Únavovým syndromem trpí rostoucí počet lidí na celém světě. Projevy tohoto onemocnění se v minulosti označovaly pojmy "syndrom chronické neuroendokrinoimunitní dysfunkce" či "myalgická encefalomyelitida", nejčastěji se ale prezentuje "chronický únavový syndrom".

Nejčastěji se vyznačuje:

 • pocity hlubokého a dlouhodobého vyčerpání,
 • poruchami spánku,
 • špatným soustředěním,
 • depresemi,
 • bolestmi kloubů a svalů,
 • bolestí v krku,
 • zvýšenou teplotou...

Stále se vedou spory o tom, zda je únavový syndrom specifické onemocnění nebo jen soubor spolu nesouvisejících příznaků.

Konkrétní příčina vzniku chronického únavového syndromu není doposud známa. Většinou se však odborníci shodují na tom, že významnou roli zde hraje oslabený imunitní systém v kombinaci s fyzickým i psychickým přetížením (přibližně 60 procent postižených tvoří alergici). Někteří postižení trpí i různými autoimunními nemocemi (lupus apod).

Další možné a často uváděné příčiny mohou být:

 • stres,
 • poruchy centrálního nervového systému,
 • poruchy svalového metabolismu,
 • poruchy spánku aj.

Aby toho nebylo málo, připisuje se chronickému únavovému syndromu i vliv:

 • toxinů ze znečištěného prostředí,
 • nízkého krevního tlaku,
 • abnormální hormonální aktivity.

Vliv stravy na chronický únavový syndrom

Ve vztahu ke stravě může chronickou únavu vyvolat nedostatek jakýchkoli nutričních látek. Při snaze podpořit řešení syndromu úpravou jídelníčku by se proto mělo postupovat následovně:

1. Nejprve je vhodné provést analýzu stávajícího stravování.
Toto obnáší detailní pohled na:

A) Skladbu jídelníčku (tedy kvalitu potravin a pestrost v jejich volbě).

B) Nutriční kvalitu (sleduje se obsah všech analyzovatelných živin).

Protože se chronický únavový syndrom nazývá chronický, znamená to, že sám o sobě nevznikl ze dne na den, ale metabolismus musel být odváděn od rovnováhy po delší dobu. Z toho vyplývá, že analýza stravování by měla být zaměřena na delší časový úsek.

2. Poté upravit jídelníček tak, aby vykazoval:

A) Dostatečnou pestrost ve výběru potravin,

B) Odpovídající kvalitu konzumovaných potravin,

C) Nutriční vyváženost ve všech sledovaných parametrech.

Pokud nutriční analýza jídelníčku zjistí, že po delší dobu byly některé mikroživiny v deficitu (především vitamíny a minerály), je výhodné nastavit jejich příjem na mírně vyšší úroveň z důvodu snahy o nasycení organismu.

3. Z doplňkové výživy se nejčastěji preferují:

A) Imunomodulační přípravky - např. echinacea,

B) Antioxidanty,

C) Adaptogeny.

U řešení chronického únavového syndromu vznikají dva problémy:

- Jedná se o chronickou poruchu, je proto nutné počítat s časově náročnějším procesem (řádově v měsících).
- Jedná se o syndrom, neřeší se tedy jeden problém, ale hned celý jejich soubor. Toto v podstatě znamená, že rovnováha těla i mysli byla vykolejena na několika úrovních (homeostatické samoregulační mechanismy přestaly plnit svoji funkci u více systémů).

V praxi toto obnáší nejen nastavit nový systém správně, ale také mít nemalou trpělivost s jeho realizací a průběžným vyhodnocováním dílčích výsledků. Toto se studenti učí v kurzu Poradce pro výživu, kde na výukové aplikaci ZOF vytváří modelové stravovací režimy s cílem vykázat nutriční rovnováhu.

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Tomáš Křivánek

Jsem velice potěšen, že jsem mohl být součástí kurzu Poradce pro výživu. Poskytl mi prostřednictvím výuky, kterou uváděli lektoři, kteří jsou špičkami v oboru, mnoho důležitých informací. Díky nabitým znalostem jsem mnoho rad zavedl do praxe v mém rodinném životě a budu se snažit je dále uplatnit i v budoucím zaměstnání. Mnohokrát děkuji.

Jaroslav Hollmann

Když jsem se začal zajímat o oblast zdraví, zjistil jsem, že co člověk, to jiný názor. Že informace z různých zdrojů se mnohdy liší, nebo si i odporují. Byl to pro mě chaos, ze kterého mě vyvedl kurz Poradce pro výživu a suplementaci. Díky holistickému pojetí jsem se naučil uvažovat širších souvislostech, zbavil se svých zdravotních problémů a získal velice přínosné informace. Oceňuji také přístup pana Jelínka, který mi vždy rychle a ochotně odpovídal na mé dotazy, ať už se týkaly kurzu, či jiných věcí. Kurz mohu vřele doporučit každému.

Ing. Alice Mertensová

www.fitsalici.cz

Kurz "Poradce pro výživu a suplementaci" mě a mé rodině hodně změnil život. Už spoustu let jsem hledala tu správnou cestu k tomu, abych se cítila dobře, byla spokojena se svou postavou a udělala něco pro svou imunitu a zdraví svých blízkých. Tento kurz se mi zdál být tím pravím a už během prvních týdnů studia potvrdil to, co jsem od něj očekávala. Díky kurzu jsem nejen pochopila základy fungování lidského těla, zdraví a vlivu potravin na něj, ale nahlédla také do spousty dalších oblastí týkajících se výživy. Odstartoval tak vlastně i mé snažení pomáhat nejen sobě a svým blízkým, ale i široké veřejnosti. Kurz byl pro mě určitě dobrým a uceleným základem pro další vzdělávání v problematice výživy a suplementace. Doporučila bych ho každému, komu není jeho zdraví lhostejné.

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu