Úvod / Co se u nás studuje / Premenstruační syndrom
Premenstruační syndrom (PMS) je porucha, která postihuje velké množství žen (až 70 %) v období jednoho nebo dvou týdnů před začátkem menstruace. Jedná se o soubor několika poměrně nepříjemných příznaků postihujících fyzickou i psychickou složku, které ženám umí velmi znepříjemnit život, nejčastěji jsou to:
Tyto příznaky, které se každý měsíc opakují, jsou u každé ženy trochu jiné a liší se svým průběhem a celkovou závažností. Většina žen trpí pouze některými z nich nebo jim působí jen mírné potíže. Pro některé ženy je však premenstruační syndrom tak závažný, že narušuje jejich schopnost normálně žít a pracovat.
Za jednu z hlavních příčin PMS je považována nerovnováha ženských hormonů – estrogenu a progesteronu – v druhé polovině menstruačního cyklu, po ovulaci. Nadbytek estrogenu v kombinaci s nízkým množstvím progesteronu se může projevit ve změnách rovnováhy chemických látek ovlivňujících pochody v mozku, což může vést ke změně nálady. Tyto procesy mohou ovlivnit i zvýšení produkce hormonu prolaktinu, který způsobuje zvýšenou citlivost prsů. Takové hormonální výkyvy pak vedou k zadržování tekutin, které ovlivňují krevní oběh a dochází tak ke snížení množství kyslíku přiváděného do dělohy, vaječníků a mozku.
Strava má nemalý vliv na průběh PMS, v základu platí následující pravidla:
1. Úprava množství a kvality bílkovin.
Přebytek živočišných bílkovin (maso, sýry, tvarohy, vejce) zastupuje velké množství kyseliny arachidonové, která zvyšuje tvorbu eikosanoidů typu 2 (podporují vznik křečí).
2. Vyrovnaný příjem vápníku a hořčíku.
Oba prvky řídí nervosvalovou koordinaci. Je výhodné udržovat jejich optimální poměr, který je (Ca:Mg) přibližně 2-2,5:1. Odklon od této rovnováhy (častější bývá nedostatek hořčíku) podporuje vznik křečí i dysbalancí na psychicko-emoční úrovni.
3. Snížení podílu cukrů.
Přebytek cukrů a technologicky zpracovaných sacharidů podporuje prozánětlivé prostředí. To může podpořit nerovnováhu v produkci eikosanoidů, která vyústí ve vznik křečí.
4. Úprava množství a kvality tuků.
Klíčové je zajistit:
- správný poměr nasycených vs. nenasycených tuků (přibližně 1:2),
- správný poměr omega-3 vs. omega-6 (1:3-5),
- dostatek kyseliny gama-linolenové, která působí jako prekurzor prostaglandinů, díky kterým se zmírňuje citlivost prsů a snižuje bolestivost.
5. Zvýšení příjmu vitamínů B komplexu.
6. Práce s bylinami.
V podobě čajů nebo přímo suplementů (prášky, extrakty). Nejčastěji se citují třezalka, kozlík, meduňka, řebříček aj.
Premenstruační syndrom je často se vyskytující problém u ženské části populace, proto se mu ve vztahu k úpravě stravování věnujeme i v kurzech, a to v Poradci pro výživu. Studenti se učí sestavit jídelníček způsobem, který odpovídá běžně prezentovaným pravidlům. Neocenitelným pomocníkem je výuková aplikace ZOF usnadňující práci především sledováním nutriční kvality jídelníčku a kontrolou výběru správných potravin.
Miluše Heryšerová
Jelikož jsem vystudovaný chemický technolog a zároveň se profesně věnuji notifikaci doplňků stravy, pak studování a posuzování jednotlivých složek v potravinách či doplňcích stravy je mi zábavou tak i denním chlebem. I když vím, proč jsou určité látky do jídla přidávány a jaké vlastnosti mu dávají, tak můj hlavní cíl byl se těmto složkám v jídle vyhýbat. Chtěla jsem však svou znalost rozšířit a pochopit, jak lidské tělo hospodaří s jednotlivými makro i mikro složkami a jaký to má na naše tělo dopad. Dlouho jsem tedy hledala rozšiřující vzdělání, které by mi pomohlo pochopit vztah mezi tím co jíme a lidským zdravím. Zároveň jsem chtěla být schopna sestavit vyrovnaný jídelníček pro lidi s individuálními požadavky. Jsem velmi ráda, že jsem se rozhodla absolvovat distanční kurz Poradce pro výživu a suplementaci, který mi přiblížil, jak jídlo vnímat z pohledu východní i západní kultury, a hlavně mi pomohl pochopit jak a proč obohatit svůj jídelníček o určité potraviny ve vztahu k lidským nemocem či potravinovým intolerancím. Chtěla bych moc poděkovat p. Jelínkovi, že vytvořil kurz, který naprosto splnil má očekávání, celou organizaci, náplň kurzu, přehlednost jednotlivých témat a moderního pojetí celého kurzu. Zároveň oceňuji možnost vyzkoušet si připravit jídelníčky v praxi pomocí ZOF hry. Určitě se chci i nadále vzdělávat v dalších tématech a pokračovat i v dalších kurzech vedených p. Jelínkem.
Ing. Martin Škába
Jsem velmi vděčný za možnost vzdělávat se od Mgr. Martina Jelínka. Kurzy, semináře a osobní konzultace mi velmi pomáhají v profesionálním rozvoji a díky tomu mohu být stále více a více nápomocen svým klientům. Vzdělání je velmi široké, takže absolvent kurzů může řešit jak výživu dětí, dospělých, seniorů až po vrcholové sportovce.
Mgr. Pavlína Byrtusová
Dnes nestačí mít přehled pouze v jednotlivých aspektech výživy, jelikož výživa, jako taková, je globální (pro sportovce, pro děti, pro hubnoucí...). Kurzy, semináře, školení, besedy Martina Jelínka předají spoustu přesvědčivých informací z jakékoli oblasti výživy. Bohatý a pestrý je nejen rozsah informací , ale i jazykový projev M. Jelínka, což v dnešní SMS době je velmi osvěžující ;-). Má-li člověk zájem pochopit výživu, poradit sám sobě i druhým a "neztratit se" v záplavě "doporučených" výživových směrů kolující nejen internetem, doporučuji absolvovat alespoň jeden kurz :-)