Úvod / Co se u nás studuje / Hypertenze
Hypertenze (vysoký krevní tlak) je velmi rozšířeným zdravotním problémem. Postihuje lidi různého věku, výjimkou není ani dětská populace. Krevní tlak je síla, kterou vyvíjí krev při průchodu v tepnách a žílách, měří se ve dvou hodnotách:
1. Systolický.
Při měření se jedná o horní hodnotu, vzniká při srdečním stahu (systole), kdy je krev vypuzována ze srdce do tepen.
2. Diastolický.
Měřená spodní hodnota, vzniká při uvolnění srdečního svalu.
Normální krevní tlak se udává 120/80 (systolický/diastolický), popřípadě nižší. Krevní tlak běžně kolísá, jedná se o přirozenou rekci na podmínky, které na nás působí (pohyb, stres, spánkový režim, některé látky ve stravě…). Stav, kdy je krevní tlak dlouhodobě na vysokých hodnotách (většinou 140/90 a výš), se označuje jako hypertenze.
Příčiny vzniku vysokého krevního tlaku se nejčastěji vztahují k psychosomatické platformě (= stresové projevy). Vliv má ale i zdravotní stav jedince, nejvíce nadváha, cukrovka, aterosklerotické změny cév, zvýšená funkce štítné žlázy. Vysoký krevní tlak se objevuje často i v průběhu těhotenství, trpí jím dlouhodobí kuřáci, případně takto reaguje tělo na užívání některých léků (např. hormonální antikoncepce) a nesprávné návyky ve stravování (vysoký příjem alkoholu, soli, stimulačních látek).
Obecně platí, že muži jsou k vysokému krevnímu tlaku dvakrát náchylnější než ženy.
Strava má na hodnoty krevního tlaku nemalý vliv, a to v obou směrech – zvyšování i snižování. Nejvíce jeho hodnoty zvyšuje:
- Vysoká konzumace alkoholu (naopak malé množství alkoholu má schopnost roztahovat cévy a krevní tlak tak dočasně snížit),
- Přebytek soli – kuchyňská sůl (chlorid sodný) je koncentrovaným zdrojem sodíku. Tento minerál váže mezibuněčnou vodu a zatěžuje tak srdečně-cévní systém, výsledkem je zvyšování hodnot krevního tlaku.
- Stimulační látky – nejvíce problematický je kofein nacházející se v energy drincích, kávě nebo černém čaji.
Existují i potraviny, které mají v určitém rozsahu schopnost hodnoty krevního tlaku snižovat. Mezi typické zástupce patří česnek, mučenka, heřmánek, ibišek či některé adaptogenní byliny. Z konkrétních látek pak mají vliv hořčík, draslík nebo koenzym Q10.
V kurzu Poradce pro výživu se studenti na výukové hře ZOF učí vytvářet jídelníčky, u kterých pracují s těmito potravinami a látkami s cílem optimalizovat stravu tak, aby vedla ke snižování vysokého krevního tlaku v potřebném rozsahu. Aby toto fungovalo i v praxi, je nezbytně nutné se vyhýbat všem faktorům, které vznik hypertenze podporují – pokud například nedojde ke snížení příjmu soli, alkoholu či kávy, a neomezí se kouření, nemá optimalizace stravování v podobě přednostního zařazování vhodných potravin větší smysl.
Bc. Hana Brabec
Kurz Poradce pro výživu a suplementaci je opravdu velmi obsažný, některá témata si teprve po několika měsících sedají na správné místo v hlavě. Před kurzem jsem měla pocit, že se zajímám o výživu, ale během kurzu jsem si uvědomila, jak objemná je daná problematika. Probírali jsme témata, o kterých jsem neměla ani páru (termika, energetické tendence, existence nadbytku vlákniny, klíčení, fermentace, kontraindikace doplňků stravy), ale dnes vidím, jak jsou důležitá. Přesto mám pocit, že informace v kurzu jsou pouhou základnou, na které budu stavět postupným prohlubováním daných témat. Velmi si cením komplexního přístupu k dané problematice. Hledala jsem kurz, který by nebyl zaměřený jen na podíl makrosložek, příp. mikrosložek. Sama jsem tušila, že s výživou souvisí psychika, že každý je individualita, že stejná strava za jiných podmínek nebude stejná, že bychom neměli v zimě jíst totéž co v létě, atd. Toto vše jsem si v tomto kurzu ověřila. Během celého kurzu nás pan Jelínek učil, že je třeba respektovat individualitu člověka, že vše je relativní, že každá akce má reakci, a že problematika výživy musí být holistická, aby byla účinná a že přílišné generalizace mohou ubližovat. Sama jsem toto zažila jako zákaznice, kde mi po zjednodušených radách Výživové poradkyně bylo stále těžko a ukrutná zima. Nadšená jsem z výukové hry ZOF, prakticky jsem si procvičila jednotlivé problematiky, dostaly se mi pod kůži vcelku automaticky a mnohem rychleji, než kdybych se je učila ryze teoreticky. Často se mi objevil „problém“, na který bych možná narazila až v praxi, tady jsem si mohla pohrát s tím, jak ho vyřešit a díky tomu jsem se naučila zase něco nového. Je to taková škola hrou. Přínosné byly také recepty, které mi při ztrátě inspirace pomohly „vařit“. Kromě výše uvedených benefitů měl pro mě kurz ještě jednu ohromnou výhodu a to možnost studovat online. V průběhu kurzu jsem se totiž stěhovala do jiného města (100km) a nebylo by pro mě schopné v průběhu toho ještě dojíždět do jiného města.
