Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Střevní peristaltika

Střevní peristaltika

Střevní peristaltika

Střevní peristaltikou se rozumí pohyb stěn tenkého a tlustého střeva, který slouží k posunování jejich obsahu. Tyto rytmické pohyby jsou ovládány:
 
1. Autonomní nervovou soustavou.
Tato zajišťuje automatický a nevědomý pohyb střev.
 
2. Aktivitou střevní mikrobioty.
Rychlost průchodu tráveniny střevem ovlivňuje i diverzita mikrobioty, jejíž součástí je i rovnováha mezi probiotickými a patogenními mikroorganismy.
 
3. Kvalitou stravy.
Tato má na peristaltiku dvojí dopad:
A) Přímý v podobě množství vlákniny, která řídí peristaltické pohyby výraznou měrou.
B) Sekundární skrze ovlivnění činnosti střevních mikroorganismů, kterým poskytujeme potřebné zdroje živin.
 
4. Zdravotním stavem.
Největší vliv mají potravinové intolerance a alergie, případně záněty ve střevním traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida apod.).
 
5. Emočním rozpoložením.
Obecně tady platí, že stresové faktory zrychlují peristaltiku.
 
6. Pohybovou aktivitou.
Pohyb (mechanicky) zrychluje průchod tráveniny trávicím traktem, naopak fyzická neaktivita vede k jejímu zpomalení (často bývá příčinou vzniku zácpy).
 
7. Užívanými léky.
Nejvíce antibiotiky (vedou k poškození střevní mikrobioty), dále pak některými antidepresívy a kortikoidy.

Rovnováha v oblasti stability pohybů střev bývá posunuta do dvou extrémů:
 
1. Zrychluje se.
Příčinami jsou:
stres,
- některé užívané léky,
- střevní dysbióza vedoucí k zánětům,
- potravinové intolerance a alergie,
- dlouhodobý nedostatek vlákniny,
V extrému vznikají průjmy.
 
2. Zpomaluje se.
Příčinami jsou nejčastěji:
- nedostatek pohybu,
- střevní dysbióza způsobená např. užíváním antibiotik.
Výsledkem mohou být zácpy.

Vliv stravy na střevní peristaltiku

Úpravy jídelníčku je třeba provádět na základě dostupných informací týkajících se příčiny vzniku tohoto problému. Obecně platí, že je vždy výhodné analyzovat stávající způsob stravování a snažit se odhalit jakékoli nesrovnalosti, které mohou být potenciální příčinou situace. V praxi to nejčastěji bývá (u obou extrémů, tedy rychlých nebo zpomalených pohybů):
 
1. Nedostatek vlákniny.
Je žádoucí její příjem postupně navyšovat, kde cílem nemusí být hranice běžně doporučovaných denních dávek (25 - 35 g pro dospělé), ale hledání optima pro danou individualitu (to se klidně může posunout i na více než dvojnásobek běžně doporučovaného množství). Je třeba současně řešit i poměry mezi nerozpustnou a rozpustnou vlákninou.
 
2. Nedostatek probiotik.
Při poruše rovnováhy v diverzitě střevní mikrobioty je výhodné zajišťovat i probiotické kultury. Toho dosáhneme konzumací fermentovaných potravin, součástí jídelníčku by tak měly být např.kvašená zelenina, miso pasty, zakysané mléčné produkty.
 
3. Nedostatek mastných kyselin s krátkým řetězcem.
Souvisí přímo s aktivitou střevní mikrobioty. Mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA - z anglického Short Chain Fatty Acids) jsou produkovány prospěšnými střevními bakteriemi. Tvoří hlavní zdroj výživy pro buňky tlustého střeva, které jsou tak schopny plnohodnotně plnit svoji funkci. Ve stravě to znamená zajistit dostatek vlákniny, fermentovaných potravin, a udržovat vyváženost v poměru makroživin.
 
4. Nepoměr mezi vápníkem a hořčíkem.
Hořčík má uvolňující (= laxativní) účinky. Pokud dojde k výrazné převaze jeho aktivity, může na tuto dysbalanci reagovat i střevní peristaltika. V praxi k této situaci dochází buď u některých alternativních forem stravování (veganství), případně u nevhodné manipulace s doplňky stravy.
 

Poruchy střevní peristaltiky jsou v praxi velmi časté. V kurzech se proto učíme vytvářet na výukové aplikaci ZOF takové jídelníčky, které vedou ke stabilizaci střevních pohybů. Cílem je naučit studenty pracovat s dostupnými faktory, o kterých víme, že mají na pohyb střev přímý vliv, s určitou obezřetností. Veškeré úpravy měly být postupné s cílem sledovat reakce organismu na zaváděné změny. Současně je potřeba myslet na to, že o rychlosti pohybů ve střevech rozhoduje i kvalita jídelníčku, ne jen jeho nutriční složení. V praxi to znamená, že jedinec může trpět průjmem nebo zácpou v situacích, kdy poměr sledovaných živin v jeho jídelníčku bude odpovídat definovaným pravidlům, většina potravin ale bude výrazněji technologicky zpracovaná a s širším spektrem aditiv.
Manipulace se stravou vedoucí k úpravě střevní peristaltiky jsou v principu jednoduché, zaměřujeme se na ně ve všech kurzech. Největší pozornost je jim věnována v půlročním studiu Poradce pro výživu.

