Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Andropauza

Andropauza

Andropauza

Andropauza je pojem označující mužský přechod, tedy v podstatě mužskou obdobu ženského klimakteria. Jedná se o období, které má sice stejnou příčinu jaku u žen (= pokles tvorby hormonů), ale s mírně odlišným nástupem i průběhem. U žen je menopauza charakteristická ztrátou menstruace (je způsobena zástavou produkce pohlavních hormonů), u mužů dochází pouze k postupnému poklesu tvorby hormonů (jejich produkce se nikdy úplně nezastaví). K prvnímu poklesu začne docházet přibližně kolem čtyřicátého roku věku, je ale pozvolný, typické příznaky andropauzy se začínají objevovat až kolem šedesátého roku věku.

Příčinou vzniku mužského přechodu je postupné snižování hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu (steroidní hormon produkovaný buňkami ve varlatech). Tento hormon ovlivňuje vývoj spermií a rozvoj sekundárních pohlavních znaků (nárůst svalové hmoty, hrubnutí hlasu, růst ochlupení). Pokles hladiny testosteronu vyvolává podobné příznaky jako v menopauze u žen:

  • únavu,
  • pocení,
  • depresi,
  • potíže se soustředěním,
  • občas i gynekomastii a řídnutí vousů,
  • snížení libida,
  • benigní zvětšení prostaty (objevuje se až u 50 % mužů starších sedmdesáti let),
  • řídnutí kostí (u mužů nad 60 let se zvyšuje výskyt fraktur, nejvíce kyčelního kloubu).
  • sklon k viscerální obezitě,
  • rozvoj diabetu 2. typu.

Tak jako se léčba ženského přechodu v dnešní době zaměřuje především na podávání hormonu estrogenu, se nabízí stejná možnost i u mužů, tedy podávání testosteronu. To je ale v mnoha směrech rizikové, bezpečnějším postupem je:

1. Zvýšení fyzické aktivity.
Pohyb stimuluje vlastní produkci testosteronu.

2. Sledování kvality jídelníčku.

3. Výběr vhodných doplňků stravy.
Pokud je cílem podporovat vlastní produkci testosteronu, tak nejúčinnějším přípravkem je Tribulius terrestris, který má smysl kombinovat s adaptogeny (ženšeny aj.). V případě nastupujících potíží s prostatou pak Saw palmetto.

Vliv stravy na průběh andropauzy

Při úpravách stravy se doporučuje zaměřovat se především na obsah:

A) Bílkovin.
Jejich množství by se mělo pohybovat kolem 15-20 % z celkově přijaté energie, cílem je ale řešit i aminokyselinovou rovnováhu (v praxi to obnáší "rozumný" poměr mezi rostlinnými a živočišnými zdroji).

B) Vlákniny.
Cílem je podpořit střevní peristaltiku v optimální činnosti a současně zvýšit aktivitu střevní mikrobioty.

C) Vitamínu D a minerálů ovlivňujících metabolismus kostí (vápník, hořčík, fosfor, fluor).

Tyto úpravy stravy jsou základní a současně dobře převeditelné na skutečný talíř. Věnujeme se jim především v kurzech Poradce pro výživu a Tajemství biologického věku, kde studenti na výukové aplikaci ZOF vytváří modelové jídelníčky pro různé situace.

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Karolina Kallmünzerová

Velmi mi vyhovuje permanentnost kurzů, možnost vybrat si specifický dle aktuální potřeby. Pokud jste zvídavý student, čeká vás ve finále ona kýžená komplexnost. A o to jde především.

Petr Pleschinger

Myslím si, že po absolvování tohoto kurzu nelze nezměnit názor na to, co člověk obvykle jí. Každodenní zahlcování reklamou značně pokřivuje názor na to, co je pro člověka prospěšné. Fungují na principu, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Po 6 měsících kurzu určitě každý účastník změní alespoň o trochu svůj jídelníček. Zároveň každá lekce kurzu přináší další a další otázky. S úsměvem se proto dívám na kurzy, které slibují zvládnout tuto problematiku za týden nebo dokonce přes víkend. Určitě je potřeba zde získané znalosti dále rozvíjet. Je celkem lhostejné, jestli se člověk po absolvování tohoto kurzu bude poradenstvím živit nebo ne. Prodloužení života a vyhnutí se chorobám, které pramení ze špatné stravy, za investované peníze určitě stojí.

Ing. Barbora Harvišová

Krásné považujeme za krásné, protože jsou jiné věci ošklivé. Dobré považujeme za dobré, protože jsou jiné věci špatné. Bytí vzniká z nebytí a těžké podepírá lehké…. S protiklady si takto hrajeme celý život, ale zorientovat se v dnešní mediální době mezi tím, co je zdravé a co nezdravé? Základní informace, které by měly být učivem na našich školách, chybí a my jsme pak odkázáni na stravovací zvyklosti nesoucí se generací z rodiny a následně na dostupné zdroje. Je ale to, co znám, to správné? „Jednoduchost a selský rozum“ - jedna z prvních vět, která zazněla v první hodině kurzu pana Martina Jelínka. Nic nového, řekla jsem si, ale co s tím. Následně ke mně formou denních lekcí přicházela spousta informací, které nebyly vždy zrovna jednoduché, a v polovině kurzu jsem si znovu říkala, co s tím dál? Ke konci kurzu se však tak, jak pan Martin Jelínek sliboval, kruh uzavřel a tu spoustu informací, o kterých jsem si skrytě myslela, že nemohu ani využít, dnes vnímám jako velmi bohatý a cenný vstupni materiál, který je třeba šířit dále. Každý člověk je individualita, nachází se na jiné úrovni své životní cesty a tím pádem, každý potřebuje jinou péči. Pokud vnímáte stravu jako lék na téměř všechny dnes hojně rozšířené nemoci, a potřebujete pomoci se v této problematice zorientovat, jste tady správně - přesně toto Vám kurz Poradce pro výživu a suplementaci splní. Navíc budete mít v podobě pana Jelínka nablízku nejen špičkového profesionála, ale i člověka, který dokáže „jen tak mimochodem“ otevřít ve vás další témata, která Vás posunou jako člověka ve velmi krátkém čase o několik životních kroků dále. Kurz vnímám jednoznačně jako skvělou životní investici.