Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Antioxidanty

Antioxidanty

Antioxidanty

Antioxidanty jsou látky nacházející se ve stravě (v naprosté většině v rostlinné), jejichž úkolem je likvidovat (= neutralizovat, zhášet) tzv. volné radikály (nestálé a reaktivní sloučeniny s nepárovými elektrony, které vyhledávají další elektron, aby tvořily stabilní molekulu - nejčastějšími zástupci jsou kyslíkové a dusíkové molekuly). Obecný účinek volných radikálů spočívá v tom, že pokud jich existuje příliš mnoho, vzniká tzv. oxidační stres (je způsoben např. kouřem, smogem, UV a RTG zářením, stresem, zvýšenou spotřebou kyslíku při cvičení, produkty metabolismu a mnoha dalšími faktory). Takto vzniklé volné radikály napadají v největší míře náš genetický materiál (DNA) a vznikají různé mutace, poruchy, nemoci.

Pro odstranění negativních účinků volných radikálů potřebujeme mít dostatek tzv. antioxidantů. Aby bylo možné jakoukoli látku považovat za antioxidant, musí potlačovat destrukční činnost volných radikálů tím, že jim daruje elektrony. Platí pravidlo, že různé antioxidanty nás chrání proti různým typům volných radikálů v různých částech buněk a v různých částech těla. Účinek jednotlivých antioxidantů není izolovaný, ale působí tzv. synergickým efektem (celkový efekt všech antioxidantů je větší, než součet účinků jednotlivých látek). V tomto směru se vyplácí orientovat pozornost na užívání směsí antioxidačních látek, vždy nejlépe přírodního původu, než preferovat izolované antioxidanty získané syntézou z jiných látek.

Antioxidant se poté, co neutralizuje volný radikál, sám stává volným radikálem. Jedna z důležitých vlastností antioxidantů spočívá ve faktu, že se mohou vzájemně regenerovat (například vitamín C regeneruje vitamín E).

Existují dva druhy antioxidantů:

  1. Takové, které si vytváří naše tělo samo.
    Jedná se o enzymy, koenzymy, sloučeniny obsahující síru.
  2. Látky získávané ze stravy.
    Například vitamíny C a E, karoteny a různé fytochemikálie. Minerály samy o sobě nejsou antioxidanty, některé z nich se ale mohou stát vitálními složkami antioxidačních enzymů vytvářených tělem (selen, železo, mangan, měď, zinek). Nejbohatšími zdroji jsou různé druhy ovoce a zeleniny. Antioxidanty jsou ale zastoupené i v dalších potravinách, jako jsou obiloviny, luštěniny, ořechy či semena. Každá potravina obsahuje odlišné spektrum i množství antioxidačních látek. Významné procento antioxidantů se ničí při zpracování potravin. Např. vitamín E obsažený v olejích se ztrácí při jejich rafinaci, v obilovinách je ničen oxidací při skladování a mletí na mouku. Antioxidanty v ovoci i zelenině v čele s vitamínem C jsou velmi rychle oxidovány na vzdušném kyslíku. Některé fytochemikálie (především bioflavonoidy) se z potravin záměrně odstraňují, protože mají hořkou chuť. Koncentrované dávky antioxidantů můžeme za běžných podmínek zajistit i výrobou a rychlou konzumací čerstvě lisovaných zeleninových a ovocných šťáv.

Teorii volných radikálů a antioxidantů přijímá v současnosti celá vědecká veřejnost. Antioxidačním látkám se připisuje široká řada zajímavých účinků – odborníci tvrdí, že mohou snížit riziko propuknutí více než 80 % nemocí – některých nádorových onemocnění, srdečních problémů, zánětů, mohou zpomalovat procesy stárnutí a mnoho jiných. Mají schopnost podporovat vitalitu organismu, s velkým úspěchem se tak používají pro podporu sportovní výkonnosti na všech úrovních.

V kurzech se věnujeme účinku a vhodnosti používání nejen jednotlivých antioxidantů, ale především jejich směsí. Důvodem je respektování synergického efektu, ve kterém spočívá jejich skutečná síla. Totéž platí i u snahy měřit jejich celkový účinek – existuje několik metod, které jsou schopny vyhodnotit antioxidační aktivitu potravin či doplňků stravy. Každá ale měří trochu něco jiného, ne vždy jejich výsledky odpovídají skutečnosti. Výrobci doplňků stravy s obsahem antioxidantů tato měření používají jako součást podpory prodeje, i na toto se ve vybraných kurzech zaměřujeme.

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Marcela Krejčířová

Při hledání vhodného kurzu z oblasti zdravé výživy jsem ocenila možnost on- line studia, které mi umožnilo kurz zvládnout i během péče o 2 malé děti – princip průběžných testů člověka donutil studovat opravdu průběžně. Problematika zdravého stravování mě zajímá už dlouhou dobu, ale teprve po absolvování kurzu jsem si nabyté informace v hlavě utřídila a získala potřebný nadhled. Velmi jsem ocenila možnost seznámit se s různými alternativními směry stravování a také možnost konzultací s lektorem. Nyní přemýšlím který kurz absolvuji jako další.

Nicole Weix

Učit se o zdravé výživě v kombinaci s pohybem a vařením jsou mé koníčky, proto jsem se rozhodla vstoupit do tohoto kurzu, ve kterém jsem se naučila opravdu hodně díky panu Jelínkovi. Jsem velmi vděčná za moji kamarádku Janu, že mi našla tento Kurz. Velmi mě baví sestavovat jídelníčky a radit lidem, jak se mají stravovat. Věřím tomu, že se mi splní sen, a stanu se výživovou poradkyní, abych mohla přesvědčit lidi jíst méně z krabic a více s přírodních darů země :)

Martin Prašivka

Protože mě moje současná práce nenaplňuje, vydal jsem se směrem, který mě zajímá a současně pomáhá lidem k lepšímu životu. Rozhodl jsem se tedy absolvovat kurz Výživového poradce a následovat tuto cestu.