Andropauza je pojem označující mužský přechod, tedy v podstatě mužskou obdobu ženského klimakteria. Jedná se o období, které má sice stejnou příčinu jaku u žen (= pokles tvorby hormonů), ale s mírně odlišným nástupem i průběhem. U žen je menopauza charakteristická ztrátou menstruace (je způsobena zástavou produkce pohlavních hormonů), u mužů dochází pouze k postupnému poklesu tvorby hormonů (jejich produkce se nikdy úplně nezastaví). K prvnímu poklesu začne docházet přibližně kolem čtyřicátého roku věku, je ale pozvolný, typické příznaky andropauzy se začínají objevovat až kolem šedesátého roku věku.
Příčinou vzniku mužského přechodu je postupné snižování hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu (steroidní hormon produkovaný buňkami ve varlatech). Tento hormon ovlivňuje vývoj spermií a rozvoj sekundárních pohlavních znaků (nárůst svalové hmoty, hrubnutí hlasu, růst ochlupení). Pokles hladiny testosteronu vyvolává podobné příznaky jako v menopauze u žen:
Tak jako se léčba ženského přechodu v dnešní době zaměřuje především na podávání hormonu estrogenu, se nabízí stejná možnost i u mužů, tedy podávání testosteronu. To je ale v mnoha směrech rizikové, bezpečnějším postupem je:
1. Zvýšení fyzické aktivity.
Pohyb stimuluje vlastní produkci testosteronu.
2. Sledování kvality jídelníčku.
3. Výběr vhodných doplňků stravy.
Pokud je cílem podporovat vlastní produkci testosteronu, tak nejúčinnějším přípravkem je Tribulius terrestris, který má smysl kombinovat s adaptogeny (ženšeny aj.). V případě nastupujících potíží s prostatou pak Saw palmetto.
Při úpravách stravy se doporučuje zaměřovat se především na obsah:
A) Bílkovin.
Jejich množství by se mělo pohybovat kolem 15-20 % z celkově přijaté energie, cílem je ale řešit i aminokyselinovou rovnováhu (v praxi to obnáší "rozumný" poměr mezi rostlinnými a živočišnými zdroji).
B) Vlákniny.
Cílem je podpořit střevní peristaltiku v optimální činnosti a současně zvýšit aktivitu střevní mikrobioty.
C) Vitamínu D a minerálů ovlivňujících metabolismus kostí (vápník, hořčík, fosfor, fluor).
Tyto úpravy stravy jsou základní a současně dobře převeditelné na skutečný talíř. Věnujeme se jim především v kurzech Poradce pro výživu a Tajemství biologického věku, kde studenti na výukové aplikaci ZOF vytváří modelové jídelníčky pro různé situace.
Kateřina Kapková
Děkuji osudu, že mě zavedl až k Vám. Dva roky jsem marně bojovala s exemem na rukou. Prošla jsem si "klasickým" začátkem, u kterého řada lidí končí: léčbou kortikoidy. Pak jsem si o nich něco přečetla a utekla od nich k homeopatikům. Můj zdravotní stav se o něco zlepšil, ale pořád to nebylo ono. Zkusila jsem tedy - na radu jednoho známého - změnit způsob stravování. Objevila jsem paní, která mě uvedla do světa makrobiotiky. Byla jsem víceméně samouk, až než jsem na internetu objevila Váš kurz "Makrobiotika v české kuchyni". S nadšením jsem hltala informace nejen o tom, jak se makrobioticky stravovat, ale také o tom, jak funguje trávicí systém a jak dokáže správně zvolená a nakombinovaná strava prospět tělu i duši. Váš prvně absolvovaný kurz mi vysvětlil všechny změny, které jsem na sobě změnou stravování pociťovala: exem z rukou úplně zmizel a navíc jsem se zbavila trávících obtíží, kterými jsem trpěla od dětství, aniž by mě kdy napadlo je řešit. Brala jsem je jako "normální" součást mého života. O to větší úžas a radost ve mě vyvolalo jejich zmizení. Vaření "novým" způsobem se mi náhle stalo vášní. Kdysi jsem brala zeleninu spíš jen jako "barevnou ozdobu talíře" a najednou jsem při jejím krájení a zpracovávání zažívala pocity štěstí (a ty trvají dodnes.) Z mé kuchyně začala postupně mizet zelenina sterilovaná i mražená, uzeniny udělaly v lednici místo zeleninovým a luštěninovým pomazánkám, místo kupovaného chleba jsem začala péct kváskový. Začala jsem zkrátka trávit v kuchyni více času, protože mě to dělalo (a dělá) šťastnou. A pak jsem v e-mailu objevila Vaši nabídku na "Kurz poradce pro výživu a suplementaci". Vzala jsem to jako výzvu a nic od toho nečekala. Bylo mi zpočátku jedno, jestli nabyté znalosti využiju jen pro sebe a svoji rodinu, nebo i pro jiné. Znovu jsem hltala další informace o životosprávě a v hlavě se mi postupně skládala větší a větší mozaika. Díky praktické části kurzu - tedy vytváření jídelníčků - se ve mě usadil "program", který mě teď v kuchyni vede. Naprosto automaticky uvažuji o tom, jaké dnes použiju luštěniny a který fermentovaný výrobek, čím zahustím omáčku, abych nemusela použít mouku, jestli přisypu semínka do polévky nebo dalšího chodu... Je to až úsměvné, jak člověk najednou "přepne" myšlení, když vezme do ruky vařečku :-) I když... nedá se říci, že bych takto přepínala jen v kuchyni. Od té doby, co se snažím stravovat zdravě - a Váš kurz mě v tom VELMI posunul - se mi změnilo myšlení a vnímání všeobecně. Zostřila se mi intuice, začala jsem se mít více ráda, zbavila se obav a úzkostí atd. atd. Dva dny po absolvování kurzu "Poradce pro výživu a suplementaci" si tak v kuchyni vařím oběd a říkám si: Kéž bych se tím mohla živit. Odpoledne jdu do města, potkám známou, zmíním se jí, že mám kurz zdárně za sebou a ona se ptá: "A nechtěla bys mi občas něco uvařit?" Takže vařím sobě, příteli a druhý týden už i kamarádce. A sním o tom, že si zřídím jídelnu se zdravou domácí kuchyní a začnu vařit ještě i dalším.
Zuzana Bazalová
Myšlenkové mapy a zdůrazněná hlavní témata jsou fakt skvělá - kdyby nás na studiích navedli na správnou formu učení, vyvarovala bych se spousty zbytečných chyb a neúspěchů. V průměru mi jedna mapa trvá déle než bych chtěla, ale zrychluji a zlepšuji se. Neocenitelné je pro mě hlavně schopnost zapamatování tématu.
Lívia Melicharová
Dlouho jsem hledala kurz, který není zaměřený jednostranně, kde se neřeší diety, ale komplexní pohled na stravování na míru každého z nás. Poradce pro výživu splňuje všechna tato kritéria. Byl pro mě startovací dráhou v podnikání v tomto oboru. Díky seminářům a nástavbovým kurzům Atac mám možnost jít pořád dál za stále podpory Mgr. Jelínka a spolupráce s kolegy z kurzu.