Radek Pelikán
Když jsem před časem hledal nějaký odborný kurz na zdravou výživu a výživové poradenství, tak mě nabídka kurzů společnosti ATAC zaujala okamžitě, především svým rozsáhlým obsahem a faktem, že se nejedná o žádné víkendové "rychlokurzy". Kurz poradce pro výživu je opravdu velmi obsáhlý, má široký záběr a je kvalitně a pečlivě sestaven. Zabývá se všemi okruhy, které do oblasti správné výživy patří. Kurz je určitě vhodný a obohacující jak pro člověka, který se chce výživovému poradenství věnovat profesně, tak i pro toho, kdo jen chce zlepšit stravování u sebe, nebo svých známých. Velmi se mi líbí komplexní přístup ke stravování, na který je v celém kurzu kladen důraz, i kladný vztah a otevřenost k alternativním způsobům stravování, jako je veganství a další alternativní směry. Ze začátku jsem měl trochu obavy s prací s myšlenkovými mapami, protože jsem se s nimi nikdy dříve nesetkal. Ale obavy byly zbytečné, je to výborná metoda, která má i širší využití, než jen na učení. Jsem rád, že jsem na společnost ATAC a jejich kurzy narazil a s tím i na osobu Mgr. Martina Jelínka, je to opravdový odborník a tomu, čemu se věnuje, opravdu rozumí. A nejedná se pouze o směr v oblastí výživy. Mám doma i všechny jeho knihy, které jsou také výborné. Pouštím si a poslouchám rád jeho tematická videa. Velice mě zaujala nabídka dalších kurzů, zaměřením i na jiné oblasti, jako je např. řeč těla nebo síla myšlenky. Věřím, že jsou stejně skvělé a obohacující, jako kurzy zabývající se čistě výživovým poradenstvím.
MUDr. Jana Gurná
Pracuji jako pediatr a rozhodnutí absolvovat půlroční kurz Poradce pro výživu a suplementaci byl zatím jedním z nejlépe investovaného času do vzdělání. Čím toho více v dnešní době v medicíně víme, tím více se bohužel vzdalujeme od podstaty zdraví a individuality daného člověka. Umíme léčit spoustu symptomů, léků máme nespočet, ale velmi často zapomínáme na základní pilíře zdraví a tím jsou za mě: strava, přirozený pohyb a radost ze života. Ale to mediky nikdo neučí. Nikdo nás za celou dobu studia neseznámil s tím, jak je strava neskutečně důležitá a někdy i dokonce léčivá. A toto vše v sobě tento kurz skrývá. Díky rozsáhlým vědomostem pana Jelínka nejen z klasické západní medicíny, ale i východní medicíny, je nakonec studium celostním pohledem na zdraví. Kurz mi pomohl doplnit široké množství informací z oblasti běžné výživy, speciálních diet (které bohužel spousta lékařů nezná, nepracuje s nimi, či je dokonce potírá), potravinových doplňků a sportovní výživy. Za roky svého studia jsem prošla velkým počtem kurzů, ale tento je skutečně velice precizně zpracován, motivuje vás k přemýšlení a aplikaci nabytých vědomostí. Osobní setkání a konzultace pomáhají k upevnění informací. V neposlední řadě nutno vyzvednout osobnost pana Jelínka. I přes své široké vědomosti je laskavým, pokorným člověkem a výborným učitelem. Děkuji za Vaši práci i všech, kteří sice nejsou vidět, ale bez kterých by tyto kurzy neprobíhaly tak hladce.