Štědrý večer bez masa

Vánoce jako svátky postavené v Čechách na gastronomické tradici různým způsobem upraveného kapra vychází vstříc všem masožroutům. Občas z jejich strany padne nechápavá otázka, co vlastně jedí „chudáci“ vegetariáni, kteří se z (ne)pochopitelných důvodů této tradiční dobroty dobrovolně vzdávají.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Protože se bavíme o vegetariánské variantě štědrovečerního smaženého kapra, měly by se lišit i poměry jednotlivých živin. Nejvýraznější změny se projevily u bílkovin, kterých je podstatně méně, než u rybí varianty. Zbytek živin zůstává bez velkých změn, logicky se tím změní ale poměry mezi složkami a tedy i výsledný dopad na chování těla. Méně bílkovin, navíc rostlinného původu, sníží specificko-dynamický účinek pokrmu, tedy celkovou stravitelnost, která je o řád lepší.

  2. Pokud tofu v trojobalu nepřepálíme a po úpravě navíc necháme odstát na ubrousku, který odebere nějaký ten gram tuků, nemusíme tuto „neživou“ úpravu zdroje bílkovin považovat až za tak tragickou.

  3. Bramborový salát jsme zpestřili klíčenými fazolemi mungo. Tato živá superpotravina budiž nám útěchou a emoční náplastí za proces smažení.

  4. Množství energie je nižší než u kapříkové verze, z tohoto pohledu bych se nebál označit večeři za vcelku dietní. K dokonalosti chybí pouze snížit množství tuků, čehož bychom dosáhli přípravou tofu bez trojobalu.

  5. Energeticky se pohybujeme v jinových sférách.

  6. Acidobazicita je stále okyselující, neviděl bych to ale jako výraznější extrém.

  7. Glykemický index se drží na průměrných hodnotách, ani tady se není čeho obávat.

  8. Na dnešní dobrotě si mohou pochutnat i malé děti, z důvodu absence laktózy a lepku se potenciál strávníků rozšiřuje daleko za hranice ryze vegetariánských požadavků.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.