Veganská pizza

Pizza je pojem mezinárodně zažitý. Na této italské specialitě si denně pochutnávají miliony lidí, kterým více či méně zkušení a kreativní kuchaři nabízejí nepřeberné spektrum možností pod různými zajímavě znějícími názvy a pestrou paletou různých surovin.

Prakticky každá pizzerie má v nabídce i varianty pro vegetariány. Najít ale pizzu ryze veganskou je docela problém, a to dokonce i v samotné Itálii. A co teprve veganskou variantu bez lepku!

Ve Škole zdravého vaření se ale těchto výzev nezalekneme. Pojďme se tedy podívat na to, jak je možné takovou specialitu vyrobit. A navíc v takovém pojetí, kdy bude nutričně naprosto ukázkově harmonická…

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. O pizze je všeobecně známo, že patří mezi kaloricky náročnější pokrmy. Do jisté míry je to i pravda, záleží to ale na spektru použitých surovin, které v sobě skrývají zbytečně mnoho tuku. Náš dnešní výtvor tady není výjimkou – tuk je přítomný stejně jako hliník v Humpolci, naštěstí ale v přiměřeném množství. Řečeno ještě jinak – poměry makroživin jsou v ukázkovém rozpoložení, množství energie v polovině celé pizzy odpovídá jednomu středně velkému hlavnímu chodu. Takže v podstatě v pořádku.

 2. Protože jsme už zmínili tuky, dodejme ještě, že jejich kvalita je v naprostém pořádku. Jednak většina z nich pochází z olivového oleje a kešu, takže jasně převažují nenasycené formy s poměrně výhodným poměrem omega-6 a omega-9 forem. A hlavně jsme pizzu pekli na 200 stupních, takže by nemělo dojít ke zbytečné tvorbě zdravotně nebezpečných trans mastných kyselin.

 3. Množství bílkovin je také ukázkové. Uvědomíme-li si, že hodnotíme jejich zastoupení v jedné polovině celé porce, není co dodat. Jejich kvalita je v pořádku – jsou snadno stravitelné, pochází z více zdrojů a především se rekrutují čistě z rostlinných zdrojů. A abych nezapomněl – na talíři nenajdeme lepek.

 4. Naše pizza je typicky vysokosacharidová (ostatně která není…). Zastoupení vlákniny je naprosto dostačující, někdo by přímo řekl silně nadprůměrné.

 5. Hodnota glykemického indexu celého pokrmu se bude pohybovat ve středním pásmu, v tomto směru tedy také vše v pořádku.

 6. V oblasti mikroživin také strádat nebudeme – rajský protlak zajistí zajímavé množství antioxidantu lykopenu s prokázanými protirakovinnými účinky např. u mužské prostaty, které posvětí spektrum použitých druhů koření. Kešu ořechy s chia semínky dodají vápník s hořčíkem, lahůdkové droždí spektrum vitamínů B komplexu

 7. Termicky se pizza bude chovat přibližně neutrálně.

 8. Při pohledu na spektrum použitých surovin by se mohlo v tzv. matematickém součtu zdát, že acidobazická tendence bude směřovat k zásadotvorným oblastem. Důkladná tepelná úprava ale toto zvrátí. Nečekejme samozřejmě žádný extrém, právě naopak bych se v této souvislosti acidobazickou zátěží vůbec nezabýval.

 9. Protože je pizza ryze veganská, je jasné, že ani standardní množství použité soli a důkladná tepelná příprava neposune energetické tendence do dominujících jang směrů, jako to můžeme sledovat u klasických receptů s masem či některými mléčnými výrobky.

 10. Jazyk gurmána určitě ocení netradiční lahodnost vegansky připraveného sýru.

 11. Děti od jednoho roku věku se určitě d této dobroty rády zakousnou a my rodiče jim v tom nijak bránit nemusíme.

 12. Pizza je poměrně dobře stravitelná – k tomuto přispívá nejen absence živočišných potravin, ale i lepku samotného.

 13. Snad ani nebude potřeba zmiňovat, že tady nenajdeme ani stopu laktózy.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

75 minut

Přibližná cena

34 Kč / ½ pizzy

Kategorie

Hlavní chody

Vhodné pro
Podobné recepty