Úvod / Co se u nás studuje / Dermatitida
Dermatitida je označení pro záněty kůže. Existuje několik různých typů dermatitid, které se projevují šupinkovatěním kůže, tvorbou skvrn na kůži, tloustnutím kožního pokryvu popř. barevnými změnami a velmi častým svěděním. Mají odlišné příčiny vzniku, nejčastěji se jedná o následek různých alergií (potravinových, kosmetických- kontaktem s parfémy, chemických - kosmetika, kovy, léky...) či projev dysbalance v trávicím traktu (disbiózy apod.). U chronických dermatitid se používá pojem "ekzém".
Obecně platí, že stres může projevy dermatitidy zhoršit.
- Atopická.
Dědičná porucha, která se obvykle projevuje v dětství. Nejčastěji se vyskytuje na tváři, v loketních a podkolenních jamkách.
- Numulární (penízkovitá).
Chronické onemocnění, u kterého se na končetinách vyskytují kulaté skvrny. Tato porucha může být způsobena alergií na nikl, a často je průvodním znakem suché kůže.
- Herpetiformní.
Typ dermatitidy, který je provázený svěděním. Bývá dáván do souvislosti s poruchami střevního traktu a imunitního systému, může být vyvolána i konzumací mléčných výrobků nebo lepku.
- Seborea.
Forma dermatitidy, která obvykle postihuje kůži na hlavě, kde vznikají šupinky (lupy). Bývá spojována s kvasinkovou infekcí.
- Kopřivka.
Silně svědivá vyrážka, kterou způsobují alergeny (vejce, jahody, včelí jed, acylpyrin, zvířecí srst, chemické přípravky...), případně ji může vyvolat i nadměrný stres, teplo nebo zima.
- Psoriáza.
Označuje se pojmem "lupénka". Je chronické nenakažlivé onemocnění kůže projevující se ohraničenými, zarudlými šupinatými ložisky, které jsou obvykle pokryty bělavými nebo stříbřitými šupinkami. Nejčastěji se vyskytují na dolních a horních končetinách (lokty, kolena, bederní a hýžďová krajina) a ve vlasové části pokožky. Tyto plochy většinou nesvědí ani příliš nebolí. Postiženy mohou být i nehty na rukou i na nohou, které jsou často zbarveny dožluta. Lupénka se většinou objevuje mezi desátým až třicátým rokem života, může však vypuknout kdykoli. Přibližně 15 procent pacientů má vyrážku tak rozsáhlou a závažnou, že jim působí značné obtíže a znemožňuje normální život. Asi v pěti procentech případů se mohou objevovat i otoky a bolesti kloubů, které jsou podobné revmatoidní artritidě.
Kvalita stravování má vliv na vznik a průběh vývoje dermatitidy, u každého jejího typu ale v mírně odlišném rozsahu. Jelikož se jedná o zdravotní problém spojený se zánětem, uplatňují se při úpravách jídelníčku principy protizánětlivé diety.
V posledních letech se ukazuje, že poměrně velký význam má snaha o udržování správné diverzity střevní mikrobioty, se kterou se pojí především zvýšený příjem vlákniny.
Obecně se dopočuje vyhýbat se nejčastějším alergenům v potravinách - mléčným a sójovým výrobkům, vejcím, zdrojům lepku, ořechům, jahodám, jižnímu ovoci, čokoládě...
Při úpravách stravy s cílem potlačit projevy kožních problémů je potřeba mít trpělivost, často se jedná o zdlouhavý proces. Toto klademe na srdce i studentům kurzu Poradce pro výživu, kde se této problematice více věnujeme. Studenti se učí vytvářet stravovací plány na výukové aplikaci ZOF ve snaze přenést na talíř všechna důležitá pravidla vztahující se k výživě při dermatitidě.
Helena Novotná
Po absolvování kurzu Výživový poradce jsem hledala odborníka, který by mě připravil ke státní zkoušce. V případě pana Martina Jelínka, jsem rozhodně nesáhla vedle a měla jsem možnost poznat člověka, který Vás svou osobností pohltí, nadchne a inspiruje. Pracuji jako vedoucí stravování pro děti všech věkových kategorií a rozšířením vzdělání hledám cestu k tomu nejlepšímu, co mladou generaci připraví na zdravý a plnohodnotný život. Naučení správných stravovacích návyků , přirozenost pohybu a další prevence u dětí od nejútlejšího věku je směrem, kterým bychom se měli ubírat. Nedílnou součástí je také aplikace ZOF, která je velmi nápomocna při sestavování nutričně vyvážených jídelníčků a také inspirací na zajímavé i netradiční recepty, tím je také zaručena rozmanitost a pestrost. V neposlední řadě běžným uživatelům, ale i profesionálům velmi usnadňuje práci. Zdravotní komplikace (odstranění štítné žlázy pro její zvýšenou funkci) , kterým jsem čelila naprosto vymizely po úpravě stravy a nastavení optimálního životního stylu na základě doporučení a informací z kurzu ATAC. Moje upřímné díky a s týmem ATAC se těším na další spolupráci.
Romana Prokopová
Velice děkuji za skvělý online kurz Poradce pro výživu a suplementaci vedený Mgr. Martinem Jelínkem. Díky stovkám stránek materiálů, hodinám videí a více než 60 modelovým jídelníčkům jsem získala skutečně rozsáhlé znalosti z oblasti výživy a doplňků stravy. Velmi oceňuji, že Mgr. Jelínek k výživě přistupuje holisticky, vidí vzájemné souvislosti a učí je vnímat i své studenty. Seznámil nás se všemi možnými výživovými trendy, aniž by na kterémkoli z nich lpěl. Kurz mi dal skutečně relevantní a v praxi použitelné informace, jejichž znalosti jsem musela osvědčit v rámci závěrečného textu a seminární práce. Takže to není žádný víkendový rychlokurz, ale skutečné vzdělání, které vám pomůže se v oboru výživového poradenství reálně uplatnit.
Petra Šináklová
Kurz „Poradce pro výživu a suplementaci" je zcela jedinečný z mnoha důvodů. Pro mě je tím prvním možnost studovat on-line doma jak mi to časově vyhovuje, tím druhým celostní pohled na zdraví, výživu a naše „psyché". Především komplexní propojení výživy, fyzického těla a mysli je to, co jsem doposud marně hledala. Dalším důvodem mého rozhodnutí vstoupit do kurzu byla jeho délka, výuková hra ZOF a vytváření výukových jídelníčků, kde v praxi uplatníte dané téma (z mého pohledu se člověk naučí mnohem víc). Posledním, proč studovat zrovna tento kurz, je přístup pana Martina Jelínka, vše skvěle vysvětlí z různých úhlů pohledu tak, že pochopí úplně každý. Rozhodně využiji další nabízené kurzy. Tímto mu srdečně děkuji a přeji mnoho krásného v životě.