Úvod / Co se u nás studuje / Laktózová intolerance
Poruchy trávení a vstřebávání některých živin jsou rozšířeným problémem. Nejčastěji se projeví nadýmáním, plynatostí, pocitem špatného trávení, průjmy, křečemi v břiše, toto může vyústit v postupné hubnutí. Mezi nejrozšířenější poruchy patří laktózová intolerance, která v některých zemích postihuje i vysoké desítky procent celé populace.
Laktózová intolerance (laktózová nesnášenlivost, laktázová nedostatečnost) je stav, při kterém postiženému chybí nebo je omezena produkce laktázy. Tento enzym je produkován buňkami sliznice tenkého střeva a jeho úkolem je rozkládat mléčný cukr (laktózu). Pokud k tomu nedojde, konzumace zdrojů laktózy (živočišného mléka a mléčných výrobků) se projeví celou řadou trávicích potíží.
Nejvíce laktázy produkujeme v kojeneckém věku, následně jeho aktivita postupně klesá. K omezení jeho produkce dochází často u pacientů s chorobami tenkého střeva, nezřídka ale i po prodělaném průjmovém onemocnění, kdy příčinou je dosud ne zcela obnovená střevní mikroflóra. Obecně lze říci, že onemocnění se zhoršuje s věkem.
Příznaky tohoto problému by měly zmizet po vyloučení potravin, které vyvolávají popisované potíže - tedy živočišného mléka a mléčných výrobků s obsahem laktózy. Velmi často se ale laktóza používá jako aditivum (plnidlo) v mnoha potravinách, doplňcích stravy a lécích, což trochu komplikuje situaci lidem trpících touto intolerancí. Kromě snahy o úpravu jídelníčku je proto také potřeba důkladně číst etikety na výrobcích.
Někteří postižení jsou schopni bez větších potíží strávit některé druhy mléčných produktů (např. sýrů nebo jogurtů), protože obsah laktózy v nich je minimální, což je dáno procesem jejich zrání (fermentace). Čím déle je mléčná potravina fermentována (prochází procesem kvašení, při kterém se mikroorganismy živí laktózou), tím méně mléčného cukru obsahuje. Proto v některých situacích není nezbytně nutné vyhýbat se všem mléčným produktům, toto je ale silně individuální.
Protože poměrně častou příčinou vzniku laktózové intolerance je dysbalance ve střevním biomu, je pro zmírnění nadýmání a plynatosti v rámci nesnášenlivosti mléčného cukru vhodné podporovat diverzitu (druhovou pestrost) ve střevním traktu. Toto obnáší zajištění příjmu probiotických i prebiotických faktorů ve stravě, tzn. konzumaci fermentovaných potravin, vlákniny a v neposlední řadě i zdrojů vybraných mikroorganismů, které tvoří součást střevní mikroflóry (vyplácí se užívat i specifické doplňky stravy s obsahem mikrobů). K nápravě takové situace je potřeba investovat dostatek času, řádově týdny.
Pokud chce člověk postižený laktózovou intolerancí konzumovat mléčné výrobky (se sníženým obsahem laktózy), má možnost užívat přípravky s obsahem enzymu laktázy, které jsou v dnešní době dobře dostupné.
Jakmile z důvodu diagnózy laktózové intolerance dojde k omezování konzumace mléčných výrobků, je následkem takové změny i ovlivnění (= snížení) příjmu vápníku, protože živočišné mléčné produkty jsou v průměru jeho nejbohatším zdrojem, který se současně velmi dobře v těle využívá. V takové situaci je nutné ke stravě přistupovat se zvýšenou péčí s cílem zajistit dostatek tohoto minerálu úpravou způsobu stravování, nebo si pomoci vhodnými doplňky stravy. Aby nedošlo ke zbytečnému odklonu od rovnováhy, je současně nutné sledovat zastoupení vápníku vůči hořčíku, kde jejich vzájemný poměr řídí kvalitu nervosvalové koordinace a ovlivňuje tak celou řadu pochodů v těle (dlouhodobý nedostatek vápníku často vede k řídnutí kostí – osteoporóze). Ve všech kurzech, které pořádáme, se studenti na výukové hře ZOF učí poměry těchto prvků sledovat, a to u všech způsobů stravování.https://www.kurzyatac.sk/kurzy
Renáta Havlová
Kurz pana Jelínka jsem si nevybrala náhodou. Chtěla jsem získat ucelený přehled nejen o stravování a produktech zdravé výživy, ale i o tom, jak funguje naše tělo a jak se na něj dívá nejen klasická medicína, ale i tradiční čínská medicína a áyurvéda. Kurz je nabitý informacemi a je pravda, že je budu ještě chvíli vstřebávat, nicméně moje očekávání nadmíru splnil.
Pavla Vičarová
Po narození syna jsem se začala více zajímat o zdravý životní styl, především o výživu dětí. Dostala jsem doporučení na kurzy ATAC, zaujala mě možnost on-line studia. Absolvovala jsem kurz Výživa dětí, který mě tak nadchl, že jsem se rozhodla ještě pro Poradce pro výživu a suplementaci. Líbí se mi komplexní pohled na stravování – z pohledu západní medicíny i principů tradiční čínské medicíny a ajurvédy. Rozhodla jsem se otevřít si na rodičovské dovolené studio zabývající se zdravým životním stylem v Prostějově. Kurzy Mgr. Martina Jelínka určitě doporučuji, ráda bych absolvovala i další.
Jarmila Hokrová
V době, kdy jsem absolvovala kurz Poradce pro výživu a suplementaci u pana Mgr. Jelínka, jsem měla už za sebou řadu jiných kurzů, specializovaných na výživové poradenství. Už jsem pracovala jako výživový poradce a vedla svou poradnu. Možná sami víte, že v oblasti výživy přichází řada mnohdy protichůdných informací a názorů a není jednoduché se v nich vyznat. Díky kurzu Poradce pro výživu a suplementaci jsem se naučila tyto informace třídit a správně si vybírat. Velice mi to pomohlo při práci s klienty a v dalším profesním rozvoji. Moc vám pane Jelínku děkuji.