Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kofein

Kofein je stimulant centrální nervové soustavy, který je přirozeně přítomen v některých potravinách a nápojích, jako je káva, čaj, čokoláda a některé energetické nápoje. Je známý svými povzbuzujícími účinky, které mohou zlepšit duševní a fyzickou výkonnost. Vykazuje ale i nežádoucí účinky, jako je nespavost, nervozita, zrychlený srdeční tep či nevolnost.

Dobry den,
zaujimalo by ma ako to je z bezkofeinovou kavou. Su rozporne tvrdenia kde niekto tvrdi ze aj tak obsahuje kofein a niekto ze nie ...
Vedeli by ste mi povedat k akemu nazoru sa priklanate Vy ? Ak obsahuje urcitu davku kofeinu tiez sa moze stat pitie bezkofeinovej kavy "Zavislostou"?
Dakujem

I bezkofeinová káva malý podíl kofeinu obsahuje (přibližně v množství odpovídající 3-5 % původního obsahu) - toto není názor, ale fakt vycházející z technologií používaných pro výrobu bezkofeinové kávy.
Konzumace takové kávy závislost na kofeinu nevyvolá, na to je jeho obsah příliš nízký. Faktem ale je, že kofein není jedinou stimulačně působící látkou, některé z nich i po procesu dekofeinizace v produktu v určitém množství zůstávají. O vzniku určité formy závislosti by mohla být řeč v situacích, kdy by byl konzumován vysoký počet šálků takové kávy denně (např. 10 a více).

Dobrý den,
guarana je taktéž vhodná před pohybem jako káva? Zvedá kortizol také jako káva?

Guarana má stejné stimulační účinky jako káva, protože obsahuje kofein. Kofein je ale vázán na guaranosidy, které ovlivňují průběh jeho metabolizace, guaranu je proto vhodnější požít s větším časovým odstupem od zátěže, než kávu (cca 30 - 50 minut).

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na podrobnosti ohledně negativních účinků ženšenu. Bohužel se mi podařilo ho zkombinovat s kofeinem ještě dříve než jsem se o nich dozvěděla. Výsledkem byl vysoký tlak, zrychlený tep, nespavost,... Platí podobné dopady i pro kombinaci s teinem nebo mateinem, případně vitamíny B kompexu? Strach mi nedovolí to otestovat na vlastní kůži. Jsem na stimulanty obecně velmi citlivá. Káva později než ve tři hodiny odpoledne pro mě znamená téměř celou noc beze spánku. Může to mít nějaké souvislosti s touto nesnášenlivostí? A když se u mě dostavily takové účinky, není nakonec lepší se ženšenu vyhnout?
Děkuji za odpověď.

Účinek jednotlivých látek na metabolismus jedince a jeho celkové chování se odvíjí od mnoha faktorů, jedním z nich je i úroveň citlivosti (= způsobu vnímání účinku látky). Pokud víte, že jste více senzitivní na stimulační látky, je nesmysl je používat ve vyšších množstvích a současně se snažit jejich účinek zvyšovat kombinací s dalšími. V takových případech bych se zcela určitě vyhýbal jakýmkoli zdrojům kofeinu a zaměřil pozornost na jeden vybraný adaptogen. Myslete na to, že cílem je podpora vitality a současně snaha se vyhnout předávkování, které se projevuje řadou nepříjemných projevů.
Kombinace adaptogenů a vitamínů B komplexu je bezpečná, vždy ale užívejte pouze přírodní zdroje B komplexu a současně se vyhýbejte jejich zbytečně vysokým dávkám.

Dobrý den,
rád bych se zeptal na souvislost konzumace náhradních sladidel s kávou. Dalo by se předpokládat, že glykemická špička se spolu s kofeinem bude vzhledem k rychlejšímu vstřebávání zvyšovat i přes jejich nižší glykemický index? Je tedy rozumné omezit u klientů s prediabetes kávu i přes její benefity, aby se zatížení slinivky omezilo a hodnota glykovaného hemoglobinu, tedy tříměsíčního cukru, se rychleji normalizovala?

Pokud se jedná o náhradní sladidla, která jsou nízkokalorická (což jsou prakticky všechna), nehrozí riziko nepřiměřeného zvyšování krevní glykémie ani v kombinaci s kávou.
Debatovat lze o tom, zda je káva zdraví prospěšná, protože zdravotní benefity, které se o ní prezentují, jsou většinou vztažené ke zdravé populaci, a současně u jedinců s poruchami metabolismu se ukazuje, že její vedlejší účinky ovlivňují zdraví v mnohem větším rozsahu. Navíc je potřeba brát v potaz individualitu jedince, protože metabolizace kofeinu je řízena primárně genetikou, od čehož se odvíjí celkový vliv konzumace kávy na každého z nás.
U diabetiků nejsem zastánce používání náhradních sladidel nejen z důvodu, že jsou zbytečná (= sladidla nejsou nezbytná), ale i proto, že jsou ve svém smyslu kontraproduktivní. Chcete-li dělat výjimky, používejte zdroje inulínu (např. čekankový sirup), který funguje i jako prebiotikum.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat k tomu názoru na dobu louhování čaje výše v diskusi:
"obecně platí, že čím delší doba louhování, tím vyšší obsah kofeinu následně čaj obsahuje".
Setkala jsem se s opačným názorem u černého čaje (nevím jestli platí i u zeleného) a to, že čím déle se louhuje od 4 až do 5 min., uvolňují se třísloviny, které právě účinek kofeinu neutralizují a čaj má pak účinky uklidňující. Jak to tedy prosím je? Pokud chceme snížit kofein máme čaj louhovat jen krátce nebo naopak déle 4-5 min.?
Děkuji.

