Syndrom zvýšené propustnosti střev

Tento syndrom sice postihuje střevní trakt, má ale vliv na vznik celé řady onemocnění (únavy, alergií, zánětů, autoimunitních onemocnění, syndromu dráždivého tračníku, srdečně-cévních chorob aj). S ohledem na životní styl, který v současné době populace preferuje, se tento problém masově rozvíjí, je proto třeba mu ve vztahu k manipulaci se stravou věnovat patřičnou pozornost.

Sliznice střeva tvoří poměrně velkou plochu. Na jejím povrchu se nachází tenká vrstva buněk, jejichž hlavním úkolem je kontrolovat vstřebávání látek ze stravy. Tyto buňky jsou v těsném spojení, jejich vzájemnou komunikaci a udržování optimální vzdálenosti mezi nimi zajišťují specifické bílkoviny. Tyto proteiny mají na základě aktuální potřeby schopnost zvětšovat nebo zmenšovat prostor mezi jednotlivými buňkami sliznice, a to za účelem propustit skrze střevní stěnu látky ze střeva do krevního oběhu. Za normálních okolností je velikost těchto mezer poměrně malá, protože homeostatické mechanismy se snaží předcházet vznikům zdravotních komplikací a udržují funkci této vrstvy buněk na takové úrovni, aby nedocházelo k propouštění špatně metabolizovaných živin, případně jakýchkoli toxinů.

Zdravé střevo funguje tak, že síť těchto buněk nedovolí průchod větších částic. To, co by se do krve dostat nemělo, zůstává ve střevech a je následně vyloučeno. Pokud ale dojde k narušení kontinuity této vrstvy, vznikají větší otvory. Skrze ně se přes stěnu střeva vstřebávají látky, které následně poškozují zdravou rovnováhu v těle. Vzniká tzv. "Leaky gut syndrome" neboli syndrom zvýšené propustnosti střev (zvýšená permeabilita střev).

Jeho následky jsou rozsáhlé. Jakmile se skrze střevní stěnu dostávají do krevního oběhu nežádoucí látky, imunitní systém na ně reaguje jako na vetřelce. Začne mobilizovat svoje úsilí, bohužel zdaleka ne vždy je úspěšný a výsledkem jsou:
záněty - kloubního aparátu, srdečně-cévního systému, vylučovacího ústrojí, trávicího traktu (např. syndrom dráždivého tračníku),
infekce dýchacích cest,
kožní problémy - ekzémy, akné,
- potravinové intolerance a alergie.

Zvýšená střevní propustnost souvisí s chronickými a autoimunitními onemocněními:
- Crohnova choroba,
- ulcerózní kolitida,
- revmatoidní artritida,
- astma,
- roztroušená skleróza,
- Parkinsonova choroba,
- celiakie,
- cukrovka I. typu,
- špatná funkce štítné žlázy,
- metabolický syndrom.

Zvláštní kapitolou u zvýšené propustnosti střev je vztah k  funkcím mozku. Ukazuje se, že narušuje rovnováhu v komunikačním kanálu střevo-mozek, což vede k některým psychickým onemocněním (úzkosti, deprese, bipolární porucha, sleduje se i vztah k autismu).

Pro řešení takové situace (či jejímu předcházení) je třeba nejprve pochopit, jaké jsou příčiny vzniku syndromu. Mezi běžně prezentované patří:

1. Špatná koncepce stravy.
2. Stres.
3. Užívané léky (analgetika, nesteroidní antiflogistika, antibiotika, imunosupresiva - nejčastěji kortikoidy).
4. Přítomnost chronického zánětu v těle.
5. Porucha diverzity střevní mikrobioty.

