Avokádový dip

Dnešní recept svádí k domnění, že si na něm pochutnají pouze sportovci.

Velký omyl!

Je určen úplně všem, osobně doporučuji i dětem od 12 měsíců. Pravdou ale je, že z jeho výhod budou těžit nejvíce sportovci, dominantně vytrvalostního charakteru. A nějak i tuším, že z "těžby" se průběžně vyvine určitá forma závislosti.

Protože se bavíme o „chuťovce“, znamená to, že nás čeká příslib rychlého a jednoduchého receptu a přesně v tomto mentálním rozpoložení se budu snažit všechny nadále udržovat.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Při tradičním pohledu na nutriční potenciál je jasné, že do popředí vystupuje obsah tuků, kde suverénně dominují nenasycené – z celkového množství tuků je zastoupena dokonce plná polovina **mononenasycenými**, kterým vévodí omega-9 kyselina olejová.

  2. Polynenasycených je naprosté minimum, jsou mírně navyšovány pouze ze zdroje žitného pečiva. Od toho se odvíjí i název receptu společně s doporučovaným směrem a vhodností konzumace. Tyto dobře stravitelné tuky společně s relativně nízkým glykemickým indexem, dostatkem vlákniny a zastoupením komplexních sacharidů, přímo vybízí ke konzumaci před vytrvalostními aktivitami, kdy zajistí takzvanou dlouhou energii. Započteme-li do hry i chuť, musí zákonitě součet těchto vlastností přebít význam užívání MCT olejů a jiných specifik, na které se mají tendenci vytrvalci orientovat.

  3. Zůstaňme ještě chvíli u sportovců. Při zvýšené fyzické zátěži vzniká silný oxidační stres způsobený rychlým okysličováním, je produkován laktát a další okyselující látky, které souhrnně velmi účinně vykolejí acidobazicitu z rovnováhy. Situace se pak projevuje sníženou schopností organismu podávat výkon a následně i delší a náročnější pozátěžovou regenerací. Pokud už patříte mezi tuto skupinku lidí, vězte, že rozmarýn v receptu díky látkám jako je kyselina karnosová, rozmarýnová a mnohým dalším výrazně potlačuje projevy volných radikálů vznikajících při silném okysličování.

A protože jsme v Čechách, kde rádi zabíjíme dvě mouchy jednou ranou, můžeme celkovou acidobazicitu lépe „ošéfovat“ výměnou balsamikového octa za umeocet (ten je podstatně dražší, považujte to tedy pouze za tip pro výjimečné situace).

Tímto vyzývám všechny vytrvalce, aby prokázali, že recept je na nic a nefunguje, čímž mi zboří celou moji realitu v oblasti funkční výživy a zdravého životního stylu. Protože fakt mě už nebaví neustále všechny přesvědčovat, že je možné pomocí stravy překonávat světové rekordy (kecám, baví mě to pořád a vyžívám se v tom).

  1. Pokud se posuneme do sfér termického působení potravin, zjistíme, že směs zastoupených surovin vykazuje jako celek charakter zajímavý potenciál neutrality . V tomto směru tedy prakticky ideál, se kterým je možné pracovat v jednotlivých ročních obdobích či extrémních podmínkách pomocí různých druhů koření dle vlastních potřeb.

  2. Pro navození stavu dokonalé spokojenosti a efektu je potřeba správně odhadnout množství porce a pochopitelně i dobu její konzumace – to za předpokladu, budeme-li řešit výživu sportovce. S ohledem na glykémii a množství tuků je rozumnější interval od 60 minut nahoru, kratší v tomto případě nejsou žádoucí (zažil jsem v praxi závodního cyklistu, který na tréninku pil olivový olej. Pro něj a podobné metabolické i jiné úchyláky předchozí poznámka o nevhodnosti konzumace neplatí).

Nesportovcům může být časování jedno, obě skupiny si bezprecedentně zaslouží přání dobré chuti.

  1. Melancholicky zaměřený sportovec dodatečně zajisté ocení informaci, že recept je velmi dobrým zdrojem draslíku nezbytného pro správné hospodaření s tekutinami v těle a samozřejmě funkci celého srdečně cévního systému.

  2. Z energetického hleldiska je recept poměrně vyvážený. Řečeno jinak žádný extrém, což je velmi důležitý parammetr.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

6 minut

Přibližná cena

25 Kč / celá porce

Kategorie

Svačiny

Vhodné proPodobné recepty