Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Astma

Astma

Astma

Astma je onemocnění, při kterém otéká sliznice v dolních dýchacích cestách. Následkem toho dochází k jejich zúžení, omezí se proudění vzduchu a zhorší se dýchání. Nejčastěji se astma projevuje sípavým až písklavým dýcháním, kašlem, nespavostí a napětím. Dojde-li k většímu uvolnění histaminu, vznikne astmatický záchvat, při kterém se zvyšuje otok, zánět a silné vylučování hlenu.

Příčinou vzniku tohoto problému jsou vnější i vnitřní faktory, někteří nemocní jsou citliví na obojí.

Mezi vnější příčiny patří alergeny:

  • srst domácích zvířat,
  • potraviny,
  • pyl,
  • roztoči,
  • hmyzí bodnutí,
  • různé látky znečišťující prostředí.

Vnitřní příčiny se v praxi rozlišují hůře, patří sem:

  • stres,
  • změny teploty,
  • fyzická námaha,
  • infekce dýchacích cest,
  • různé léky.

Úpravou životního stylu je možné přímo ovlivnit frekvenci a závažnost astmatických záchvatů.

Vliv stravy na astma

Koncepce stravy má zásadní vliv na vznik a vývoj tohoto onemocnění, pracuje se s celou řadou faktorů:

- Důležité je vyhýbat se potravinám, které vyvolávají astmatikům alergii.

- Má význam kontrolovat podíl hořčíku ve stravě, který má uvolňující účinky a znemožňuje stahy průduškových svalů.
Současně je třeba sledovat podíl tohoto prvku vůči vápníku, který je jeho antagonistou. V jídelníčku by se tak měly pravidelně objevovat potraviny bohaté na hořčík - celozrnné produkty, brokolice, ořechy, čokoláda, slunečnicová a dýňová semínka, špenát...

- Navyšuje se příjem vitamínu A, který má usměrňující vliv na imunitní ochranu a podporuje snižování množství protilátek.
Na talíři to obnáší přítomnost mrkve, špenátu, ovoce, rybího tuku, másla, mléčných výrobků nebo vaječných žloutků.

- Významnou roli hraje vitamín C, který má příznivý vliv na funkčnost dýchacích cest a zabraňuje stahování průdušek způsobené histaminem.
Jeho klíčové zdroje jsou v syrové zelenině a ovoci.

- Smysl má i volba vybraných doplňků stravy, mezi nejvýznamnější patří už zmiňovaný vitamín C (nejlépe kombinovaný s bioflavonoidy), kvercetin bránící uvolňování histaminu, omega-3 z důvodu jejich protizánětlivého působení nebo přípravky s obsahem lékořice, která podporuje odkašlávání.

Astmatem trpí nemalá část populace (dětí i dospělých). Je proto přirozené, že hledají možnosti, jak zlepšit svůj stav, i v úpravách stravování. Problematice astmatu se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu, kde se studenti učí pracovat s vhodným výběrem potravin a sestavit jídelníček, který má potenciál vycházet vstříc individuálním požadavkům postiženého jedince. K dispozici mají výukovou aplikaci ZOF, která jim pomáhá kontrolovat správnost jejich počínání a upozorňuje je na potenciální chyby.

Co říkají o studiu naši absolventi

Ivana Radová

Na začátku kurzu jsem měla strach, zda daná témata zvládnu. Díky používání myšlenkových map k lepšímu zapamatování učiva jsem kurz prošla bez problémů a opravdu jsem si tuto formu učení užila. Oceňuji, jakým způsobem lektor přistupuje ke studentům a taktéž jsem uvítala možnost následného vzdělávání pod vedením skvělého Mgr. Martina Jelínka.

Iva Vaňková

Kurz Poradce pro výživu a suplementaci dalece předčil má očekávání. Přestože s informacemi o výživě už nějakou dobu pracuji, dozvěděla jsem se spoustu nového, mohla jsem se na problematiku podívat z různých úhlů, propojila znalosti a upevnila základy. Obrovskou výhodu kurzu vidím v jeho komplexnosti, nezaujatosti a hloubce informací, které jsou ale podány lidsky a srozumitelně. Takže jsem se na otevření nových lekcí každý den těšila. Koncept kurzu je skvěle promyšlený a je vidět, že panu Jelínkovi nejde jen o předání informací, ale hlavně o jejich pochopení a využití v praxi.

Martin Prašivka

Protože mě moje současná práce nenaplňuje, vydal jsem se směrem, který mě zajímá a současně pomáhá lidem k lepšímu životu. Rozhodl jsem se tedy absolvovat kurz Výživového poradce a následovat tuto cestu.