Vliv stravy na permeabilitu střevní stěny

Pro lepší uchopení problematiky rozdělme stravu ve vztahu k syndromu propustných střev na dvě části:

1. Faktory ve stravě, které podporují vznik syndromu:

A) Přebytek sacharidů.
Platí to pro sacharidy komplexní i jednoduché (podporují růst kvasinek a patogenních baktérií, které pak produkují toxiny, jež poškozují buňky střevní výstelky). V tomto směru je výhodné snižovat jejich podíl ve stravě, a to na úroveň, která danému jedinci vyhovuje. Neznamená to, že nejlepší variantou jsou nízkosacharidové koncepce. Cílem je, aby strava nebyla příliš vysokosacharidová, tzn. podíl polysacharidů i cukrů byl přiměřený energetickým potřebám a současně jejich zdroje byly co nejméně technologicky upravené. U cukrů to nejsou jen jeho rafinované formy, ale např. i přebytek fruktózy (ovocného cukru), které jsou součástí vysoce koncentrovaných sirupů, případně slazených nápojů.

B) Zvýšený příjem alkoholu.
Platí to obecně o všech zdrojích alkoholu, tedy i pivu a vínu, které se běžně prezentují (v přiměřené míře) jako zdravotně prospěšné.

C) Průmyslově zpracované potraviny s obsahem některých aditiv.
Vedle konzervačních látek se často citují emulgátory a organická rozpouštědla. Vzhledem k tomu, že střevo porušují přímo, má smysl se zajímat o to, ve kterých potravinách se objevují nejčastěji:
- pekařské výrobky (pečivo, dezerty),
- mléčné a vaječné produkty,
- čokoládové výrobky,
- omáčky,
- krémy,
- zmrzliny,
- margaríny,
- některé uzeniny (párky).

D) Nedostatek vlákniny.
Její deficit znevýhodňuje aktivitu probiotických mikroorganismů ve střevech a dává prostor pro přemnožení patogenních kultur, které následně svojí aktivitou nepřispívají k regeneraci poškozené střevní výstelky.

E) Nedostatek některých vitamínů a minerálů.
Jedná se především o vitamín D a zinek.

F) Přebytek lepku a kaseinu.
Tyto bílkoviny samy o sobě nejsou "špatné". Zátěží pro vnitřní prostředí střeva se stávají v okamžiku, kdy je jejich podíl ve stravě příliš vysoký. U mléčných výrobků je vůči sliznici střeva nejvíce agresívní A1 beta-kasein. Vyhnout se mu je možné jen u mléčných výrobků, které pochází ze speciálně šlechtěného skotu. Platí ale, že přiměřené množství zakysaných produktů by nemělo dělat výraznější potíže (obsahují probiotika a mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které mají pozitivní vliv na fungování střevního traktu).

G) Vysoký podíl antinutričních látek.
Nejčastěji se citují fytáty a lektiny. Lektiny jsou na cukry vázané bílkoviny, které působí jako přirozený obranný systém rostlin. Ve střevním traktu se lektiny umí přichytit na sliznici, kterou poškozují a způsobují rozvoj zánětu. Významným zdrojem lektinů jsou pšenice, rýže nebo sója.

2. Úprava koncepce stravy sloužící jako  prevence i podpůrná léčba syndromu propustných střev:

Existuje několik jednoduchých zásad, podle kterých je možné stravu upravovat tak, aby výsledek vedl k nastolení a udržení rovnováhy funkce buněk střevní sliznice. Vždy je třeba vycházet z toho, v jaké situaci se nacházíme - tedy zda řešíme prevenci, nebo už vzniklý problém.

Úprava stravování, která cílí na ovlivnění funkce střevní sliznice, zahrnuje několik jednoduchých pravidel:

A) Nejprve je potřeba se zbavit potravin a faktorů, o kterých víme, že daný problém způsobují či jej podporují.

B) Jídelníček tak bude tvořen jen takovými potravinami, které jsou vůči střevnímu traktu bezproblémové.

C) Upraví se poměry makrosložek (sacharidy, bílkoviny, tuky, vláknina) a zacílí se na jejich kvalitu.

D) Součástí stravy budou fermentované potraviny a silné masokostní vývary.

Na převedení těchto pravidel na skutečný talíř se zaměřujeme v kurzu Poradce pro výživu. Studenti mají k dispozici výukovou aplikaci ZOF, na které vytváří modelové jídelníčky s cílem aplikovat nutriční pravidla na vybranou individualitu.

