Kamut se zeleninou

Kamut umí být hodně vděčnou surovinu pro přípravu nenáročných, ale nutričně nabitých receptů. Jeho jedinou pomyslnou vadou na kráse je přítomnost bílkovin lepku, s výjimkou celiaků a malých dětí tuto specialitu může uvítat většina světa.

Jeho příprava je stejně jednoduchá jako u rýže. Za předpokladu, že potřebujeme rychle zasytit žaludek nenáročně stravitelným chodem s velmi nízkým glykemickým indexem, nabízí se možnost jednoduché kombinace se zeleninou a sladkou omáčkou.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Obsah živin v celé porci je nádherně vyrovnaný. Ničeho nepřebývá ani netrpíme nedostatkem.

  2. Kamut dává receptu zajímavé vlastnosti. Protože se jedná o celá zrna, je jejich glykemický index velmi nízký. Navíc pocit zasycení po konzumaci přetrvává neskutečně dlouho.

  3. Energeticky je chod nádherně harmonický: Kamut je tzv. neutrální, zelenina mírně jin, tepelná úprava směřuje k jang. Klíčené mungo je typicky jin, mandle také, miso pasta naopak silně jang.

  4. Termicky se také ohybujeme kolem neutrálních hodnot. Velká výhoda pro další možné manipulace jakýmkoli termickým směrem.

  5. Acidobazicky vyjde dnešní recept mírně zásadotvorně. Další výhoda „do sbírky“.

  6. Jak už zaznělo, receptu se určitě vyhnou celiaci. Také bych byl opatrný u dětí do dvou let, těm starším je potřeba klást na srdce důkladné kousání, jinak se dočkají bolení bříška.

  7. U sportovců bude dnešní recept velkou výzvou. Nemá žádné anabolizující účinky, na stranu druhou je harmonicky vyrovnaný prakticky ve všech směrech. U vytrvalců bych se nebál jako hlavní chod před zátěží i po ní. U anaerobně zaměřených pak spíše delší dobu před tréninkem.

  8. Z důvodu perfektně sladěné kombinace množství energie a glykemické hodnoty nesmíme opomenout všechny snaživce o redukci hmotnosti. Obávám se, že ti využijí potenciál dnešního recepptu nejvíce.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

25 minut

Přibližná cena

25 Kč

Kategorie

Hlavní chody

Vhodné proPodobné recepty