Úvod / Co se u nás studuje / Antioxidanty
Antioxidanty jsou látky nacházející se ve stravě (v naprosté většině v rostlinné), jejichž úkolem je likvidovat (= neutralizovat, zhášet) tzv. volné radikály (nestálé a reaktivní sloučeniny s nepárovými elektrony, které vyhledávají další elektron, aby tvořily stabilní molekulu - nejčastějšími zástupci jsou kyslíkové a dusíkové molekuly). Obecný účinek volných radikálů spočívá v tom, že pokud jich existuje příliš mnoho, vzniká tzv. oxidační stres (je způsoben např. kouřem, smogem, UV a RTG zářením, stresem, zvýšenou spotřebou kyslíku při cvičení, produkty metabolismu a mnoha dalšími faktory). Takto vzniklé volné radikály napadají v největší míře náš genetický materiál (DNA) a vznikají různé mutace, poruchy, nemoci.
Pro odstranění negativních účinků volných radikálů potřebujeme mít dostatek tzv. antioxidantů. Aby bylo možné jakoukoli látku považovat za antioxidant, musí potlačovat destrukční činnost volných radikálů tím, že jim daruje elektrony. Platí pravidlo, že různé antioxidanty nás chrání proti různým typům volných radikálů v různých částech buněk a v různých částech těla. Účinek jednotlivých antioxidantů není izolovaný, ale působí tzv. synergickým efektem (celkový efekt všech antioxidantů je větší, než součet účinků jednotlivých látek). V tomto směru se vyplácí orientovat pozornost na užívání směsí antioxidačních látek, vždy nejlépe přírodního původu, než preferovat izolované antioxidanty získané syntézou z jiných látek.
Antioxidant se poté, co neutralizuje volný radikál, sám stává volným radikálem. Jedna z důležitých vlastností antioxidantů spočívá ve faktu, že se mohou vzájemně regenerovat (například vitamín C regeneruje vitamín E).
Existují dva druhy antioxidantů:
Teorii volných radikálů a antioxidantů přijímá v současnosti celá vědecká veřejnost. Antioxidačním látkám se připisuje široká řada zajímavých účinků – odborníci tvrdí, že mohou snížit riziko propuknutí více než 80 % nemocí – některých nádorových onemocnění, srdečních problémů, zánětů, mohou zpomalovat procesy stárnutí a mnoho jiných. Mají schopnost podporovat vitalitu organismu, s velkým úspěchem se tak používají pro podporu sportovní výkonnosti na všech úrovních.
V kurzech se věnujeme účinku a vhodnosti používání nejen jednotlivých antioxidantů, ale především jejich směsí. Důvodem je respektování synergického efektu, ve kterém spočívá jejich skutečná síla. Totéž platí i u snahy měřit jejich celkový účinek – existuje několik metod, které jsou schopny vyhodnotit antioxidační aktivitu potravin či doplňků stravy. Každá ale měří trochu něco jiného, ne vždy jejich výsledky odpovídají skutečnosti. Výrobci doplňků stravy s obsahem antioxidantů tato měření používají jako součást podpory prodeje, i na toto se ve vybraných kurzech zaměřujeme.
RNDr. Blanka Roučková, Ph.D.
V oboru výživového poradenství se pohybuji už delší dobu, samozřejmě průběžně studuji z různých zdrojů. Zaujala mne náplň kurzu Poradce pro výživu a suplementaci hlavně z hlediska šíře informací. Díky tomu, že jsem se do kurzu zapojila, jsem rozšířila své znalosti a známé věci uspořádala a dala do dalších souvislostí. Pro mne byl obsah kurzu rozhodně přínosem a online forma naprosto vyhovující.
Ing. Zuzana Košařová
Pan Jelínek... důležitý mezník v mém životě! Nasměroval mě tou správnou cestou a každým svým kurzem maximálně namotivoval jít dál za tím, co mě opravdu zajímá. Takže teď až ke studiu Čínské medicíny.
RNDr. Judita Vašková
Absolvovala som už v poradí tretí kurz z ponúkaných kurzov ATAC Mgr. Martina Jelínka a môžem povedať, že všetky boli pre mňa veľkým prínosom. Na úvod to bol kurz „Poradce pro výživu a suplementaci – on line“, ktorý mi otvoril dvere do sveta výživového poradenstva a ozrejmil hlavne praktickú stránku tejto problematiky. Veľkým prínosom pre mňa bola hra „ZOF“, ktorá ma naučila pracovať s jedálničkom prakticky a ukázala aké je ťažké skĺbiť všetky požiadavky optimálneho zastúpenia živín a chuťových preferencií do výsledného celku v podobe optimálneho jedálnička na mieru. Vysoko oceňujem aj komplexný pohľad na stravovanie nie len z pohľadu západnej medicíny, ale aj z pohľadu tradičnej čínskej medicíny, ajurvédy, makrobiotiky a pod. Po absolvovaní úvodného kurzu som pokračovala kurzom „Low carb diéty“. Tento kurz mi objasnil mnoho detailov z oblasti momentálne vysoko populárneho spôsobu stravovania. Zatiaľ posledným z kurzov bol „Výživa detí“, ktorý tiež úprimne všetkým odporúčam. Už teraz sa teším na ďalšie kurzy zo širokej ponuky kurzov ATAC :-)