Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Osteoporóza

Osteoporóza

Osteoporóza

Osteoporóza je stav, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty. Dochází ke ztrátě bílkovin a minerálů, struktura kosti se zeslabuje a kosti se pak snadno lámou. Častými příznaky postupující osteoporózy jsou bolesti zad, snadná lomivost kostí (nejčastěji zlomeniny kyčle a obratlů páteře), vytvoření hrbu (kyfóza) či výrazné zmenšení tělesné výšky. Nejzávažnější dopad na život mají zlomeniny krčku kosti stehenní - až jedné třetině pacientů se již nikdy nevrátí plná pohyblivost.

Příčin snižování hustoty kostí je hned několik:
Ve vztahu ke kvalitě stravování se nejčastěji udávají dlouhodobě snížený přísun bílkovin, nedostatek vitamínu D3 a vápníku. V posledních letech je navíc sledován vliv vysokého podílu fytoestrogenů ve stravě západní populace (nejčastěji z důvodu konzumace sójových produktů), kde tyto látky mají schopnost ovlivňovat hormonální regulaci a snižovat tak hustotu kostí.
Dále je to nedostatek pohybu, protože fyzická aktivita skrze zvýšenou činnost svalové tkáně zvyšuje celkovou hustotu kostní hmoty (obsah bílkovin i minerálů).
Poměrně výrazný vliv má už zmiňovaná hormonální regulace - u mužů se jedná o období po andropauze (mezi 50. a 70. rokem života, kdy dochází k výraznému úbytku tvorby mužského pohlavního hormonu testosteronu), u žen pak po menopauze. Úbytek produkce některých hormonů přímo ovlivňuje hustotu kostní tkáně.
V neposlední řadě je potřeba počítat i s vedlejšími účinky některých užívaných léků, nejčastěji je to antikoncepce u žen, případně dlouhodobý vliv kortikoidů.

Osteoporózou jsou nejčastěji postiženy ženy po menopauze a muži po andropauze. Nejsou ale výjimky, kdy se tento problém objevuje i u relativně mladých žen jako projev kombinace dlouhodobého nedostatku bílkovin ve stravě, absence pohybové aktivity a vedlejších účinků užívání hormonální antikoncepce.

Vliv stravy na osteoporózu

Pevnost kostí můžeme v největší míře ovlivnit především úpravou životního stylu. Základem je dostatečný příjem bílkovin. Protože je hustota kostí ovlivňována nejen množstvím proteinů, ale i obsahem a poměrem minerálních látek, které tvoří jejich nedílnou součást, je důležité zajistit ve stravě i adekvátní příjem vápníku, hořčíku, fosforu a fluoru. Jako nejdůležitější prvek je citován vápník, jehož kvalitu metabolismu v těle výrazně ovlivňuje obsah hořčíku a vitamínu D3.
Úroveň vstřebávání všech klíčových živin do kostí výrazně ovlivňuje pohybová aktivita, větší vliv mají anaerobní činnosti. Svůj vliv má také pravidelný pobyt na slunci kvůli produkci kalciferolu (vit. D3).

I přesto, že západní medicína považuje osteoporózu za nevyléčitelnou chorobu, je možné velmi účinně vzniku tohoto problému předcházet právě zmiňovanými úpravami ve stravování a pohybové aktivitě. Studenti se v kurzech na výukové aplikaci ZOF učí vytvářet takové jídelníčky, které mají přímý vliv na hustotu kostí. Sledují všechny důležité parametry, které mají vztah k metabolismu kostní tkáně s vědomím faktu, že v reálném životě je třeba investovat dostatek času, aby se tato snaha promítla do změn ve fyzickém těle.

Co říkají o studiu naši absolventi

Radek Hub

Vždy jsem se zajímal o výživu a o to, jak dokáže strava změnit kvalitu lidského života. Prahl jsem po dalších vědomostech a po poznání. Absolvováním tohoto kurzu jsem ale dostal mnohem více. Nejen, že jsem dostal všechny informace na stříbrném podnose. Naučil jsem se, jak s nimi zacházet, jak je aplikovat a jak jim porozumět ve všech souvislostech. Celý kurz je absolutně komplexní a přitom velmi přehledný. Mgr. Martin Jelínek, kterého považuji za jednoho z největších odborníků na výživu u nás, používá jednoduchý zdravý selský rozum a nebojí se věci říkat bez obalu, když je potřeba. I složité chemické postupy a reakce v těle dokáže vysvětlit tak, aby je pochopilo i dítě v mateřské škole. Musím poznamenat, že i kdybych tento kurz nevyužil do budoucí praxe v poradenství, všechny nabyté informace a jejich pochopení jsou nedocenitelné pro mne a mou rodinu. Byla to zdaleka nejlepší investice, kterou jsem kdy udělal.

Alena Václavíková

Když jsem si vybírala kurz na výživové poradenství, prošla jsem všechny možné nabídky. Kurz pana magistra Jelínka mě však oslovil hned napoprvé, takový ten vnitřní pocit mi říkal, že je to přesně to, co hledám. Zaujal mě způsob studia - myšlenkové mapy (nikdy dříve jsem s tím sice nepracovala, ale chtěla jsem to poznat a osvědčilo se mi to, je to přehledné a dobře zapamatovatelné). Také mi vyhovovala možnost studia z domova a přestože školení probíhala jednou měsíčně, byli jsme v neustálém kontaktu s lektorem. Každodenně jsme dostávali ke zpracování témata a posouvali se tím k cíli. Naučili jsme se nahlížet na člověka jako celek a byť jsem to zprvu brala jako doplněk ke své práci, tak mě to úplně pohltilo, když vidím jak dalece je možné ovlivnit stravou a správným životním stylem především zdraví člověka a samozřejmě s tím jde ruku v ruce i úprava tělesné hmotnosti. Díky tomu jsem dala do oběhu své vlastní výrobky připravené na zdravém základě. A také velmi oceňuji i další neustálý kontakt s absolventy, možnost konzultací a dalšího vzdělávání a rozvoje. Má intuice mě opět nezklamala ... :-)

Martina Bečkeiová

Chci osobně poděkovat za vše, za perfektní vysvětlení lekcí, za rychlé odpovědi a pomoc... Jsem velmi ráda, že jsem studovala konkrétně tento kurz výživy. I na Slovensku jsou, ale nenašla jsem tak vhodný, co by stal za to, většinou to byly víkendové nebo týdenní kurzy. Na tomto kurzu jste si opravdu dali záležet a naučila jsem se spoustu věcí. Velmi mě baví tvořit jídelníčky. Aplikace ZOF je skvěle vypracovaná a pracuje se s ní jednoduše. Věřím, že budu moci pomoct teď mým klientům lépe a i nadále se budu vzdělávat! :) Děkuji ještě jednou a jsem ráda, že jsem další úspěšná absolventka :)