Energie kcal
183 kcal
Energie kJ
762 kJ
Bílkoviny
6 g
Sacharidy
30 g
Tuky
0.4 g
Vláknina
14 g
Česnek kuchyňský (Allium sativum) se pěstuje tak dlouho, že je nemožné určit přesné místo původu. Obecně je za domov považována centrální Asie. V současnosti se pěstuje téměř po celém světě, nejvíce v Číně, Španělsku, jižní Francii a celém Středozemí. Silice v cibuli obsahuje látku zvanou allin, která se po drcení změní na allicin, který je silně baktericidní, aseptický s působením na plísně, prvoky a viry. Nejčastěji se využívá čerstvý, ale existuje i v sušených plátcích, granulovaný nebo práškovitý. Na trhu můžeme najít velké množství druhů zpracování česneku, například nakládaný v octu, oleji či soli.
Česnek komplexně posiluje náš imunitní systém. Do svých schopností zahrnuje zlepšování trávení a diabetu, snižování krevního tlaku a cholesterolu v krvi. Můžeme ho také využít jako prevenci proti rakovině tlustého střeva, žaludku, prsu nebo kůže. Díky allicinu, který má dezinfekční účinky, je účinný na rány po kousnutí a bodnutí hmyzem. Jedinci užívající antihypertenzíva by měli být obezřetní při konzumaci většího množství syrového česneku.
Využití česneku je nekonečné a je důležitou součástí kuchyně většiny národů. Velmi důležitou úlohu má ve středomořské a indické kuchyni. Dále je široce používán v Číně a jihovýchodní Asii. Je nedílnou součástí typických pokrmů z Itálie, Francie a Řecka ve formě česnekového másla nebo česnekových omáček. Patří:
- k rybám,
- k různým druhům masa,
- luštěninám,
- do polévek,
- do salátů,
- do majonéz.
Samozřejmě je v sušené podobě součástí mnoha kořenících směsí (kari, gyros, adžika, thajské, arabské, čínské, provensálské a jiné směsi). V čínské kuchyni jsou využívány i česnekové květní stvoly, které jsou dokonce jemnější než stroužky.
Více o výukové
aplikaci ZOF.
Otestujte svoji
nutriční gramotnost.
Podívejte se na naši
nabídku kurzů.
Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.