Co říkají o studiu naši absolventi

Mgr. Romana Poláchová

Nikdy v minulosti jsem se nezabývala zdravou výživou. Až náš uspěchaný život, který se člověk snaží dělit mezi stresující práci a péči o rodinu, mě přinutil se na chvilku zastavit, rozhlédnout a popřemýšlet, jestli všechny ty nevolnosti, nadváhy, ekzémy a různé pomalu se plížící neduhy nemohou mít svůj původ částečně i v tom, co jíme. Postupně jsem začala rozkrývat i význam smyslu celostní medicíny a celostního přístupu ke zdraví a k životu. Začala jsem tedy hledat kurz, který by mi pomohl pochopit souvislosti a propojení, jak co v těle funguje a nefunguje, princip příčin a důsledků. A přesně tohle jsem našla v kurzu pana Jelínka – zpočátku přijde přísun spousty informací a hlava má pocit, že to nepobere. První úkoly ve výukové hře zaberou celý večer. Ale pomaličku, postupně, s každým dalším jídelníčkem do sebe začnou věci pomalu zapadat. A člověk začne i sám nacházet odpovědi na své otázky. A tam, kde odpověď nezná, ji dostane ve velmi lidské formě od pana Jelínka. Kurz vedený panem Jelínkem je velmi dobře zpracovaný, nabitý užitečnými informacemi, studující jsou vedeni tak, aby si sami vyzkoušeli na příkladech tvorbu různých jídelníčků a pochopili souvislosti. Přednášky pana Jelínka jsou na hodně vysoké úrovni vědomostně, navíc velmi příjemné i svou atmosférou, jeho přístup je při vysoké profesionalitě stále přátelský a lidský. Děkuji tímto nejen za veškeré znalosti, které jsem si mohla z kurzu odnést, ale i za obrovskou dávku odvahy a energie, kterou jsem tady mohla načerpat, a která mě v životě posunula dále a hodně jiným směrem :-)

Blanka Kubáňková

V recenzích účastníků kurzu bylo snad řečeno všechno podstatné, se všemi se mohu naprosto ztotožnit. Pro vlastní hodnocení kurzu bych proto ráda využila citát z posledního dne kurzu (info pro nezúčastněné: pro zpestření kurzu byl pro každý studijní den k dispozici jeden citát): "Průměrný učitel vypráví. Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje." Mgr Jelínek je pro mě tím nejlepším učitelem, neboť mne svými zkušenostmi, vedením kurzu a přístupem k jednotlivým účastníkům inspiroval k dalšímu vzdělávání. Naštěstí je z čeho vybírat, takže se těším na účast v jeho dalších kurzech.

Radek Pelikán

Když jsem před časem hledal nějaký odborný kurz na zdravou výživu a výživové poradenství, tak mě nabídka kurzů společnosti ATAC zaujala okamžitě, především svým rozsáhlým obsahem a faktem, že se nejedná o žádné víkendové "rychlokurzy". Kurz poradce pro výživu je opravdu velmi obsáhlý, má široký záběr a je kvalitně a pečlivě sestaven. Zabývá se všemi okruhy, které do oblasti správné výživy patří. Kurz je určitě vhodný a obohacující jak pro člověka, který se chce výživovému poradenství věnovat profesně, tak i pro toho, kdo jen chce zlepšit stravování u sebe, nebo svých známých. Velmi se mi líbí komplexní přístup ke stravování, na který je v celém kurzu kladen důraz, i kladný vztah a otevřenost k alternativním způsobům stravování, jako je veganství a další alternativní směry. Ze začátku jsem měl trochu obavy s prací s myšlenkovými mapami, protože jsem se s nimi nikdy dříve nesetkal. Ale obavy byly zbytečné, je to výborná metoda, která má i širší využití, než jen na učení. Jsem rád, že jsem na společnost ATAC a jejich kurzy narazil a s tím i na osobu Mgr. Martina Jelínka, je to opravdový odborník a tomu, čemu se věnuje, opravdu rozumí. A nejedná se pouze o směr v oblastí výživy. Mám doma i všechny jeho knihy, které jsou také výborné. Pouštím si a poslouchám rád jeho tematická videa. Velice mě zaujala nabídka dalších kurzů, zaměřením i na jiné oblasti, jako je např. řeč těla nebo síla myšlenky. Věřím, že jsou stejně skvělé a obohacující, jako kurzy zabývající se čistě výživovým poradenstvím.