Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Glykemická hodnota potravin

Glykemická hodnota potravin

Glykemická hodnota potravin

Potraviny, které jíme, mají kromě jiného schopnost vyvolávat v těle takzvanou glykemickou odezvu. To znamená, že po konzumaci potravy reaguje slinivka břišní produkcí určitého množství hormonu inzulínu, jehož hlavním úkolem je snižovat krevní cukr. Tato reakce je největší u potravin s obsahem sacharidů (po jejich konzumaci dojde po určité době ke zvýšení hladiny krevního cukru).

Výsledkem tohoto procesu je uložení energie z cukrů zčásti do podoby glykogenu (zásoby cukrů u živočichů), zbytek (přebytek) do tukových zásob těla (proto se o inzulínu hovoří jako o tukotvorném hormonu). Glykémie je v pořadí třetím pravidlem Zóny optimálního fungování, na kterém učíme studenty celostnímu přístupu ke stravování.

Ke glykémii se vztahují dva pojmy:

1. Glykemický index (GI)

Je to hodnota, která nám říká, jak rychle se uvolňují cukry ze stravy do krve (a zvyšují tak hladinu krevního cukru). Výsledná hodnota GI potraviny se odvíjí od následujících parametrů:

  1. Množství sacharidů v potravině: Čím větší obsah, tím vyšší hodnota GI.
  2. Druh sacharidu v potravině: Jednodušší formy cukrů (mono- a oligosacharidy) mají vyšší GI než složité formy sacharidů (polysacharidy).
  3. Obsah dalších živin v potravině: Vláknina, tuky nebo bílkoviny, které jsou součástí potravin, snižují hodnotu GI.

Hodnoty GI jsou tabulkově děleny do tří skupin:

  1. Nízký GI: 0 - 50 - zelenina, ovoce, obilniny, luštěniny, houby, maso, vejce, zakysané neslazené mléčné výrobky, tučné potraviny (máslo, margaríny).
  2. Střední GI: 51 – 70 - brambory, rýže natural, těstoviny, celozrnné pečivo, kravské mléko, slazené mléčné výrobky.
  3. Vysoký GI: 71 - 100 - bílá rýže, pečivo z vymleté mouky, med, jakékoli sladkosti, alkohol.

Platí vztah – čím vyšší hodnota GI potraviny (nebo čím větší množství sacharidů sníme), tím rychleji (resp. větší množství) se vyplaví inzulín.

2. Glykemická nálož (GN)

Souvisí s množstvím sacharidů v potravě. K této hodnotě se vztahuje konkrétní vzorec:

GN = GI × množství sacharidů v gramech / 100

Hodnoty GN jsou tabulkově děleny do tří skupin:

  1. Nízká GN: 0 - 10
  2. Střední GN: 11 – 20
  3. Vysoká GN: 21 - 30

Sacharidy jsou zdrojem rychlé energie. Pokud sníme příliš velké množství sacharidů (GN), potravinu s vysokým GI, případně zkombinujeme oba faktory, bude mít organismus tendenci je ukládat do tukových zásob. To se projeví nejen na nárůstu tělesné hmotnosti, ale všech jeho následků (zvýšení hodnot krevních tuků a poruchy jejich metabolismu včetně cholesterolu, průběžném vzniku inzulínové rezistence a diabetu 2.typu, vzniku chorob srdce a cév).

S glykemickými parametry potravin je potřeba pracovat neustále. Zásadním způsobem totiž rozhodují o distribuci energie v těle v klidovém i fyzicky aktivním režimu a mají schopnost zásadním způsobem ovlivňovat metabolismus a konstituci organismu. Při výuce používáme aplikaci ZOF, která „umí“ pracovat i s glykemickými hodnotami potravin. Usnadňuje tak vnímání celostního přístupu k výživě na teoretické i praktické úrovni.

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Denisa Štanclová

Do kurzu výživového poradenství u pana Jelínka jsem se přihlásila na základě doporučení od kamarádky. Moc se mi líbilo, jak o všem povídala, působilo to na mě opravdu bohatě a pestře. Do půlročního kurzu jsem se tedy přihlásila a jsem za to opravdu vděčná. Byl to start mé nové cesty jako výživový poradce. Studium je ucelené, plné bohatých informací a zároveň krásně přehledné, za takovou zkušenost opravdu děkuji a kurzy pod vedením pana Jelínka vřele doporučuji.

Petra Menšíková

Pane Jelínku, chtěla bych Vám moc poděkovat za možnost vzdělávat se pod Vašim vedením v oboru poradenství ve výživě. Na rozdíl od studijních let, jsem se na každou přednášku velmi těšila a jsem vděčná za tuto zkušenost a spoustu přínosných informací. Také volba školitelů je super a tím, že je každý přednášející, z jiného "těsta", přináší na dané téma, jiný způsob osvěty a to vnímám jako velký přínos. V každém případě to nebyl můj poslední kurz "u Vás" a hned jak mi možnosti dovolí, budu se těšit opět na viděnou ;-) Také velmi vítám Vaši vstřícnost v zodpovídání všetečných dotazů a snahu absolventy, kteří kurz již absolvovali, motivovat na jejich cestě dál a v rámci svých možností je podporovat, čímž vloženou investici do kurzu činíte zanedbatelnou položkou, která se mnohonásobně vrátí! Mějte se moc fajn a díky za tuhle přínosnou zkušenost!

Bc. Hana Brabec

Kurz Poradce pro výživu a suplementaci je opravdu velmi obsažný, některá témata si teprve po několika měsících sedají na správné místo v hlavě. Před kurzem jsem měla pocit, že se zajímám o výživu, ale během kurzu jsem si uvědomila, jak objemná je daná problematika. Probírali jsme témata, o kterých jsem neměla ani páru (termika, energetické tendence, existence nadbytku vlákniny, klíčení, fermentace, kontraindikace doplňků stravy), ale dnes vidím, jak jsou důležitá. Přesto mám pocit, že informace v kurzu jsou pouhou základnou, na které budu stavět postupným prohlubováním daných témat. Velmi si cením komplexního přístupu k dané problematice. Hledala jsem kurz, který by nebyl zaměřený jen na podíl makrosložek, příp. mikrosložek. Sama jsem tušila, že s výživou souvisí psychika, že každý je individualita, že stejná strava za jiných podmínek nebude stejná, že bychom neměli v zimě jíst totéž co v létě, atd. Toto vše jsem si v tomto kurzu ověřila. Během celého kurzu nás pan Jelínek učil, že je třeba respektovat individualitu člověka, že vše je relativní, že každá akce má reakci, a že problematika výživy musí být holistická, aby byla účinná a že přílišné generalizace mohou ubližovat. Sama jsem toto zažila jako zákaznice, kde mi po zjednodušených radách Výživové poradkyně bylo stále těžko a ukrutná zima. Nadšená jsem z výukové hry ZOF, prakticky jsem si procvičila jednotlivé problematiky, dostaly se mi pod kůži vcelku automaticky a mnohem rychleji, než kdybych se je učila ryze teoreticky. Často se mi objevil „problém“, na který bych možná narazila až v praxi, tady jsem si mohla pohrát s tím, jak ho vyřešit a díky tomu jsem se naučila zase něco nového. Je to taková škola hrou. Přínosné byly také recepty, které mi při ztrátě inspirace pomohly „vařit“. Kromě výše uvedených benefitů měl pro mě kurz ještě jednu ohromnou výhodu a to možnost studovat online. V průběhu kurzu jsem se totiž stěhovala do jiného města (100km) a nebylo by pro mě schopné v průběhu toho ještě dojíždět do jiného města.