Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Klíčení

Klíčení

Potraviny, které běžně konzumujeme, jsou zdrojem standardního množství běžně známých živin - sacharidů, bílkovin, tuků, vlákniny, vitamínů, minerálů, antioxidantů, fytochemických látkek.

Při úpravě stravování je standardním zvykem kontrolovat obsah těchto živin za účelem ovlivňování chování těla požadovaným směrem. Příroda nám ve své dokonalosti nabízí jednu velmi zajímavou možnost, jak výrazným způsobem změnit charakteristiku některých potravin, a to pomocí klíčení.

Ve zjednodušeném pojetí je klíčení proces, při kterém se ze semínka vyrůstá klíček. Při procesu klíčení se v semenech nastartují pochody vedoucí ke zvýšení obsahu živin, které jsou nutné pro výživu a následný růst rostliny. Obecně platí, že při klíčení se:

  • škrob štěpí na jednoduché cukry,
  • bílkoviny na aminokyseliny,
  • tuky na mastné kyseliny.

Proces klíčení poskytuje obrovský potenciál. Z jednoho malého semínka při použití vody, správné teploty a investovaného času dostaneme (zdarma) navýšené množství různých živin - roste množství esenciálních aminokyselin, násobí se obsah vitamínů (B komplexu, C, E).

Klíčit je možné prakticky všechna neloupaná semena (luštěniny, obiloviny, olejniny…). Nevyklíčí loupaná a jakýmkoli způsobem tepelně ošetřená semena. Doporučuje se vyhýbat semenům určeným k výsevu (často bývají ošetřena chemikáliemi). Také nejsou vhodné pro klíčení některé druhy plodin jako fazole ledvina nebo navy, které jsou v syrovém stavu nestravitelné.

Jak klíčit

1. Semínka je potřeba nechat nejdříve namáčet. Nejprve je properte ve studené vodě, poté je zalijte čerstvou vodou a nechte bobtnat. Délka namáčení je odvislá od velikosti semen, řádově se jedná hodiny. Poté plodiny znovu propláchněte, a můžete začít nakličovat.

2. Pro nakličování se používají nakličovací misky, které jsou běžně dostupné a finančně nenákladné. Semena musí být ve vlhku, ne ale ležet ve vodě, kde hrozí riziko vzniku plísní hnití. Je potřeba je v průměru dvakrát denně proplachovat čerstvou vodou. Proces klíčení by měl probíhat v teple, ne ale na přímém slunci (ideální je pokojová teplota).

3. Klíčky jsou vhodné ke konzumaci po 3-5 dnech, výhonky po 10-14 dnech (podle druhu plodiny).

Čím starší klíčky či výhonky jsou, tím více mění svoje složení a tedy i nutriční charakteristiky včetně chuti.

Klíčení semen se stalo poměrně populární součástí přípravy jídel u lidí zajímajících se o zdravé stravování. Z těchto důvodů se v kurzech věnujeme i tomuto tématu, kde se studenti učí sestavovat jídelníčky, jejichž součástí jsou i klíčené potraviny. Využívají k tomu výukovou aplikaci ZOF, která sleduje nutriční kvalitu stravovacích plánů a upozorňuje na potenciální chyby.

Co říkají o studiu naši absolventi

Klára Vošalíková

Kurz "Poradce pro výživu" byl velice poučný a svým obsahem zásadně zasáhl do následného stravování a celkového pohledu na výživu nejen mé rodině, ale i bližšímu okolí. Informace jsou poskytovány postupně a je dostatek času při tvoření myšlenkových map na postupné opakování. Během kurzu je prostor na vytvoření svého pohledu a to pan Jelínek nenásilnou formou podporuje, zejména při zodpovídání dotazů studentů. Ať již máte bližší plány pro vytvoření živnosti nebo jen chcete získat nové znalosti, kurz je výborným začátkem. Chtěla bych poděkovat panu Jelínkovi, jeho asistentce a celému týmu za vždy ochotný přístup a budu se těšit na další setkání.

Ľubica Majerová

Kurz Martina Jelínka je to najlepšie čo som si mohla vybrať, pretože si myslím že je to najkvalitnejší kurz v oblasti výživy a poradenstva.Štúdium formou online mi vyhovovalo, práca so stránkou je jednoduchá a prehľadná, a hra ZOF je veľmi poučná. informácií ktoré som sa naučila počas kurzu budem čerpať celý život, sú to veľmi dobré základy pre ďalší rozvoj v oblasti zdravej výživy. Ďakujem pánovi Jelínkovi že je ochotný sa deliť so svojími cennými vedomosťami a skúsenosťami s nami ostatnými.

Jaromír Křivánek

Velmi mě překvapil obsah kurzu, byl totiž doslova nabitý informacemi. Velkým plusem byla výuková hra ZOF, ve které jsou detailně popsány potraviny včetně jejich podrobného složení. Možnost využívat tuto aplikaci i po ukončení kurzu je neocenitelným bonusem. E-mailová komunikace mezi mnou a lektorem byla velmi rychlá a přínosná. Žádné prodlevy, žádné čekání. A vstřícné, milé jednání jen podtrhávalo obsahovou kvalitu těchto kurzů. Vše bylo jasné a přehledné, proto nemohu jinak, než doporučit tyto kurzy každému potenciálnímu zájemci.