Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom (PMS) je porucha, která postihuje velké množství žen (až 70 %) v období jednoho nebo dvou týdnů před začátkem menstruace. Jedná se o soubor několika poměrně nepříjemných příznaků postihujících fyzickou i psychickou složku, které ženám umí velmi znepříjemnit život, nejčastěji jsou to:

  • únava,
  • deprese,
  • nadýmání,
  • bolesti hlavy,
  • bolesti v podbřišku,
  • prudké změny nálady,
  • bolestivé napětí v prsou.

Tyto příznaky, které se každý měsíc opakují, jsou u každé ženy trochu jiné a liší se svým průběhem a celkovou závažností. Většina žen trpí pouze některými z nich nebo jim působí jen mírné potíže. Pro některé ženy je však premenstruační syndrom tak závažný, že narušuje jejich schopnost normálně žít a pracovat.

Za jednu z hlavních příčin PMS je považována nerovnováha ženských hormonů – estrogenu a progesteronu – v druhé polovině menstruačního cyklu, po ovulaci. Nadbytek estrogenu v kombinaci s nízkým množstvím progesteronu se může projevit ve změnách rovnováhy chemických látek ovlivňujících pochody v mozku, což může vést ke změně nálady. Tyto procesy mohou ovlivnit i zvýšení produkce hormonu prolaktinu, který způsobuje zvýšenou citlivost prsů. Takové hormonální výkyvy pak vedou k zadržování tekutin, které ovlivňují krevní oběh a dochází tak ke snížení množství kyslíku přiváděného do dělohy, vaječníků a mozku.

Vliv stravy na premenstruační syndrom

Strava má nemalý vliv na průběh PMS, v základu platí následující pravidla:

1. Úprava množství a kvality bílkovin.
Přebytek živočišných bílkovin (maso, sýry, tvarohy, vejce) zastupuje velké množství kyseliny arachidonové, která zvyšuje tvorbu eikosanoidů typu 2 (podporují vznik křečí).

2. Vyrovnaný příjem vápníku a hořčíku.
Oba prvky řídí nervosvalovou koordinaci. Je výhodné udržovat jejich optimální poměr, který je (Ca:Mg) přibližně 2-2,5:1. Odklon od této rovnováhy (častější bývá nedostatek hořčíku) podporuje vznik křečí i dysbalancí na psychicko-emoční úrovni.

3. Snížení podílu cukrů.
Přebytek cukrů a technologicky zpracovaných sacharidů podporuje prozánětlivé prostředí. To může podpořit nerovnováhu v produkci eikosanoidů, která vyústí ve vznik křečí.

4. Úprava množství a kvality tuků.
Klíčové je zajistit:
- správný poměr nasycených vs. nenasycených tuků (přibližně 1:2),
- správný poměr omega-3 vs. omega-6 (1:3-5),
- dostatek kyseliny gama-linolenové, která působí jako prekurzor prostaglandinů, díky kterým se zmírňuje citlivost prsů a snižuje bolestivost.

5. Zvýšení příjmu vitamínů B komplexu.

6. Práce s bylinami.
V podobě čajů nebo přímo suplementů (prášky, extrakty). Nejčastěji se citují třezalka, kozlík, meduňka, řebříček aj.

Premenstruační syndrom je často se vyskytující problém u ženské části populace, proto se mu ve vztahu k úpravě stravování věnujeme i v kurzech, a to v Poradci pro výživu. Studenti se učí sestavit jídelníček způsobem, který odpovídá běžně prezentovaným pravidlům. Neocenitelným pomocníkem je výuková aplikace ZOF usnadňující práci především sledováním nutriční kvality jídelníčku a kontrolou výběru správných potravin.

Co říkají o studiu naši absolventi

Jan Trávníček

Jako většina z nás poradců jsem na počátku zachraňoval své vlastní zdraví. Během té doby jsem oprášil staré a zapomenuté objevy medicíny, na základě jejich klinických studií jsem vytvořil funkční preparáty na "čištění střev aktivním kyslíkem", "detoxikaci krve" , a další. Ale žádný lék ani preparát nenahradí zdravou vyváženou stravu, pohyb a pozitivní mysl. Kurz pana Mgr. Jelínka obsahuje všechny složky našeho života a to na základě zkušeností, zpětné vazby klientů a potvrzené lékařskými vyšetřeními. Mám různá Osvědčení a Akreditace MZ ČR i MŠMT ČR, ale pro mou kariéru nejprospěšnější je Certifikát od pana Mgr. Jelínka. Nejvíce si cením jeho přátelského přístupu a faktu, že navíc i po ukončení kurzu radí svým studentům.

Bc. Jana Jílková

Za svůj život jsem si prošla x kurzy, a tak mohu srovnávat. V každém z předešlých kurzů mi něco chybělo a až tenhle předčil má očekávání. Opravdu nepřeháním. Nemám jedinou věc, kterou bych na tomto kurzu vytkla. Pan Jelínek byl úžasný lektor a průvodce kurzem. Kvitovala jsem poradnu a sdílení dojmů s ostatními účastníky kurzu. Dalším benefitem bylo potkávání se 1x měsíčně a možnost ujasnění si nejasností. Úžasná byla i aplikace ZOF pro tvorbu jídelníčků. Velmi oceňuji neomezený přístup do kurzu, protože ještě dnes se na nějaké kapitoly ráda znovu podívám a i do poradny na zajímavé dotazy a odpovědi. V praxi nyní využívám velmi cenné informace, které jsem se v kurzu dozvěděla. Tímto bych proto chtěla touto cestou panu Jelínkovi moc poděkovat!

Mgr. Jana Bytčáneková

Pre online kurz Poradce pro výživu a suplementaci som sa rozhodla po dlhšom rozmýšľaní; hľadala som niečo podobné u nás na Slovensku, ale nič ma tak neoslovilo ako tento kurz. Má všetky atribúty kvalitného kurzu - je dlhodobý a súčasne intenzívny; online forma umožňuje ísť si vlastným tempom štúdia, zároveň každodenné dodávanie troch lekcií nedovolí príliš si odkladať prípravu myšlienkových máp a samotné štúdium. Systém štúdia cez myšlienkové mapy mi vyhovuje, mám s nimi skúsenosti z minulých rokov. Študijné texty sú relatívne stručné, ale informačne bohaté. Alternatívne pohľady na výživu s uplatnením princípov tradičnej čínskej medicíny alebo ajurvédy ma veľmi potešili, vďaka nim som si potvrdila to, čo som už predtým intuitívne robila. V súčasnosti nepracujem v oblasti výživového poradenstva, zatiaľ len radami pomáham záujemcom z rodiny alebo priateľom. V blízkej budúcnosti by som sa však chcela v tejto sfére, s dôrazom na holistický prístup k človeku, realizovať a aj keď viem, že je to záležitosť celoživotného vzdelávania a neustálej práce na sebe, kurz Martina Jelínka mi dal veľmi solídny základ, na ktorom sa dá kvalitne stavať. A určite si vyberiem z ponuky jeho ďalších kurzov, už som si vybrala minimálne tri môjmu srdcu blízke.