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Kateřina Šviráková

www.vyzivasport.cz

Kurz Poradce pro výživu je jedním slovem fenomenální. Obsah a celková podoba studijní formy je vybrána naprosto dokonale. Každý den mám možnost lekce otevřít a přečíst si co potřebuji a to i po skončení kurzů. Nemusím si nikde nic ukládat a stahovat. Drtivá většina témat je „každodenním chlebem“ a informace v lekcích vždy postačí k orientaci a pochopení. Forma výkladu je zvolena tak důmyslně, že si přijde na své každý - jak úplný začátečník, tak pokročilejší student. Upřímně obdivuji schopnost Martina Jelínka vyselektovat ty nejdůležitější věci z poměrně složitého tématu a v čtivé, pochopitelné formě je předat s tím, že lekce málokdy přesáhne pár stránek. Úžasná studijní pomůcka jsou přiložené dotazy k jednotlivým lekcím, které fantasticky doplní informace, znalosti a pochopení celého tématu. Jako třešničkou na dortu hodnotím audio nahrávky, které můžu poslouchat při sportu či jízdě autem, která se rázem změní v oblíbenou činnost. Vzdělávací systém Martina Jelínka mi dal naprosto nejvíc z mnoha již absolvovaných kurzů a škol. Nedá se s ničím srovnat. Systém je jedinečný a nesmírně užitečný. Moc bych si přála, aby seznam kurzů byl nevyčerpatelný . Navíc i osobní přístup, tak zaneprázdněného člověka jako je autor všech lahůdek v podobě kurzů, je naprosto výjimečný. S čistým svědomím mohu říct, že mi Martin Jelínek změnil život a tento a vlastně všechny již absolvované kurzy mě posunuly na mé cestě někam, o čem jsem ani nesnila.

Jan Shejbal

Poměrně dlouhou dobu jsem se snažil najít nějaký kurz,který by bylo možné zvládat k mému zaměstnání. Jelikož jakékoli docházení na kurz pro mě nepřipadalo v úvahu, snažil jsem se najít něco co bych mohl dálkově studovat z domova. Když jsem narazil na kurz Online Poradce pro Výživu a Suplementaci byla to pro mě jasná volba. Ačkoli se mi kurz zdál zočátku náročný, postupem času jsem si našel systém a o výživu jsem se začal zajímal i mimo obsah kurzu. Od té doby jsem již se studiem neměl problém. V průběhu kurzu jsem musel odjet na měsíc do Londýna a z toho důvodu neměl čas studovat. Velice mě proto potěšilo že mi byla bez jakýchkoli problémů délka mého studia prodloužena a mohl jsem po mém návratu pokračovat tam kde jsem skončil. Tento kurz mě velmi obohatil a rozšířil obzory především také v oblasti alternativních způsobů stravování. Chtěl bych Vám proto poděkovat za možnost absolvování Vašeho kurzu a vřele ho všem doporučuji.

Martin Čerman

Z počátku jsem šel do kurzu s obavami, protože výživa je spíše jen můj koníček a žádné oficiální vzdělání nebo praxi v oboru nemám. Toto se brzy ukázalo zcela zbytečné, protože první týdny jsou věnovány právě úplným základům a množství nové terminologie a nové látky je při pravidelném studiu a opakování bez problémů zvládnutelné, včetně závěrečných testů. Velice oceňuji také fakt že Mgr. Martin Jelínek se nesnaží svoje postupy a svůj přístup prezentovat jako to jediné správné, ale spíše studentům dává přehled nástrojů, stylů a možností v přístupu ke stravování, aby se sami rozhodli, co si vyberou. Následně si to mohou v ZOF aplikaci vyzkoušet a porovnat se vzorovým jídelníčkem, takže ZOF aplikace takto ve své podstatě supluje práci s klientem a velmi mi pomohla pochopit jak funguje naučená teorie v praxi. Závěrem tedy mohu kromě poradců kurz doporučit i začátečníkům, pro které je to první takový kurz, potřeba je hlavně vytrvalost a odhodlanost dotáhnout takto dlouhý kurz do konce, jinak nic. :)

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu