Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Zánět močových cest

Zánět močových cest

Infekce močových cest (cystitida) je nepříjemné a často se vyskytující zánětlivé onemocnění močového měchýře a močových cest. Vzniká důsledkem bakteriální infekce (nejčastějším původcem je bakterie Escherichia coli),postihuje mnohem častěji ženy.

Normální moč je sterilní, neobsahuje žádné bakterie (pouze cestou z močového měchýře smývá malé množství bakterií ze sliznice močové trubice). Pokud dojde k rozmnožení těchto bakterií - příčinou může být oslabený imunitní systém, špatná osobní hygiena, těhotenství, nevhodná antikoncepce i podráždění některými šampóny a pěnami do koupele - mohou vyvolat nepříjemný zánět.

Nejčastějšími příznaky jsou:

  • Časté močení,
  • Pocity pálení,
  • Bolesti při močení,
  • Bolesti v podbřišku.

Moč je většinou kalná a zapáchající, někdy s příměsí krve. Často dochází ke zvýšení teploty.

Léčení zánětu by mělo být okamžité, většinou vyžaduje antibiotika, protože opakované problémy tohoto charakteru mohou vést k vážnému onemocnění ledvin.

Vliv stravy na zánět močových cest

Úprava stravy spočívá v několika jednoduchých postupech:

1. Vyloučení nevhodných potravin.

Jedná o potraviny mající prozánětlivý vliv:

  • alkohol,
  • káva,
  • vyšší množství cukrů,
  • zdroje trans-mastných kyselin (cukrovinky, přepálené tuky...),
  • obecně průmyslově zprocesované potraviny.

2. Respektování zásad protizánětlivé diety.

3. Volba vhodných doplňků stravy.
Jako účinné se prezentují echinacea, vitamín C, extrakt z grepových jader či lichořeřišnice.

V průběhu léčby je třeba dodržovat pravidelný a dostatečný příjem tekutin, nejlépe v podobě čisté vody.

Záněty močových cest jsou poměrně často se vyskytujícím problémem, který je v praxi nejrozumnější řešit na preventivní úrovni. Jelikož se tomuto přístupu většina populace úspěšně vyhýbá, pracuje se více s podpůrnou léčbou. Pravidla protizánětlivé diety se studenti učí ve všech kurzech, nejvíce se tomuto tématu ale věnujeme v Poradci pro výživu. Neodmyslitelným pomocníkem při sestavování nové koncepce stravování je výuková aplikace ZOF, která studenty chytře vede požadovaným nutričním směrem.

Co říkají o studiu naši absolventi

Mgr. Andrea Kroupová

Když jsem přemýšlela o tom, kde bych získala kvalitní vědomosti o výživě, bylo pro mě velmi důležité, aby se názory lektora sešly s mým životním postojem. Dlouho jsem hledala a přemýšlela, kam se přihlásit. Odrazovalo mě také to, že většina kurzů trvala velmi krátkou dobu, ve které - dle mého názoru - člověk nemůže pochytit dostatek informací. Až jsem se jednoho člověka, na jehož přednášce jsem byla, zeptala, kdo je dle něj největší kapacita - a on mi řekl, že je to Martin Jelínek... A tak vše začalo. S Martinem Jelínkem jsem se potkala i osobně - a jsem za to velmi ráda. Věřím, že to nebylo setkání poslední. Všem bych ráda doporučila i ostatní kurzy - například Sílu myšlenky - ono se totiž v životě nic neděje náhodou :-) Ne náhodou, jsem si vybrala studium právě u Martina Jelínka... Zkuste to také, nebudete litovat!

PharmDr. Lenka Svobodová

Kurz poradce pro výživu a suplementaci byl skvělým doplňkem do mozaiky znalostí, které jsem za více než 20 let mé poradenské činnosti v oblasti zdraví získala. Souvislosti, které nám byly během kurzu předkládány formou srozumitelnou pro každého, mi pomohly v mé konzultační činnosti. Různé úhly pohledu na člověka jako jedince (ajurvéda, čínská medicína, krevní skupiny) nebyly pro mne úplně nové, ale velké pozitivum vidím v jejich skvělých komentářích Mgr. Jelínka. Absolvování kurzu mi pomohlo uvědomit si všechny souvislosti a inspirovalo mne k dalším změnám v životním stylu. Vzhledem k mé pracovní vytíženosti a velké rodině mi velice vyhovovala forma on line studia z domu. Průběžně určitě budu pokračovat v dalších dílčích kurzech, moc se na ně těším a doporučuji každému, kdo chce pro své zdraví něco udělat.

Jiřina Macková

Spoustu let se zajímám o zdravější způsob života se vším co k tomu patří... Sbírala jsem každý střípek až se z toho stalo nepřehledné bludiště. Napadlo mě poohlédnout se po nějakém kurzu, který by mi ukázal cestu správným směrem. Na internetu mě zaujal kurz ATAC pana magistra Jelínka "Poradce pro výživu a suplementaci". Řekla jsem si, že to zkusím protože mě velmi oslovila osnova tohoto kurzu a zejména holistický přístup ke způsobu stravování. Myšlenkové mapy mě ze začátku trošku potrápily, ale musím říct, že jsem si je rychle oblíbila. Velmi mě oslovil pohled na stravování z hlediska ájurvédy, tradiční čínské medicíny a makrobiotiky (pokud byste otevřel kurz o ájurvédě, tradiční čínské medicíně, už teď se hlásím). Jsem moc ráda, že jsem si vybrala právě tento kurz. Velmi oceňuji přístup p. Jelínka, jeho vstřícnost a ochotu. Zkušenosti a cenné rady z tohoto kurzu pomohou ku zdraví nejen mé rodině , ale doufám i mé budoucí klientele. Moc děkuji a přeji Vám spoustu nadšených studentů.