Syndrom zvýšené propustnosti střev

Tento syndrom sice postihuje střevní trakt, má ale vliv na vznik celé řady onemocnění (únavy, alergií, zánětů, autoimunitních onemocnění, syndromu dráždivého tračníku, srdečně-cévních chorob aj). S ohledem na životní styl, který v současné době populace preferuje, se tento problém masově rozvíjí, je proto třeba mu ve vztahu k manipulaci se stravou věnovat patřičnou pozornost.

Sliznice střeva tvoří poměrně velkou plochu. Na jejím povrchu se nachází tenká vrstva buněk, jejichž hlavním úkolem je kontrolovat vstřebávání látek ze stravy. Tyto buňky jsou v těsném spojení, jejich vzájemnou komunikaci a udržování optimální vzdálenosti mezi nimi zajišťují specifické bílkoviny. Tyto proteiny mají na základě aktuální potřeby schopnost zvětšovat nebo zmenšovat prostor mezi jednotlivými buňkami sliznice, a to za účelem propustit skrze střevní stěnu látky ze střeva do krevního oběhu. Za normálních okolností je velikost těchto mezer poměrně malá, protože homeostatické mechanismy se snaží předcházet vznikům zdravotních komplikací a udržují funkci této vrstvy buněk na takové úrovni, aby nedocházelo k propouštění špatně metabolizovaných živin, případně jakýchkoli toxinů.

Zdravé střevo funguje tak, že síť těchto buněk nedovolí průchod větších částic. To, co by se do krve dostat nemělo, zůstává ve střevech a je následně vyloučeno. Pokud ale dojde k narušení kontinuity této vrstvy, vznikají větší otvory. Skrze ně se přes stěnu střeva vstřebávají látky, které následně poškozují zdravou rovnováhu v těle. Vzniká tzv. "Leaky gut syndrome" neboli syndrom zvýšené propustnosti střev (zvýšená permeabilita střev).

Jeho následky jsou rozsáhlé. Jakmile se skrze střevní stěnu dostávají do krevního oběhu nežádoucí látky, imunitní systém na ně reaguje jako na vetřelce. Začne mobilizovat svoje úsilí, bohužel zdaleka ne vždy je úspěšný a výsledkem jsou:
záněty - kloubního aparátu, srdečně-cévního systému, vylučovacího ústrojí, trávicího traktu (např. syndrom dráždivého tračníku),
infekce dýchacích cest,
kožní problémy - ekzémy, akné,
- potravinové intolerance a alergie.

Zvýšená střevní propustnost souvisí s chronickými a autoimunitními onemocněními:
- Crohnova choroba,
- ulcerózní kolitida,
- revmatoidní artritida,
- astma,
- roztroušená skleróza,
- Parkinsonova choroba,
- celiakie,
- cukrovka I. typu,
- špatná funkce štítné žlázy,
- metabolický syndrom.

Zvláštní kapitolou u zvýšené propustnosti střev je vztah k  funkcím mozku. Ukazuje se, že narušuje rovnováhu v komunikačním kanálu střevo-mozek, což vede k některým psychickým onemocněním (úzkosti, deprese, bipolární porucha, sleduje se i vztah k autismu).

Pro řešení takové situace (či jejímu předcházení) je třeba nejprve pochopit, jaké jsou příčiny vzniku syndromu. Mezi běžně prezentované patří:

1. Špatná koncepce stravy.
2. Stres.
3. Užívané léky (analgetika, nesteroidní antiflogistika, antibiotika, imunosupresiva - nejčastěji kortikoidy).
4. Přítomnost chronického zánětu v těle.
5. Porucha diverzity střevní mikrobioty.

Vliv stravy na permeabilitu střevní stěny

Pro lepší uchopení problematiky rozdělme stravu ve vztahu k syndromu propustných střev na dvě části:

1. Faktory ve stravě, které podporují vznik syndromu:

A) Přebytek sacharidů.
Platí to pro sacharidy komplexní i jednoduché (podporují růst kvasinek a patogenních baktérií, které pak produkují toxiny, jež poškozují buňky střevní výstelky). V tomto směru je výhodné snižovat jejich podíl ve stravě, a to na úroveň, která danému jedinci vyhovuje. Neznamená to, že nejlepší variantou jsou nízkosacharidové koncepce. Cílem je, aby strava nebyla příliš vysokosacharidová, tzn. podíl polysacharidů i cukrů byl přiměřený energetickým potřebám a současně jejich zdroje byly co nejméně technologicky upravené. U cukrů to nejsou jen jeho rafinované formy, ale např. i přebytek fruktózy (ovocného cukru), které jsou součástí vysoce koncentrovaných sirupů, případně slazených nápojů.

B) Zvýšený příjem alkoholu.
Platí to obecně o všech zdrojích alkoholu, tedy i pivu a vínu, které se běžně prezentují (v přiměřené míře) jako zdravotně prospěšné.

C) Průmyslově zpracované potraviny s obsahem některých aditiv.
Vedle konzervačních látek se často citují emulgátory a organická rozpouštědla. Vzhledem k tomu, že střevo porušují přímo, má smysl se zajímat o to, ve kterých potravinách se objevují nejčastěji:
- pekařské výrobky (pečivo, dezerty),
- mléčné a vaječné produkty,
- čokoládové výrobky,
- omáčky,
- krémy,
- zmrzliny,
- margaríny,
- některé uzeniny (párky).

D) Nedostatek vlákniny.
Její deficit znevýhodňuje aktivitu probiotických mikroorganismů ve střevech a dává prostor pro přemnožení patogenních kultur, které následně svojí aktivitou nepřispívají k regeneraci poškozené střevní výstelky.

