Únavovým syndromem trpí rostoucí počet lidí na celém světě. Projevy tohoto onemocnění se v minulosti označovaly pojmy "syndrom chronické neuroendokrinoimunitní dysfunkce" či "myalgická encefalomyelitida", nejčastěji se ale prezentuje "chronický únavový syndrom".

Nejčastěji se vyznačuje:

 • pocity hlubokého a dlouhodobého vyčerpání,
 • poruchami spánku,
 • špatným soustředěním,
 • depresemi,
 • bolestmi kloubů a svalů,
 • bolestí v krku,
 • zvýšenou teplotou...

Stále se vedou spory o tom, zda je únavový syndrom specifické onemocnění nebo jen soubor spolu nesouvisejících příznaků.

Konkrétní příčina vzniku chronického únavového syndromu není doposud známa. Většinou se však odborníci shodují na tom, že významnou roli zde hraje oslabený imunitní systém v kombinaci s fyzickým i psychickým přetížením (přibližně 60 procent postižených tvoří alergici). Někteří postižení trpí i různými autoimunními nemocemi (lupus apod).

Další možné a často uváděné příčiny mohou být:

 • stres,
 • poruchy centrálního nervového systému,
 • poruchy svalového metabolismu,
 • poruchy spánku aj.

Aby toho nebylo málo, připisuje se chronickému únavovému syndromu i vliv:

 • toxinů ze znečištěného prostředí,
 • nízkého krevního tlaku,
 • abnormální hormonální aktivity.

Vliv stravy na chronický únavový syndrom

Ve vztahu ke stravě může chronickou únavu vyvolat nedostatek jakýchkoli nutričních látek. Při snaze podpořit řešení syndromu úpravou jídelníčku by se proto mělo postupovat následovně:

1. Nejprve je vhodné provést analýzu stávajícího stravování.
Toto obnáší detailní pohled na:

A) Skladbu jídelníčku (tedy kvalitu potravin a pestrost v jejich volbě).

B) Nutriční kvalitu (sleduje se obsah všech analyzovatelných živin).

Protože se chronický únavový syndrom nazývá chronický, znamená to, že sám o sobě nevznikl ze dne na den, ale metabolismus musel být odváděn od rovnováhy po delší dobu. Z toho vyplývá, že analýza stravování by měla být zaměřena na delší časový úsek.

2. Poté upravit jídelníček tak, aby vykazoval:

A) Dostatečnou pestrost ve výběru potravin,

B) Odpovídající kvalitu konzumovaných potravin,

C) Nutriční vyváženost ve všech sledovaných parametrech.

Pokud nutriční analýza jídelníčku zjistí, že po delší dobu byly některé mikroživiny v deficitu (především vitamíny a minerály), je výhodné nastavit jejich příjem na mírně vyšší úroveň z důvodu snahy o nasycení organismu.

3. Z doplňkové výživy se nejčastěji preferují:

A) Imunomodulační přípravky - např. echinacea,

B) Antioxidanty,

C) Adaptogeny.

U řešení chronického únavového syndromu vznikají dva problémy:

- Jedná se o chronickou poruchu, je proto nutné počítat s časově náročnějším procesem (řádově v měsících).
- Jedná se o syndrom, neřeší se tedy jeden problém, ale hned celý jejich soubor. Toto v podstatě znamená, že rovnováha těla i mysli byla vykolejena na několika úrovních (homeostatické samoregulační mechanismy přestaly plnit svoji funkci u více systémů).

V praxi toto obnáší nejen nastavit nový systém správně, ale také mít nemalou trpělivost s jeho realizací a průběžným vyhodnocováním dílčích výsledků. Toto se studenti učí v kurzu Poradce pro výživu, kde na výukové aplikaci ZOF vytváří modelové stravovací režimy s cílem vykázat nutriční rovnováhu.

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

PharmDr. Jana Strieglerová

www.svethomeopatie.cz

Kurzy pana Mgr. Martina Jelínka byly pro mě velmi inspirativní, plné praktických a ucelených rad. Velmi si vážím jeho profesionality, organizačních schopností a životního nadhledu. Mít lektora, který žije a praktikuje to, co přednáší je to nejlepší, co si studenti mohou přát. Získala jsem celostní pohled na výživu, zdraví a životní styl. Čerpám z toho jak ve svém soukromém, tak profesionálním životě. Rodina na tuto vlnu hezky naskočila a zdravé stravování je pro nás už léta samozřejmostí.

Kateřina Pecková

Velice si vážím profesionality Mgr. Martina Jelínka a vynikající zpracování a organizaci kurzu. Jsem nadmíru spokojena se vším, co kurzy obnáší a hlavně s jakou pohodou. Těším se na další spolupráci.

Miriam Onyedumbi

Môžem povedať, že kurz "Poradca pre výživu a suplementáciu" mi zachránil život. Celé roky som sa snažila dostať z veľmi ťažkej a agresívnej choroby, veľa som čítala, hľadala, dúfala, skúšala na sebe a keď som už začala strácať nádej, našla som tento kurz. Som zaň neskutočne vďačná a vždy ho budem odporúčať ďalej. Dozvedela som sa plno nových informácií a to čo som už vedela, sa mi potvrdilo. Pomocou tochto kurzu sa mi podarilo vidieť všetko objektívnješie a tým sa stalo všetko jasnejším. Veľmi milí a spoľahliví ľudia. Ďakujem!

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu