se především o vitamín D a zinek.
F) Přebytek lepku a kaseinu.
Tyto bílkoviny samy o sobě nejsou "špatné". Zátěží pro vnitřní prostředí střeva se stávají v okamžiku, kdy je jejich podíl ve stravě příliš vysoký. U mléčných výrobků je vůči sliznici střeva nejvíce agresívní A1 beta-kasein. Vyhnout se mu je možné jen u mléčných výrobků, které pochází ze speciálně šlechtěného skotu. Platí ale, že přiměřené množství zakysaných produktů by nemělo dělat výraznější potíže (obsahují probiotika a mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které mají pozitivní vliv na fungování střevního traktu).
G) Vysoký podíl antinutričních látek.
Nejčastěji se citují fytáty a lektiny. Lektiny jsou na cukry vázané bílkoviny, které působí jako přirozený obranný systém rostlin. Ve střevním traktu se lektiny umí přichytit na sliznici, kterou poškozují a způsobují rozvoj zánětu. Významným zdrojem lektinů jsou pšenice, rýže nebo sója.
2. Úprava koncepce stravy sloužící jako prevence i podpůrná léčba syndromu propustných střev:
Existuje několik jednoduchých zásad, podle kterých je možné stravu upravovat tak, aby výsledek vedl k nastolení a udržení rovnováhy funkce buněk střevní sliznice. Vždy je třeba vycházet z toho, v jaké situaci se nacházíme - tedy zda řešíme prevenci, nebo už vzniklý problém.
Úprava stravování, která cílí na ovlivnění funkce střevní sliznice, zahrnuje několik jednoduchých pravidel:
A) Nejprve je potřeba se zbavit potravin a faktorů, o kterých víme, že daný problém způsobují či jej podporují.
B) Jídelníček tak bude tvořen jen takovými potravinami, které jsou vůči střevnímu traktu bezproblémové.
C) Upraví se poměry makrosložek (sacharidy, bílkoviny, tuky, vláknina) a zacílí se na jejich kvalitu.
D) Součástí stravy budou fermentované potraviny a silné masokostní vývary.
Na převedení těchto pravidel na skutečný talíř se zaměřujeme v kurzu Poradce pro výživu. Studenti mají k dispozici výukovou aplikaci ZOF, na které vytváří modelové jídelníčky s cílem aplikovat nutriční pravidla na vybranou individualitu.
Mgr. Martin Jelínek
MUDr. Lucie Tomíčková
Ve světě výživy a wellness se pohybuji přes 10 let a když jsem se ocitla doma s dětmi, zatoužila jsem znovu po svém snu – stát se výživovou poradkyní. Kurz pana Martina Jelínka „Poradce pro výživu a suplementaci“ je zcela jedinečný a to hned ze dvou důvodů. Prvním je možnost studia on-line, což jsem jako maminka malých dětí vysoce ocenila, druhým důvodem je celostní pohled na výživu a zdraví. Právě komplexní vnímání propojenosti výživy nejen s fyzickým tělem ale také myslí a emocemi, je to, co jsem v jiných dostupných kurzech marně hledala. Jste-li aktivní k přístupu k sobě a svému zdraví, rozhodně Vám kurz doporučuji. Podaří-li se Vám poznatky získané z kurzu začlenit do svého života, je možné, že už lékaře nebudete nikdy potřebovat :) Přeji Vám zdravý a spokojený život. P.S. Třetím důvodem, proč studovat zrovna tento kurz, je osobnost pana Martina Jelínka. Tímto mu srdečně děkuji a taktéž mu přeji mnoho krásného v životě.
Stanislava Zachovalová
Oblast výživy mě vždy zajímala, už jen proto, že jsem já sama věčně bojovala se svou váhou.Hledala jsem informace a následně absolvovala kurz výživy. V podvědomí, jsem pořád cítila, že mi to nestačí.Četla jsem spoustu článků o výživě a touto cestou jsem objevila Mgr. Martina Jelínka a Kurzyatac. ČLÁNKY BYLY Z TOHOTO ZDROJE :-) V oboru výživy pracuji a daří se mi pomáhat lidem na cestě za jejich hezčím životem, ale jsem zastáncem, že vědomostí není nikdy dost a měli bychom se pořád vzdělávat. Rozhodla jsem se absolvovat kurz Mgr. Martina Jelínka hlavně proto, že ho jako odborníka uznávám a kurz mě zaujal z důvodu jeho rozsahu a možnosti studovat online. Moje touha po přísunu informací byla nadosah :-) Nejvíec mě zaujala výuková hra ZOF - je to skvělý nástroj, kde nabyté vědomosti jsem hned převáděla do praxe. Bylo milé pozorovat, že si mého posunu všimli hlavně mí klienti. S určitostí vím, že chci projít všemi kurzy, které Mgr. Martin Jelínek nabízí a jsem si jistá, že si je užiji jako Poradce pro výživu a suplementaci. TĚŠÍM SE, DĚKUJI A VŘELE DOPORUČUJI :-)
Ing. Ján Kopaničák
Kurz výživového poradcu u pána Jelínka ma nesmierne obohatil. Zatiaľ som sa nikde inde nestretol s toľkými rôznymi pohľadmi na stravovanie, pričom ani jeden z nich nie je preferovaný ako jediný správny. Je tu cítiť a vidieť obrovskú snahu o to, aby sa absolventi tohto kurzu dokázali pozerať na veci z mnohých pohľadov, aby vopred nezatracovali žiadnu filozofiu stravovania ale naopak, aby hľadali možnosti a oblasti, kde sa dajú problémy riešiť z viacerých uhlov. Takýto komplexný, zaujímavý, pútavý, praktický a rozsiahly kurz poradcu pre výživu môžem každému záujemcovi úprimne odporučiť.