Úvod / Co se u nás studuje / Hemoroidy
Hemoroidy jsou v zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Vyvinou se u více než 50 procent lidí, mnozí však o tom vůbec nevědí. Většinou obtěžují v situaci, když se zanítí a zvětší, v takových případech dochází:
- ke krvácení při vyprazdňování,
- ke svědění, bolestem a zduření v oblasti konečníku,
- pocitům plnosti.
Základní příčinou vzniku hemoroidů je námaha a napínání při pohybech tlustého střeva, které vyvíjí nadměrný tlak na žíly v konečníku. Dalšími možnými příčinami je nadváha a těhotenství. Celkový stav může zhoršit i zácpa a průjem. Ke vzniku hemoroidů přispívá dlouhodobé sezení nebo stání a nedostatek vlákniny ve stravě. U starších lidí je výskyt hemoroidů častější, protože svaly, které pomáhají pohánět krev žílami, ztrácejí věkem napětí.
Existují dva typy hemeroidů:
1. Vnitřní.
Tvoří se uvnitř konečníku. Občas způsobují krvácení při stolici, většinou jsou ale bez příznaků.
2. Vnější.
Obkružují vchod do konečníku. Umí být bolestivé, často ale samy mizí.
Důležitou prevencí před vznikem hemoroidů je pravidelný pohyb, který posiluje svaly obklopující žíly a současně podporuje normální pohyby stolice ve střevech.
Ve stravě je potřeba kontrolovat příjem vlákniny, a to především její rozpustné složky. Ta je hygroskopická, tzn. absorbuje větší množství vody, čímž vede ke zvětšení objemu stolice a současně jejímu změkčení.
Dále je vhodné zvýšit příjem některých antioxidantů, protože se spolupodílí na posílení pevnosti a pružnosti stěn žil. Nejčastěji se prezentují karoteny a vitamín C v kombinaci s bioflavonoidy.
Při hojení poraněných (otevřených) hemoroidů se doporučuje podpůrná suplementace zinku a vitamínu E.
Problematice úprav stravování při hemoroidech se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu. Nedílnou součástí studijních výzev je vedle zajištění nutriční rovnováhy a dostatečné antioxidační kapacity jídelníčku především zvyšování podílu rozpustné vlákniny. To současně obnáší potřebu snižovat zastoupení její nerozpustné, která má schopnost mechanicky dráždit poškozenou stěnu žil. Studenti se na výukové aplikaci ZOF učí hledat řešení, které je postaveno na eliminaci některých skupin potravin a současně preferenci důležitých zdrojů rozpustné vlákniny.
Mgr. Petr Maršoun
Přestože se zdravou výživou zabývám již mnoho let, chybělo mi ucelené vzdělávání, kde by se mi zaplnily mezery v informacích. Jdem rád, že jsem si vybral právě kurz Poradce pro výživu a sumplementaci. Dozvěděl jsem se spoustu informací nejen o výživě. Přístup Mgr. Jelínka je inspirativní a celý kurz byl velmi zajímavý. Studium probíhalo v příjemné atmosféře. Velmi oceňuji skutečnost, že kurzem spolupráce nekončí, ale díky absolventské sekci pokračuje. Určitě to nebyl můj poslední kurz u Mgr. Jelínka.
Mgr. Barbora Hamerníková
Kurz Poradce pro výživu a suplementaci doporučuji každému, kdo se chce opravdu ponořit do této oblasti. Na rozdíl od mnoha rychlokurzů, které často nezahrnují ani základní aspekty výživy, tento nabízí skutečně komplexní přístup. Díky studiu molekulární a buněčné biologie jsem prošla řadou předmětů, jako jsou různé biologie, imunologie, genetika, chemie, ale také výživa. Jsem silně zaměřená na důkazy a vědecký přístup, a proto oceňuji hloubku tohoto kurzu. Věda o výživě se neustále vyvíjí, takže zkouškou to určitě nekončí. Líbilo se mi, že kurz pokrývá i alternativní výživové směry, což mi umožnilo vidět výživu z jiných úhlů pohledu. Své znalosti z molekulární biologie a genetiky nyní převádím do praxe. Mým cílem je vzdělávat lidi o tom, jak jejich tělo funguje, a jak mohou tyto poznatky využít ve svůj prospěch.
Petra Attafová
Kurz výživového poradce mi zcela změnil nejen pohled na stravování jako takové, ale i vnímání ostatních aspektů života a opravdu mě obohatil o znalosti, které se promítají do mého každodenního fungování. Za to velmi děkuji.