E) Nedostatek některých vitamínů a minerálů.
Jedná se především o vitamín D a zinek.

F) Přebytek lepku a kaseinu.
Tyto bílkoviny samy o sobě nejsou "špatné". Zátěží pro vnitřní prostředí střeva se stávají v okamžiku, kdy je jejich podíl ve stravě příliš vysoký. U mléčných výrobků je vůči sliznici střeva nejvíce agresívní A1 beta-kasein. Vyhnout se mu je možné jen u mléčných výrobků, které pochází ze speciálně šlechtěného skotu. Platí ale, že přiměřené množství zakysaných produktů by nemělo dělat výraznější potíže (obsahují probiotika a mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které mají pozitivní vliv na fungování střevního traktu).

G) Vysoký podíl antinutričních látek.
Nejčastěji se citují fytáty a lektiny. Lektiny jsou na cukry vázané bílkoviny, které působí jako přirozený obranný systém rostlin. Ve střevním traktu se lektiny umí přichytit na sliznici, kterou poškozují a způsobují rozvoj zánětu. Významným zdrojem lektinů jsou pšenice, rýže nebo sója.

2. Úprava koncepce stravy sloužící jako  prevence i podpůrná léčba syndromu propustných střev:

Existuje několik jednoduchých zásad, podle kterých je možné stravu upravovat tak, aby výsledek vedl k nastolení a udržení rovnováhy funkce buněk střevní sliznice. Vždy je třeba vycházet z toho, v jaké situaci se nacházíme - tedy zda řešíme prevenci, nebo už vzniklý problém.

Úprava stravování, která cílí na ovlivnění funkce střevní sliznice, zahrnuje několik jednoduchých pravidel:

A) Nejprve je potřeba se zbavit potravin a faktorů, o kterých víme, že daný problém způsobují či jej podporují.

B) Jídelníček tak bude tvořen jen takovými potravinami, které jsou vůči střevnímu traktu bezproblémové.

C) Upraví se poměry makrosložek (sacharidy, bílkoviny, tuky, vláknina) a zacílí se na jejich kvalitu.

D) Součástí stravy budou fermentované potraviny a silné masokostní vývary.

Na převedení těchto pravidel na skutečný talíř se zaměřujeme v kurzu Poradce pro výživu. Studenti mají k dispozici výukovou aplikaci ZOF, na které vytváří modelové jídelníčky s cílem aplikovat nutriční pravidla na vybranou individualitu.

Mgr. Martin Jelínek

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Anna Brázdilová

www.centrum3p.cz

Už mnoho let pracuji jako poradce změny životního stylu a najednou jsem měla nutkání absolvovat kurz výživového poradce, abych se dozvěděla co se dnes učí na takových kurzech. Při hledání uceleného pohledu na výživu jsem narazila na stránky ATAC a moje rozhodnutí bylo jasné. Mnoho věcí pro mě bylo nových a velmi přínosných a zároveň v mnoha věcech jsem si potvrdila správnost své cesty přistupovat ke každému klientovi individuálně, protože každý z nás je jedinečný a výjimečný a neexistuje univerzální návod na stravování, který vyhovuje všem. Práce pana Jelínka je pro mě velkou inspirací a jeho kurzy a semináře mohu jen doporučit, aby se šířila myšlenka z mého pohledu vzdělanosti ve výživě, sebepoznání a zároveň zapojení zdravého tzv. selského rozumu. Děkuji za obohacení.

Mgr. Andrea Hrušková

Jsem maminkou sedmileté dcerky, takže denně řeším, jak sestavit její jídelníček, aby byl chutný, vyvážený a zdravý. Informace v kurzu Výživa dětí mi velmi pomohly toto dilema jednoduše vyřešit. Oceňuji komplexní pohled Mgr. Jelínka na tuto problematiku a velmi kvalitně zpracovaný obsah kurzu.

Dana Švestková

www.revite.cz

Ráda bych poděkovala p. Martinovi Jelínkovi za profesionální a komplexní způsob výuky. V oblasti celostního zdraví pracuji 23 roků a cítila jsem, že mi v péči o klienty ještě chybí informace kolem stravování. Sama jako experimentátor s RAW stravováním jsem, zjistila, že extrémy nejsou pro lidský organismus vhodné, i když se některé způsoby stravování tváří, jako ty jediné nejzdravější. Individuální přístup k jednotlivci (klientovi) je ten nejdůležitější. V ATAC kurzu jsem pochopila souvislosti některých mně známých věcí, ale i nová fakta, která mně překvapila. Jsem několik let vegetariánka, získala jsem v podání skvělého učitele pana Jelínka důležité podněty a rady k vyváženému stravování. Když jsme byli dotázáni proč jsme si vybrali právě toto školící centrum, moje odpověď byla, podle intuice. Při hledání vhodného kurzu-Výživový poradce převážil fakt, že v ATAC kurzech je kombinován západní medicínský přístup společně se starými východními naukami. Jsem terapeut TČM a Energetické psychologie. Takže náplň kurzu přímo na moje zaměření, to je skvělé a studium jsem si užívala. Kamarádka, kterou jsem přesvědčila, aby studovala se mnou, mi několikrát řekla: ,,dobře jsi vybrala“.. A já jsem o tom 100%přesvědčena.Ještě jednou děkuji za milý přístup a vstřícné jednání. Všem zájemcům mohu kurz jedině doporučit. Myslím, že lepší v ČR nenajdete.

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu