Kurzy ATAC

Potravinové intolerance

Potravinové intolerance

Pod označením "potravinové intolerance" se skrývají jednotlivé formy nesnášenlivostí na některé složky v potravinách. Jsou způsobeny ztrátou schopnosti jedince strávit určitou látku v potravině z důvodu nedostatečné funkce enzymů. Na jejich vzniku se (na rozdíl od alergií)  nepodílí imunologické procesy.

Tyto problémy mohou vznikat i sekundárně jako následek různých onemocnění, např. poruch zažívání, nebo vstřebávání v důsledku infekčních průjmů, pankreatitid či onemocnění jater. V posledních letech se hojně poukazuje i na možnou příčinu vzniku intolerancí ze strany psychosomatických poruch.

Mezi nejčastější potravinové intolerance patří:

1. Laktózová intolerance.
Při této formě intolerance trávicí trakt neprodukuje enzym laktázu, jejímž úkolem je štěpit mléčný cukr.

2. Fruktózová intolerance.
Dědičné onemocnění projevující se neschopností metabolismu zpracovat ovocný cukr (fruktózu).

3. Fenylketonurie.
Jedná se o nejčastější geneticky podmíněný defekt látkové výměny aminokyselin.

4. Celiakie.
Celiakie se projevuje neschopností strávit bílkoviny lepku.

Intolerance jsou spojeny s nedostatkem nebo absencí enzymu, který štěpí složku, která následně vyvolává daný problém. Nejčastější příčinou jejich vzniku jsou genetické dispozice, vznikají ale i na základě účinků některých vazoaktivních látek (histamin, tyramin, serotonin, tryptamin). Potravinové intolerance tedy nejsou imunitním, ale metabolickým problémem.
Intolerance se na rozdíl od alergií projevují opožděně (s odstupem i několika dní po požití nevhodné potraviny), jejich projevy jsou velmi různorodé:

  • bolesti hlavy,
  • migrény,
  • únava,
  • nadýmání,
  • změna četnosti a konzistence stolice,
  • dermatitidy.

Vliv stravy na potravinové intolerance

Jediným řešením potravinových intolerancí je dieta, v rámci které je třeba se vyhýbat problematické složce.
Existuje i podpůrná medikace, která obnáší užívání enzymů, které tělu chybí - typickým příkladem je užívání enzymu laktázy při laktózové intoleranci.

Úpravy stravy při intolerancích obnáší eliminaci problematických složek ze stravy. K tomu je potřeba orientovat se ve složení potravin - největší výzvou v praxi jsou především průmyslově zprocesované produkty, které mohou obsahovat menší množství nežádoucích látek. Řešením těchto situací se věnujeme především v kurzu Poradce pro výživu, kde se studenti na výukové aplikaci ZOF učí pracovat s vhodnými potravinami při tvorbě jídelníčků.

Mgr. Martin Jelínek

Co říkají o studiu naši absolventi

Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

Ak má človek z niečoho strach mal by sa o tom čo najviac učiť. To bol prvý krok u mňa k prevencii zdravia. Ako celiatička som počúvala o rakovine tráviacho traktu zo všetkých strán a začal sa vo mne objavovať strach...vtedy som začala rozmýšlať o tom ako sa zdravo stravovať pri bezlepkovej diéte a či to má vôbec zmysel. Na druhej strane ako doktorandka biológie, som hľadala kvalitné informácie, ktoré by mi ponúkli niečo čo ešte neviem a hlavne ucelený pohľad na výživu, v ktorej sa v človek v dnešnej dobe ľahko stratí. S čistým svedomím môžem povedať, že kurz Poradca pre výživu a suplementáciu je absolútne bezkonkurečný. V prvom rade odporúčam dištančnú formu kurzu, kde je vždy priestor na diskusiu a naučenie sa praktických vecí z oblasti výživy. Učebný plán je veľmi komplexný a celkový obsah kurzu zahŕňa všetky výživové smery. Veľmi mi vyhovovala systematickosť a podrobnosť lekcií. Moja osobná vďaka a rešpekt patrí lektorovi Mgr. Martinovi Jelínkovi za neustále odpovedanie na všemožné otázky a za prístup, ktorý má ku každému bez rozdielu.

PharmDr. Jana Strieglerová

Kurzy pana Mgr. Martina Jelínka byly pro mě velmi inspirativní, plné praktických a ucelených rad. Velmi si vážím jeho profesionality, organizačních schopností a životního nadhledu. Mít lektora, který žije a praktikuje to, co přednáší je to nejlepší, co si studenti mohou přát. Získala jsem celostní pohled na výživu, zdraví a životní styl. Čerpám z toho jak ve svém soukromém, tak profesionálním životě. Rodina na tuto vlnu hezky naskočila a zdravé stravování je pro nás už léta samozřejmostí.

Jakub Kořenek

Kurz pana Mgr. Jelínka Poradce pro výživu a suplementaci pro mne byl velice obohacující nejenom po stránce nutriční, ale rovněž změnil můj pohled na celkovou kvalitu života. Jeho snaha klást během studia důraz na holistický přístup mi velmi pomohla v mé praxi terapeuta odhalit nebo se alespoň přiblížit skutečné příčině problémů některých mých klientů (např. odstranění bolesti kloubů způsobené dlouhodobým překyselením organismu). Současně mi kurz otevřel další možnosti studia a inspiroval k dalšímu vzdělávání se v oblasti životního stylu. Kladně bych se chtěl vyjádřit i k začlenění některých východních směrů, konkrétně Tradiční čínské medicíny, ájurvédy nebo makrobiotiky, které kurz skvěle doplňují a umožňují získat ucelenější pohled na kvalitu našeho zdraví. Další pozitivum je i možnost práce ve výukovém programu ZOF, kde lze aplikovat získané vědomosti a tvořit stravovací plány pro konkrétní situace. Touto cestou bych všem, kteří se chtějí obohatit o znalostí v nutriční oblasti, doporučil právě kurz pana Jelínka, který je dle mého názoru bezkonkurenční. Tímto bych mu chtěl velice poděkovat a těším se na absolvování dalších vzdělávacích kurzů pod jeho vedením.