Nespavost

Nespavost je problém, který trápí až třetinu celosvětové populace. Nejedná se jen o neschopnost usnout, ale i nemožnost spát bez častého probouzení a nebudit se dříve, než potřebujeme. Pokud problémy se spaním a usínáním trvají pouze krátkou dobu (několik dnů až týdnů), jsou často způsobeny stresem. V okamžiku, kdy se z nespavosti stane chronická záležitost, je většinou nutná rada odborníka.

Příčiny chronické nespavosti jsou většinou různé a obtížně rozpoznatelné. Mohou se za nimi skrývat:

- stravovací návyky (přejídání se, nevhodné diety, špatná skladba stravy),
- způsob života (alkohol, střídání nočních a denních směn),
- některé nemoci či vedlejší účinky léků.
Velmi častou příčinou je i nekvalitní matrace nebo polštář pod hlavou.

Nespavost se v běžném životě projeví:
- podrážděním,
- únavou během dne,
- bolestmi hlavy,
- rostoucím stresem.

Klasická léčba se většinou omezuje na užívání léků na spaní (hypnotika, benzodiazepiny apod.), hrozí však u nich nebezpečí vedlejších účinků a vzniku závislosti.

Základním doporučením pro zmírnění stavu nespavosti je vyrovnání a ustabilnění biorytmůZnamená to především pravidelný životní rytmus a přesný čas ke spánku.

Vliv stravy na kvalitu spánku

Strava má vliv na kvalitu spánku, a to hned na několika úrovních:

- Víme, že nočním biorytmům příliš neprospívá, když je trávicí trakt nucen zpracovávat větší množství stravy. Je výhodné proto nejíst krátce před spaním a usínat nejlépe s prázdným žaludkem.

- V posledním jídle před spaním by měl být kontrolován i podíl sacharidů, a to především cukrů. Způsobují větší výkyvy hladiny krevního cukru, což může mít nežádoucí vliv na kvalitu spánku.

- Nervová soustava většiny lidí špatně reaguje na stimulační látky. Nejčastější drogou je kofein, nežádoucí vliv může mít i alkohol. Lidé trpící nespavostí by se jim proto měli systematicky vyhýbat.

- Existují potraviny, které mají naopak na nervovou soustavu tlumící a relaxační účinek. Mezi nejznámější patří kozlík (valeriana), heřmánek nebo mučenka. Tyto byliny obsahují látky, které pomáhají uvolnit organismus, zmírnit stres a usnadnit tak usínání.

- Vliv na fungování nervové soustavy má i vápník hořčík, jejichž nerovnováha může u vnímavých lidí způsobit nespavost. V těchto případech ale záleží na dominanci sympatického nebo parasympatického režimu u jednotlivce, které určují, jak s příjmem obou prvků pracovat.

- Diskutovanou a v mnoha zemích oblíbenou látkou je aminokyselina 5-HTP (5-hydroxytryptofan), která zvyšuje tvorbu serotoninu v těle - hormonu navozujícímu spánek.

- Mezi nejoblíbenější látky v doplňkové výživě patří melatonin. Tento spánkový hormon má velmi silný vliv, jeho užívání je navíc bezpečné.

Úpravami stravy, které cílí na kvalitu spánkového režimu, se zabýváme především v kurzu Poradce pro výživu. Studenti se učí upravovat jídelníček tak, aby vedl k harmonickému fungování nervové soustavy a podporoval optimání fungování nočních biorytmů. Často se jedná jen o drobné úpravy a práci s nutričními "detaily", kdy náprava jednoho či dvou faktorů vede k řešení dlohodobého trápení. Důležitým pomocníkem sledujícím kvalitu jídelníčku a správnost celého učebního procesu je výuková aplikace ZOF.

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Renáta Nováková

Zdravou výživou se zabývám už od své puberty, kdy jsem zjistila, že potřebuji udržet svou váhu na uzdě. Prošla jsem mnoha obdobími, kdy jsem myslela, že už to mám „vymakané“, ale pak přišlo těhotenství a problémy se štítnou žlázou. Najednou bylo všechno jinak. Hledala jsem informace na internetu, ptala se známých atd. Zhruba před rokem se stalo něco, co mě nakoplo k tomu, co dnes dělám. Kurzy Martina Jelínka v tom hrály hlavní roli, vlastně pořád hrají. Kromě toho, že jsem si udělala kurz Výživa se sportu, abych měla certifikát a mohla rozjet podnikání v tomto oboru, mi jeho přístup stále pomáhá ve svém rozvoji. Komplexnost informací, které neustále ze sebe chrlí, je neuvěřitelná. Má to opravdu skvěle propracováno a pokud se mě někdo zeptá, kde a jak získat maximum informací z tohoto světa, doporučím jedině Martina. Dnes vím, že zdraví člověk nemá zadarmo, musí na sobě pořád makat a není to jenom o stravě. Vždycky, když na nějakou otázku neznám odpověď, vím, že ji najdu na stránkách ATAC. Děkuji za všechno.

Ing. Zuzana Košařová

Pan Jelínek... důležitý mezník v mém životě! Nasměroval mě tou správnou cestou a každým svým kurzem maximálně namotivoval jít dál za tím, co mě opravdu zajímá. Takže teď až ke studiu Čínské medicíny.

Zdenka Vlčková

Jsem spokojená nejen s kvalitou a formou kurzu, ale i s možností další spolupráce jak s p. Mgr. Jelínkem, tak i s ostatnímim kolegy. Je to velkým profesním přínosem.

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu