Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Chronický únavový syndrom

Únavovým syndromem trpí rostoucí počet lidí na celém světě. Projevy tohoto onemocnění se v minulosti označovaly pojmy "syndrom chronické neuroendokrinoimunitní dysfunkce" či "myalgická encefalomyelitida", nejčastěji se ale prezentuje "chronický únavový syndrom".

Nejčastěji se vyznačuje:

  • pocity hlubokého a dlouhodobého vyčerpání,
  • poruchami spánku,
  • špatným soustředěním,
  • depresemi,
  • bolestmi kloubů a svalů,
  • bolestí v krku,
  • zvýšenou teplotou...

Stále se vedou spory o tom, zda je únavový syndrom specifické onemocnění nebo jen soubor spolu nesouvisejících příznaků.

Konkrétní příčina vzniku chronického únavového syndromu není doposud známa. Většinou se však odborníci shodují na tom, že významnou roli zde hraje oslabený imunitní systém v kombinaci s fyzickým i psychickým přetížením (přibližně 60 procent postižených tvoří alergici). Někteří postižení trpí i různými autoimunními nemocemi (lupus apod).

Další možné a často uváděné příčiny mohou být:

  • stres,
  • poruchy centrálního nervového systému,
  • poruchy svalového metabolismu,
  • poruchy spánku aj.

Aby toho nebylo málo, připisuje se chronickému únavovému syndromu i vliv:

  • toxinů ze znečištěného prostředí,
  • nízkého krevního tlaku,
  • abnormální hormonální aktivity.

Vliv stravy na chronický únavový syndrom

Ve vztahu ke stravě může chronickou únavu vyvolat nedostatek jakýchkoli nutričních látek. Při snaze podpořit řešení syndromu úpravou jídelníčku by se proto mělo postupovat následovně:

1. Nejprve je vhodné provést analýzu stávajícího stravování.
Toto obnáší detailní pohled na:

A) Skladbu jídelníčku (tedy kvalitu potravin a pestrost v jejich volbě).

B) Nutriční kvalitu (sleduje se obsah všech analyzovatelných živin).

Protože se chronický únavový syndrom nazývá chronický, znamená to, že sám o sobě nevznikl ze dne na den, ale metabolismus musel být odváděn od rovnováhy po delší dobu. Z toho vyplývá, že analýza stravování by měla být zaměřena na delší časový úsek.

2. Poté upravit jídelníček tak, aby vykazoval:

A) Dostatečnou pestrost ve výběru potravin,

B) Odpovídající kvalitu konzumovaných potravin,

C) Nutriční vyváženost ve všech sledovaných parametrech.

Pokud nutriční analýza jídelníčku zjistí, že po delší dobu byly některé mikroživiny v deficitu (především vitamíny a minerály), je výhodné nastavit jejich příjem na mírně vyšší úroveň z důvodu snahy o nasycení organismu.

3. Z doplňkové výživy se nejčastěji preferují:

A) Imunomodulační přípravky - např. echinacea,

B) Antioxidanty,

C) Adaptogeny.

U řešení chronického únavového syndromu vznikají dva problémy:

- Jedná se o chronickou poruchu, je proto nutné počítat s časově náročnějším procesem (řádově v měsících).
- Jedná se o syndrom, neřeší se tedy jeden problém, ale hned celý jejich soubor. Toto v podstatě znamená, že rovnováha těla i mysli byla vykolejena na několika úrovních (homeostatické samoregulační mechanismy přestaly plnit svoji funkci u více systémů).

V praxi toto obnáší nejen nastavit nový systém správně, ale také mít nemalou trpělivost s jeho realizací a průběžným vyhodnocováním dílčích výsledků. Toto se studenti učí v kurzu Poradce pro výživu, kde na výukové aplikaci ZOF vytváří modelové stravovací režimy s cílem vykázat nutriční rovnováhu.

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Martin Škába

Jsem velmi vděčný za možnost vzdělávat se od Mgr. Martina Jelínka. Kurzy, semináře a osobní konzultace mi velmi pomáhají v profesionálním rozvoji a díky tomu mohu být stále více a více nápomocen svým klientům. Vzdělání je velmi široké, takže absolvent kurzů může řešit jak výživu dětí, dospělých, seniorů až po vrcholové sportovce.

Hana Bourková

Den, kdy jsem objevila kurz pana Mgr. Martina Jelínka na internetu, by se dal zařadit mezi ty šťastné. Hledala jsem nějaký komplexní kurz z oblasti výživy a mohu říct, že touto volbou jsem se nespletla. Kurz předčil moje očekávání - dokonale propracovaný systém výuky, úžasná výhoda on-line studia, skvělý přístup pana Mgr. Jelínka. Kurzy ATAC mohu všem vřele doporučit.

Taťána Juřicová

Přestože jsem již měla za sebou kurz, který mně opravňoval k vykonávání pracovní činnosti Poradce pro výživu, měla jsem pocit, že nabyté znalosti jsou nedostačující a hledala jsem další zdroj informací. Kurz Mgr. Martina Jelínka daleko přesáhl moje očekávání. Byla to nejen komplexnost informací, ale i osobnost lektora a způsob výuky – samostudium a společné setkávání, při kterém jsem se vždy dozvěděla ještě něco málo navíc, co ve studijních článcích nebylo. Velmi oceňuji i možnost další spolupráce a poradenství pana Jelínka v případech, kdy si nebudu jistá, abych neublížila. Je skvělé mít i nadále podporu takového odborníka.