Čím déle bylinu louhujete, tím více látek se do tekutiny uvolňuje, toto platí obecně. Faktem je, že s dobou louhování čajových listů se do vody kromě kofeinu uvolňují i třísloviny, které NEneutralizují účinky kofeinu, ale komplikují jeho uvolňování v těle. Tzn. čaj bude obsahovat hodně kofeinu i tříslovin, díky obsahu tříslovin se kofein bude vstřebávat v trávicím traktu pomaleji, jeho účinek v těle tak bude pozvolnější a dlouhodobější (řádově v hodinách). Při přípravě čaje tak záleží jen na vás, jaký postup budete preferovat s ohledem na cíl, který konzumací čaje sledujete.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na bezpečném množství kofeinu v těhotenství? Dočetla jsem se, že se udává 200 mg kofeinu. Už nějaký určitý čas piji zelený čaj Matcha. Nyní jsem v 1. trimestru a zvažuji zda mohu pít bez obav svůj šálek čaje (2g Matcha) denně.
Děkuji moc za radu.

S příjmem kofeinu je to složitější - jedná se o stimulační látku, jejíž účinek závisí na fungování receptorů, na které se váže. Každý člověk vykazuje jinou úroveň senzitivity, u zdravých dospělých jedinců se jako bezpečná denní dávka uvádí 300 mg (to odpovídá 5-8 malým šálků). Potíž je v tom, že nemalý podíl populace vykazuje projevy vedlejších účinků kávy už u dávek kolem 50 - 80 mg, pro tyto jsou pak doporučovaná množství nedostižnou metou. U těhotných žen hrozí nebezpečí ze strany zvýšených stresových projevů dítěte, je bezpečnější se kávě v průběhu těhotenství úplně vyhýbat (stejně jako alkoholu).

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli nevíte, jak je to s podáváním kofeinu např. v Argentině - sice se nejedná konkrétně o kávu, ale údajně je tam tak běžná konzumace Maté, že ho podávají i malým dětem. Pokud je to mu tak, jaké to může mít pro děti, tuším i batolata, následky?
Moc děkuji.

Kofein v čisté formě se rychle metabolizuje, jsou pro něj typické běžně prezentované vedlejší účinky. Vazba na fytochemické sloučeniny v rostlinách tyto vlastnosti zmírňuje, u každé byliny v odlišném rozsahu. Vždycky se ale jedná o směs, která má stimulační účinky, konzumace takových produktů není proto vhodná pro děti. Faktem je, že v některých "rozvojových" zemích mají tradice silný vliv a nehledí se tak na moderní poznatky (typické je např. žvýkání listů koky, ve srovnání s tímto je ale maca slabým odvarem). Dopad těchto drog na dětský organismus je negativní především ve vztahu k vývoji jejich nervové soustavy.

Zdravím.
To, že káva obecně neprospívá našemu zdraví víme, já bych se ráda zeptala na Váš názor na kofein obsažený v kávě jakožto spalovače tuku (spousta lidí má zafixováno,že nejlepším spalovačem tuku je pořádný turek ráno a nalačno :-) ).
Předem děkuji za odpověď.

Kofein jako přímý spalovač tuků v podstatě nefunguje, jeho vliv je nepřímý - podporuje aktivitu autonomní nervové soustavy, skrze kterou dochází ke zrychlování metabolických dějů. Pokud je součástí redukce hmotnosti i pohybová aktivita, zvyšuje se pravděpodobnost, že celý proces bude probíhat trochu rychleji. V tomto směru ale nečekejte žádné zázraky, navíc počítejte s rizikem, že kofein nebude fungovat úplně u každé individuality. U doplňků stravy (spalovače) mj. kalkulujte i s obsaženými dávkami kofeinu, které jsou v jedné dávce často mnohanásobně vyšší, než v kávě, budete tak konfrontováni s dopady předávkování.
Konzumace kávy ráno nalačno není úplně šťastné rozhodnutí - látky vznikající při přepálení mohoou dráždit sliznici trávicího traktu, kofein se navíc rychle vstřebává a zvyšuje stresové projevy organismu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi