Který kurz si vybrat?

Zcela určitě není možné, abych za kohokoli na tuto otázku odpovídal já. Každý máme svoji vlastní představu o tom, co se chceme naučit a za jakým cílem kráčíme. Následující myšlenky si nedělají manipulativní nárok na ovlivnění volby pevně rozhodnutého zájemce o studium, ale naopak bych jimi rád objasnil filozofii a strukturu systému studia u nás, což by mohlo pomoci některým váhajícím.

Mým dlouhodobým cílem je poskytovat vzdělávání v oblasti stravování. Lidská bytost, která je zastoupena tělem a duší, potřebuje pro své fungování výživu. Tělo požaduje živiny, mysl informace a energie emocí. Chceme-li se vzdělávat v oblasti výživy tak, abychom se v reálném životě stravovali skutečně smysluplně a vedli sebe sami požadovaným směrem, je potřeba respektovat požadavky obou částí bytosti.

Moderní vědě se podařilo stravu rozpitvat do poslední molekuly, takže velmi dobře známe složení jednotlivých potravin a vliv dílčích složek na chování metabolismu. Kromě nezbytného přísunu živin nutného pro obnovu a budování tkání a řízení biochemických pochodů je to především tvorba energie, na základě kterých máme možnost měnit rychlost a kvalitu metabolických dějů.

Východní kultury a filozofie za dlouhá tisíciletí svého vývoje přišly na to, že potraviny mají schopnost ovlivňovat chování jak částí našeho těla, tak i celek jinými zajímavými způsoby. Cílenou volbou stravy můžeme zasáhnout do vnímání pocitů tepla a chladu v těle, uvolňovat či zpevňovat, vysušovat nebo zvlhčovat…

Toto celostní poznání umožní v nemalém rozsahu řídit chování těla potřebným způsobem, zdaleka ale nezahrnuje celý potenciál našich možností. V posledních letech se dere do popředí zájmu laické i odborné veřejnosti psychosomatika – vědní obor hledající vztahy mezi pochody probíhajícími v lidské mysli a fungováním fyzického těla. Tedy něco, s čím východní filozofie pracují jako s nedílnou součástí lidského bytí. Víme dnes, že moderní psychologie výživy začíná odhalovat skutečně zajímavé souvislosti mezi komunikací duše a těla, které se navenek projevují odlišným apetitem a vztahem k jídlu.

Základy všech těchto oblastí jsou předmětem šestiměsíčního kurzu Poradce pro výživu. Ani za půl roku – což je ve srovnání s jinými kurzy tohoto zaměření na našem trhu poměrně dlouhá doba – není ale možné předat „vše“. Z toho důvodu vznikly kurzy, které obsahově navazují na základy položené v Poradci pro výživu. Jedná se o jednoměsíční kurzy Výživa ve sportu a Makrobiotika v české kuchyni a jednodenní Výživa při zhoubných nemocněních, Jak se zbavit závislosti na sladkém, Výživa při cukrovce a Co nevíte o mléce.

Pokud má tedy zájemce o studium potřebu či tendenci jít do hloubky problematiky výživy, má smysl jít výše jmenovanou cestou. To znamená nejprve Poradce pro výživu a následně dle preferencí si vybere oblast, která jej zajímá. Faktem je, že většina studujících takto jedná, což nám dává zpětnou vazbu, že systém studia stojí na pevných základech.

Ostatní kurzy - Cesta za vysněnou postavou, Profieat, Výživa dětí a víkendové pobyty Sportovní výživa v praxi a Výživa mozku nejen pro studenty jsou nabídkou především pro ty, kteří mají zájem o specifická zaměření a nemají „potřebu“ pojmout nejprve základy v podobě komplexního vzdělání z Poradce pro výživu.

I přesto, že se kurzem Poradce pro výživu prolíná problematika psychosomatiky, není možné se tady z časových důvodů pouštět do hlubších aspektů poznání lidské mysli. Dlouhá léta jsem váhal, jakým způsobem koncipovat toto téma tak, aby bylo co nejlépe „stravitelné“ pro širokou masu lidí. Vznikl jednoměsíční kurz Síla myšlenky, na který obsahově navazuje víkendový pobytový seminář se stejným názvem. Zájemcům o hlubší poznání pravidel půstu je k dispozici pobytový víkend Magický půst, na kterém si na vlastní kůži i vědomí vyzkouší, jaký potenciál nabízí snaha o zlepšení komunikace mezi tělem a myslí.

Projekt Škola zdravého vaření stojí tak trochu bokem, protože technicky vzato se nejedná o kurz, ale nabízí recepty pro různé situace i s jejich konkrétním vyhodnocením. Jsou vhodné pro každého bez rozdílu vzdělání, kde vybrané recepty si zájemci „odemykají“ pomocí kreditního systému. Vzhledem k tomu, že se jedná o jídlo, je potřeba zdůraznit, že tyto recepty jsou spojujícím prvkem pro studium každého kurzu.

Mgr. Martin Jelínek

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Miriam Onyedumbi

Môžem povedať, že kurz "Poradca pre výživu a suplementáciu" mi zachránil život. Celé roky som sa snažila dostať z veľmi ťažkej a agresívnej choroby, veľa som čítala, hľadala, dúfala, skúšala na sebe a keď som už začala strácať nádej, našla som tento kurz. Som zaň neskutočne vďačná a vždy ho budem odporúčať ďalej. Dozvedela som sa plno nových informácií a to čo som už vedela, sa mi potvrdilo. Pomocou tochto kurzu sa mi podarilo vidieť všetko objektívnješie a tým sa stalo všetko jasnejším. Veľmi milí a spoľahliví ľudia. Ďakujem!

Věra Michlíková

S kurzem jsem byla velice spokojená, i když preferuji konzultace "naživo", přesto jsem si zvykla na on line formu. Velice se mi líbí ,že se nepreferujete pouze vegeteriánství,vitariánství apod.,ale myslíte na lidi ,kteří se chtějí zdravě stravovat "normálně". Nejsem příznivcem extremu a proto mi velice imponoval Váš přístup. S přídavkem kapky humoru bylo studium velice příjemné. Chci ve studiu pokračovat,velice mě láká Vikendový půst nebo Vysněná postava, ale momentálně mi to nedovoluje čas... snad v příštím roce. Chci Vám moc poděkovat za přínosných šest měsíců a těším se na další.

Ing. Vladimír Synáč

O vlivu změny stravování jsem se přesvědčil, když se mi podařilo se jen pomocí změny myšlení, stravy a pomocí doplňku stravy Ovosanu vyléčit z rakoviny prostaty, bez jiných léků, operace a ozařování. Kurz ATAC jsem si vybral, abych si prohloubil své znalosti a mohl zasvěceněji radit a protože Mgr. Martina Jelínka sleduji na youtube už několik let a podle mne je absolutní jednička mezi výživovými poradci u nás a protože máme stejné názory na výživu a celostní medicínu. On-line kurz Poradce pro výživu a suplementaci předčil mé očekávání v rozsahu probírané látky a mohu ho vřele doporučit každému, kdo chce vzít odpovědnost za své zdraví do svých rukou a vyhnout se pokud možno lékařům, jejichž pochybení a vedlejší učinky léků jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí v USA (viz. https://www.youtube.com/ watch?v=8NRJFri9-LM). U nás se o tom jenom nedozvíme. Určitě se přihlásím na nějaký další nástavbový kurz.

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu