Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Andropauza

Andropauza

Andropauza je pojem označující mužský přechod, tedy v podstatě mužskou obdobu ženského klimakteria. Jedná se o období, které má sice stejnou příčinu jaku u žen (= pokles tvorby hormonů), ale s mírně odlišným nástupem i průběhem. U žen je menopauza charakteristická ztrátou menstruace (je způsobena zástavou produkce pohlavních hormonů), u mužů dochází pouze k postupnému poklesu tvorby hormonů (jejich produkce se nikdy úplně nezastaví). K prvnímu poklesu začne docházet přibližně kolem čtyřicátého roku věku, je ale pozvolný, typické příznaky andropauzy se začínají objevovat až kolem šedesátého roku věku.

Příčinou vzniku mužského přechodu je postupné snižování hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu (steroidní hormon produkovaný buňkami ve varlatech). Tento hormon ovlivňuje vývoj spermií a rozvoj sekundárních pohlavních znaků (nárůst svalové hmoty, hrubnutí hlasu, růst ochlupení). Pokles hladiny testosteronu vyvolává podobné příznaky jako v menopauze u žen:

  • únavu,
  • pocení,
  • depresi,
  • potíže se soustředěním,
  • občas i gynekomastii a řídnutí vousů,
  • snížení libida,
  • benigní zvětšení prostaty (objevuje se až u 50 % mužů starších sedmdesáti let),
  • řídnutí kostí (u mužů nad 60 let se zvyšuje výskyt fraktur, nejvíce kyčelního kloubu).
  • sklon k viscerální obezitě,
  • rozvoj diabetu 2. typu.

Tak jako se léčba ženského přechodu v dnešní době zaměřuje především na podávání hormonu estrogenu, se nabízí stejná možnost i u mužů, tedy podávání testosteronu. To je ale v mnoha směrech rizikové, bezpečnějším postupem je:

1. Zvýšení fyzické aktivity.
Pohyb stimuluje vlastní produkci testosteronu.

2. Sledování kvality jídelníčku.

3. Výběr vhodných doplňků stravy.
Pokud je cílem podporovat vlastní produkci testosteronu, tak nejúčinnějším přípravkem je Tribulius terrestris, který má smysl kombinovat s adaptogeny (ženšeny aj.). V případě nastupujících potíží s prostatou pak Saw palmetto.

Vliv stravy na průběh andropauzy

Při úpravách stravy se doporučuje zaměřovat se především na obsah:

A) Bílkovin.
Jejich množství by se mělo pohybovat kolem 15-20 % z celkově přijaté energie, cílem je ale řešit i aminokyselinovou rovnováhu (v praxi to obnáší "rozumný" poměr mezi rostlinnými a živočišnými zdroji).

B) Vlákniny.
Cílem je podpořit střevní peristaltiku v optimální činnosti a současně zvýšit aktivitu střevní mikrobioty.

C) Vitamínu D a minerálů ovlivňujících metabolismus kostí (vápník, hořčík, fosfor, fluor).

Tyto úpravy stravy jsou základní a současně dobře převeditelné na skutečný talíř. Věnujeme se jim především v kurzech Poradce pro výživu a Tajemství biologického věku, kde studenti na výukové aplikaci ZOF vytváří modelové jídelníčky pro různé situace.

Co říkají o studiu naši absolventi

Anna Brázdilová

Už mnoho let pracuji jako poradce změny životního stylu a najednou jsem měla nutkání absolvovat kurz výživového poradce, abych se dozvěděla co se dnes učí na takových kurzech. Při hledání uceleného pohledu na výživu jsem narazila na stránky ATAC a moje rozhodnutí bylo jasné. Mnoho věcí pro mě bylo nových a velmi přínosných a zároveň v mnoha věcech jsem si potvrdila správnost své cesty přistupovat ke každému klientovi individuálně, protože každý z nás je jedinečný a výjimečný a neexistuje univerzální návod na stravování, který vyhovuje všem. Práce pana Jelínka je pro mě velkou inspirací a jeho kurzy a semináře mohu jen doporučit, aby se šířila myšlenka z mého pohledu vzdělanosti ve výživě, sebepoznání a zároveň zapojení zdravého tzv. selského rozumu. Děkuji za obohacení.

Jana Merenusová

Poprvé jsem viděla pana Jelínka před pár lety na přednášce, kde mne úplně fascinovalo, jak ne lehká témata díky jeho podání dávají smysl. Máte pocit, že každá diskuze, seminář nebo nějaký z kurzů uběhne jako voda a vy přitom máte najednou tolik otázek a chuti se vzdělávat, že vás to nutí v jeho úžasných kurzech pokračovat dál a dál. Pan Jelínek a jeho skvěle promyšlený systém výuky je velice obohacující. Máte najednou pocit, že jste se opět naučili učit. Je to stav, jako by vám najednou někdo vlil novou krev do žil a energii k plnění dalších snů a cílů a to v jakémkoli věku:). Děkuji a těším se na další z kurzů.

Lenka Cozlovschii

Absolvovat tento kurz bylo jedno z mých nejlepších životních rozhodnutí. Jako celiak s laktózovou intolerancí jsem si myslela, že už o výživě něco vím, protože jsem byla nucená se intenzivně každý den zabývat tím, co jím, ale to, kam jsem se z hlediska obecného přehledu ve světě výživy dostala na konci kurzu se nedá popsat. Dříve jsem neuměla rozlišit, co je pravda a co ne, ale dnes už si umím odvodit, co by asi pravda být mohla. Tudíž mi nedělá problém se vyznat v haldě informací, které jsou dnes pro člověka dostupné. Vzdělávání ve výživě považuji za celoživotní proces, a proto nemohu říct, že už umím vše. Nicméně teď už nejenom vím, co je správné, ale taky proč a to je mnohem důležitější, než jen slepě poslouchat něčí rady. Nakonec mi půlroční kurz připadal krátký a bylo mi líto, že už dál nepokračuje, protože touha, kterou teď mám pro vzdělávání v tomto oboru je stokrát větší než na začátku a za to vděčím výbornému lektorovi a tvůrci tohoto kurzu Mgr. Martinu Jelínkovi.