Úvod / Co se u nás studuje / Chronický únavový syndrom
Únavovým syndromem trpí rostoucí počet lidí na celém světě. Projevy tohoto onemocnění se v minulosti označovaly pojmy "syndrom chronické neuroendokrinoimunitní dysfunkce" či "myalgická encefalomyelitida", nejčastěji se ale prezentuje "chronický únavový syndrom".
Nejčastěji se vyznačuje:
Stále se vedou spory o tom, zda je únavový syndrom specifické onemocnění nebo jen soubor spolu nesouvisejících příznaků.
Konkrétní příčina vzniku chronického únavového syndromu není doposud známa. Většinou se však odborníci shodují na tom, že významnou roli zde hraje oslabený imunitní systém v kombinaci s fyzickým i psychickým přetížením (přibližně 60 procent postižených tvoří alergici). Někteří postižení trpí i různými autoimunními nemocemi (lupus apod).
Další možné a často uváděné příčiny mohou být:
Aby toho nebylo málo, připisuje se chronickému únavovému syndromu i vliv:
Ve vztahu ke stravě může chronickou únavu vyvolat nedostatek jakýchkoli nutričních látek. Při snaze podpořit řešení syndromu úpravou jídelníčku by se proto mělo postupovat následovně:
1. Nejprve je vhodné provést analýzu stávajícího stravování.
Toto obnáší detailní pohled na:
A) Skladbu jídelníčku (tedy kvalitu potravin a pestrost v jejich volbě).
B) Nutriční kvalitu (sleduje se obsah všech analyzovatelných živin).
Protože se chronický únavový syndrom nazývá chronický, znamená to, že sám o sobě nevznikl ze dne na den, ale metabolismus musel být odváděn od rovnováhy po delší dobu. Z toho vyplývá, že analýza stravování by měla být zaměřena na delší časový úsek.
2. Poté upravit jídelníček tak, aby vykazoval:
A) Dostatečnou pestrost ve výběru potravin,
B) Odpovídající kvalitu konzumovaných potravin,
C) Nutriční vyváženost ve všech sledovaných parametrech.
Pokud nutriční analýza jídelníčku zjistí, že po delší dobu byly některé mikroživiny v deficitu (především vitamíny a minerály), je výhodné nastavit jejich příjem na mírně vyšší úroveň z důvodu snahy o nasycení organismu.
3. Z doplňkové výživy se nejčastěji preferují:
A) Imunomodulační přípravky - např. echinacea,
B) Antioxidanty,
C) Adaptogeny.
U řešení chronického únavového syndromu vznikají dva problémy:
- Jedná se o chronickou poruchu, je proto nutné počítat s časově náročnějším procesem (řádově v měsících).
- Jedná se o syndrom, neřeší se tedy jeden problém, ale hned celý jejich soubor. Toto v podstatě znamená, že rovnováha těla i mysli byla vykolejena na několika úrovních (homeostatické samoregulační mechanismy přestaly plnit svoji funkci u více systémů).
V praxi toto obnáší nejen nastavit nový systém správně, ale také mít nemalou trpělivost s jeho realizací a průběžným vyhodnocováním dílčích výsledků. Toto se studenti učí v kurzu Poradce pro výživu, kde na výukové aplikaci ZOF vytváří modelové stravovací režimy s cílem vykázat nutriční rovnováhu.
Ing. Lenka Pokorná
Studium on-line kurzu Výživa dětí byla pro mne velmi příjemná. Jednak jsem si mohla volit rychlost studia kurzu, dále jsem si mohla některé informace vyslechnout přímo z úst pana Mgr. Jelínka v rámci jeho videí či přednášek. Výživě dětí se věnuji již více let, přesto mi kurz dokázal poskytnout odpovědi na některé "zapeklité a mediálně hodně řešené" otázky. Děkuji také panu Jelínkovi za možnost využití poradny i po skončení kurzu.
Kateřina Hrňová
Kurz byl skutečně co se informací týče velmi komplexní. Měla jsem radost, že se v kurzu neučí pouze, že je něco černé nebo bílé, že je důležité hledat příčinu problémů a také celkově komplexnost a ucelenost informací, které pro praxi potřebujeme. Živá setkání byla vždy přínosná a pan Jelínek je skutečně odborník a profesionál na svém místě. Určitě v budoucnu využuji další doplňující kurzy.
Ing. Renáta Robková
Musím říct, že kurz byl opravdu skvělý. Perfektně připravená témata i měsíční setkání, která byla velice obohacující a kdo čemu nerozuměl, tak bylo řádně vysvětleno. Určitě bych tento kurz doporučila všem lidem, kteří přemýšlí o tom, co jí a také dbají na zdravý životní styl. Do budoucna se ještě chystám na Vaše další kurzy, které budou pro mě velkým přínosem. A ještě závěrem, opravdu jsem se ještě nesetkala s takovým odborníkem, jako jste Vy :), který umí na vše nalézt odpověď.