Vegetariánství a veganství v praxi

Přechod z „běžného“ stravování k některé z forem vegetariánství? To je opravdu velký zásah do metabolismu i psychiky. Po živočišných produktech zůstane v jídelníčku „bílé místo“, které pro nepřipraveného člověka může být problém zaplnit. A jeho nový způsob stravování je pak vše, jen ne vyrovnaný a zdraví prospěšný.

Nahradit maso, vejce či mléčné výrobky rostlinnou alternativou je přitom mnohem snazší, než by se mohlo zdát. V kurzu Vegetariánství a veganství v praxi se naučíte nastavit vegetariánský jídelníček sobě i svým blízkým na míru.

Nezáleží přitom, zda jste se pro vegetariánství rozhodli z etických pohnutek nebo zdravotních důvodů. Svoje si v kurzu najde každý.

Co se v kurzu naučíte?

 • Jak sobě (či komukoli dalšímu) nastavit vegetariánskou stravu tak, aby byla vyvážená.
 • Jaké potraviny preferovat a kterým se naopak vyhýbat. V naprosté většině budeme pracovat s potravinami, které jsou v tuzemsku běžně k dostání.
 • Dostanete návod, jak určit svůj typ metabolismu pro volbu správné formy vegetariánství.
 • Budete vědět, jak vegetariánství bezpečně aplikovat u dětí.
 • Dozvíte se, jak při vegetariánství měnit osídlení střevního traktu vhodnými probiotickými kulturami.
 • Jak tento výživový styl správně použít při prevenci vzniku různých chorob, včetně civilizačních.
 • Jak pracovat s vegetariánsky nastavenou stravou u sportovců.
 • Jak u žen předcházet poruchám menstruačního cyklu.

Podrobně se zaměříme na všechny tyto oblasti u lakto-ovo vegetariánů, veganů i vitariánů (RAW). Systém stravování každé této skupiny má svoje specifika, není možné je shrnout do jedné společné kapitoly.

Základní myšlenky a filozofie kurzu

Z morálního hlediska je vznešené, že nechceme, aby zvířata jakýmkoli způsobem trpěla. Je ale špatně, když kvůli špatně nastavené vegetariánské stravě trpíme my sami. Pokud chceme svůj život stavět na vyšších morálních principech, je nutné znát základní pravidla fungování metabolismu, na která vhodným způsobem aplikujeme vegetariánské stravování. Nedodržování těchto pravidel vede ke zdravotním problémům. Které to jsou?

 • Trávicí a zažívací potíže (nadýmání, plynatost) – k těmto dochází z důvodu nepoměru základních makroživin a přebytku antinutričních látek.
 • Ztráta svalové hmoty a nárůst tukových zásob – z důvodů deficitu bílkovin ve stravě se startují katabolické pochody (tělo bere bílkoviny ze svalů).
 • Zimomřivost – vzniká při nedostatku vitamínu B12, železa, nedostatku bílkovin a přebytku termicky ochlazující stravy.
 • Chudokrevnost – z důvodu sníženého příjmu hemového železa.
 • Únava, kloubní potíže, poruchy imunitního systému – z důvodu odklonu od metabolické rovnováhy.

Jak kurz probíhá?

 • Každodenní on-line výuka je rozdělena do 35 dnů. Součástí kurzu jsou textové lekce, cvičné testy, videokomentáře autora a lektora kurzu Martina Jelínka k vybraným tématům a program ZOF určený pro tvorbu stravovacích režimů.
 • Studenti mají přístup k on-line poradně, ve které lektor průběžně odpovídá na všechny dotazy.
 • Kurz je zakončen testem, na základě jehož úspěšného složení účastníci obdrží certifikát.
 • V průběhu celého kurzu mají studenti možnost „prakticky“ prohlubovat celou teorii na elektronické hře ZOF, kde na základě jednotlivých studijních témat vytváří různé formy stravovacích režimů.
 • Studium není časově náročné, běžně jej zvládnete při běžném denním režimu. Hlavní důraz je kladen na pochopení základních principů a jejich aplikace do reálného života pomocí elektronické hry ZOF.

Vyzkoušejte si demo verzi naší hry ZOF

Lektor semináře
Martin Jelínek

Certifikovaný výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Podílí se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem webu Skolazdravehovareni.cz.

Dosud absolvoval více než 3 000 přednášek, mezi jeho klienty patří řada českých olympioniků.

Víte, že...

Člověk je přírodou naprogramován jako všežravec s poměrně pružnou schopností přizpůsobovat se různým podmínkám? Jako jediný živočišný druh na této planetě máme schopnost se stravovat z hlediska změn poměrů mezi živinami i jejich zdrojů naprosto odlišnými způsoby, aniž by nám to ubližovalo.

Vegetariánství vyhovuje nejvíce aerobně zaměřeným sportovcům (vytrvalcům)? I přesto existují příklady silových sportovců na světové úrovni, kteří dokazují, že tento způsob stravování může být efektivní.

Vegetariánsky se stravující děti nemusí trpět podvýživou a všemi neduhy z ní vyplývající? Je pouze potřeba dodržovat několik zásadních pravidel, které povedou jejich metabolismus správným směrem.

Více informací o formě a způsobu studia u nás:

Vložte svůj e-mail a my Vás upozorníme na konání dalšího turnusu tohoto kurzu:

Cena včetně DPH:

2 900 Kč (114 €)

Termín zahájení:

2. dubna 2018
Typ:On-line kurz
Rozsah kurzu:35 dnů

V ceně získáte:

1 / 35 dnů intenzívního každodenního studia.

2 / Studijní pomůcku v podobě elektronické hry ZOF.

3 / Kompletní znalosti pro tvorbu vegetariánských jídelníčku.

4 / Pravidelné telefonické a e-mailové konzultace s lektorem.

5 / Certifikát o absolvování kurzu.

Proč zvolit kurz Martina Jelínka?

 • Komplexní pohled na problematiku nejrozšířenějších forem vegetariánství.
 • Naučíte se vybírat a správně kombinovat vhodné potraviny
 • Naučíte se uvést tělo i mysl do rovnováhy a předcházet zdravotním potížím vznikající při nesprávné koncepci vegetariánské stravy.
 • Unikátní metoda výuky – používáme elektronickou hru ZOF, ve které pomocí modelů potravin vytváříte jednotlivé návrhy stravovacích režimů.
 • Za jeden měsíc nenáročného studia usnadněného hrou ZOF dostanete komplexní informace o tom, jak úspěšně pracovat s vegetariánstvím.

Přihláška do kurzu:

Vyplňujte všechny údaje s diakritikou. Údaje slouží k vystavení faktury a certifikátu (je-li součástí kurzu).
V případě dotazů si projděte sekci nejčastější dotazy, nebo nás kontaktujte.

Vegetariánství a veganství v praxi

       Počet účastníků:       

Cena vč. DPH: 2 900 Kč (114 €)