Úvod / Co se u nás studuje / Nespavost
Nespavost je problém, který trápí až třetinu celosvětové populace. Nejedná se jen o neschopnost usnout, ale i nemožnost spát bez častého probouzení a nebudit se dříve, než potřebujeme. Pokud problémy se spaním a usínáním trvají pouze krátkou dobu (několik dnů až týdnů), jsou často způsobeny stresem. V okamžiku, kdy se z nespavosti stane chronická záležitost, je většinou nutná rada odborníka.
Příčiny chronické nespavosti jsou většinou různé a obtížně rozpoznatelné. Mohou se za nimi skrývat:
- stravovací návyky (přejídání se, nevhodné diety, špatná skladba stravy),
- způsob života (alkohol, střídání nočních a denních směn),
- některé nemoci či vedlejší účinky léků.
Velmi častou příčinou je i nekvalitní matrace nebo polštář pod hlavou.
Nespavost se v běžném životě projeví:
- podrážděním,
- únavou během dne,
- bolestmi hlavy,
- rostoucím stresem.
Klasická léčba se většinou omezuje na užívání léků na spaní (hypnotika, benzodiazepiny apod.), hrozí však u nich nebezpečí vedlejších účinků a vzniku závislosti.
Základním doporučením pro zmírnění stavu nespavosti je vyrovnání a ustabilnění biorytmů. Znamená to především pravidelný životní rytmus a přesný čas ke spánku.
Strava má vliv na kvalitu spánku, a to hned na několika úrovních:
- Víme, že nočním biorytmům příliš neprospívá, když je trávicí trakt nucen zpracovávat větší množství stravy. Je výhodné proto nejíst krátce před spaním a usínat nejlépe s prázdným žaludkem.
- V posledním jídle před spaním by měl být kontrolován i podíl sacharidů, a to především cukrů. Způsobují větší výkyvy hladiny krevního cukru, což může mít nežádoucí vliv na kvalitu spánku.
- Nervová soustava většiny lidí špatně reaguje na stimulační látky. Nejčastější drogou je kofein, nežádoucí vliv může mít i alkohol. Lidé trpící nespavostí by se jim proto měli systematicky vyhýbat.
- Existují potraviny, které mají naopak na nervovou soustavu tlumící a relaxační účinek. Mezi nejznámější patří kozlík (valeriana), heřmánek nebo mučenka. Tyto byliny obsahují látky, které pomáhají uvolnit organismus, zmírnit stres a usnadnit tak usínání.
- Vliv na fungování nervové soustavy má i vápník a hořčík, jejichž nerovnováha může u vnímavých lidí způsobit nespavost. V těchto případech ale záleží na dominanci sympatického nebo parasympatického režimu u jednotlivce, které určují, jak s příjmem obou prvků pracovat.
- Diskutovanou a v mnoha zemích oblíbenou látkou je aminokyselina 5-HTP (5-hydroxytryptofan), která zvyšuje tvorbu serotoninu v těle - hormonu navozujícímu spánek.
- Mezi nejoblíbenější látky v doplňkové výživě patří melatonin. Tento spánkový hormon má velmi silný vliv, jeho užívání je navíc bezpečné.
Úpravami stravy, které cílí na kvalitu spánkového režimu, se zabýváme především v kurzu Poradce pro výživu. Studenti se učí upravovat jídelníček tak, aby vedl k harmonickému fungování nervové soustavy a podporoval optimání fungování nočních biorytmů. Často se jedná jen o drobné úpravy a práci s nutričními "detaily", kdy náprava jednoho či dvou faktorů vede k řešení dlohodobého trápení. Důležitým pomocníkem sledujícím kvalitu jídelníčku a správnost celého učebního procesu je výuková aplikace ZOF.
Mgr. Petra Ponocná
O alternativní výživové styly a lidské zdraví se jako laik zajímám již několik let. Poté, co se na mě začali obracet někteří známí s dotazy ohledně stravování, usoudila jsem, že by nebylo od věci projít pokud možno kvalitním odborným školením a absolvovat kurz výživového poradce, abych se dozvěděla něco nového jak z oblasti výživy a stravování, tak lidského zdraví. Vzhledem k tomu, že v oblasti lidského zdraví zastávám holistický přístup a nemám ráda černobílé vidění světa, bylo mým cílem vybrat si takový kurz, který se bude alespoň z části nést v duchu mého smýšlení a který bude zároveň dostatečně kritický, komplexní a odborný. Kurz Mgr. Martina Jelínka všechny tyto náležitosti k mé radosti splnil. Nejen, že se v problematice výživy a suplementace orientuji daleko lépe. Dozvěděla jsem se také spoustu nových a velmi užitečných informací a samotný kurz mě obohatil i co se osobního rozvoje týče. Kurz je doslova nabitý informacemi a jeho součástí jsou také lekce ájurvédy a čínské medicíny. Pan Jelínek nás pomocí výukových materiálů a videí vedl ke komplexnímu uvažování nad daným problémem, ať už se jednalo o nemoc, potravinu nebo třeba problematiku vitamínových suplementů. Velmi si cením také jeho osobitého přístupu, nasazení a ochoty s čímkoliv poradit a pomoci. Tímto bych chtěla panu Mgr. Jelínkovi poděkovat a budu se těšit na další spolupráci.
Věra Michlíková
S kurzem jsem byla velice spokojená, i když preferuji konzultace "naživo", přesto jsem si zvykla na on line formu. Velice se mi líbí ,že se nepreferujete pouze vegeteriánství,vitariánství apod.,ale myslíte na lidi ,kteří se chtějí zdravě stravovat "normálně". Nejsem příznivcem extremu a proto mi velice imponoval Váš přístup. S přídavkem kapky humoru bylo studium velice příjemné. Chci ve studiu pokračovat,velice mě láká Vikendový půst nebo Vysněná postava, ale momentálně mi to nedovoluje čas... snad v příštím roce. Chci Vám moc poděkovat za přínosných šest měsíců a těším se na další.
Martina Bečkeiová
Chci osobně poděkovat za vše, za perfektní vysvětlení lekcí, za rychlé odpovědi a pomoc... Jsem velmi ráda, že jsem studovala konkrétně tento kurz výživy. I na Slovensku jsou, ale nenašla jsem tak vhodný, co by stal za to, většinou to byly víkendové nebo týdenní kurzy. Na tomto kurzu jste si opravdu dali záležet a naučila jsem se spoustu věcí. Velmi mě baví tvořit jídelníčky. Aplikace ZOF je skvěle vypracovaná a pracuje se s ní jednoduše. Věřím, že budu moci pomoct teď mým klientům lépe a i nadále se budu vzdělávat! :) Děkuji ještě jednou a jsem ráda, že jsem další úspěšná absolventka :)