Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy jsou v zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Vyvinou se u více než 50 procent lidí, mnozí však o tom vůbec nevědí. Většinou obtěžují v situaci, když se zanítí a zvětší, v takových případech dochází:
- ke krvácení při vyprazdňování,
- ke svědění, bolestem a zduření v oblasti konečníku,
- pocitům plnosti.

Základní příčinou vzniku hemoroidů je námaha a napínání při pohybech tlustého střeva, které vyvíjí nadměrný tlak na žíly v konečníku. Dalšími možnými příčinami je nadváha a těhotenství. Celkový stav může zhoršit i zácpa a průjem. Ke vzniku hemoroidů přispívá dlouhodobé sezení nebo stání a nedostatek vlákniny  ve stravě. U starších lidí je výskyt hemoroidů častější, protože svaly, které pomáhají pohánět krev žílami, ztrácejí věkem napětí.

Existují dva typy hemeroidů:

1. Vnitřní.
Tvoří se uvnitř konečníku. Občas způsobují krvácení při stolici, většinou jsou ale bez příznaků.

2. Vnější.
Obkružují vchod do konečníku. Umí být bolestivé, často ale samy mizí.

Vliv stravy na hemoroidy

Důležitou prevencí před vznikem hemoroidů je pravidelný pohyb, který posiluje svaly obklopující žíly a současně podporuje normální pohyby stolice ve střevech.

Ve stravě je potřeba kontrolovat příjem vlákniny, a to především její rozpustné složky. Ta je hygroskopická, tzn. absorbuje větší množství vody, čímž vede ke zvětšení objemu stolice a současně jejímu změkčení.

Dále je vhodné zvýšit příjem některých antioxidantů, protože se spolupodílí na posílení pevnosti a pružnosti stěn žil. Nejčastěji se prezentují karoteny a vitamín C v kombinaci s bioflavonoidy.

Při hojení poraněných (otevřených) hemoroidů se doporučuje podpůrná suplementace zinku a vitamínu E.

Problematice úprav stravování při hemoroidech se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu. Nedílnou součástí studijních výzev je vedle zajištění nutriční rovnováhy a dostatečné antioxidační kapacity jídelníčku především zvyšování podílu rozpustné vlákniny. To současně obnáší potřebu snižovat zastoupení její nerozpustné, která má schopnost mechanicky dráždit poškozenou stěnu žil. Studenti se na výukové aplikaci ZOF učí hledat řešení, které je postaveno na eliminaci některých skupin potravin a současně preferenci důležitých zdrojů rozpustné vlákniny.

Co říkají o studiu naši absolventi

Veronika Marková

Kurz "Poradce pro výživu a suplementaci" Mgr. Jelínka jsem si vybrala podle přehledných stránek a doporučení na internetu. Dneska vím, že jsem udělala velmi dobře. Vyučuje pomocí myšlenkových map komplexní a ucelené informace, s velice profesionálním přístupem, pozitivním myšlení a úsměvem. Absolvovala jsem i jiné jeho kurzy a přednášky, četla knížky. Všem můžu jen doporučit. Posunulo mně to v profesním i osobním životě.

Slávka Čabalová

Pár mesiacov pred tým, ako som sa rozhodla absolvovať tento kurz, som skúmala po možnostiach na Slovensku aj v Čechách. Väčšinou to boli kurzy,ktoré trvali 3-5 dní. Ale ja som chcela niečo komplexnejšie, čo by mi naozaj dalo viacero pohľadov na výživu ako takú. Som veľmi spokojná s informáciami v tomto kurze, ale nielen to. Aj ako absolvent sa viem poradiť v poradni pre absolventov, navyše sa môžem vzdelávať ďalej. Spôsob, ako p. Mgr. Martin Jelínek vzdeláva ľudí, je výnimočný. Verím,že na jar si nájdem čas a prídem z ďalekého východu(Košice) na detoxikačný víkend a budem môcť pána Jelínka spoznať aj osobne.

Veronika Tvrdá

V oblasti zdravého životního stylu a výživy jsem se amatérsky pohybovala několik let ještě předtím, než jsem objevila kurzy Mgr. Martina Jelínka. Oslovily mne především proto, že tento člověk nejenom učí nauce o zdraví, on sám tím žije a prochází si jednotlivými etapami svých kázání na vlastní kůži. Rovněž o tom svědčí několik zajímavých knih, psaných osobitým stylem jemu vlastním. Studium kurzů pana Jelínka doporučuji každému, kdo si chce osvojit základy racionálního stravování, kdo chce zlepšit kvalitu života svého, své rodiny i blízkého okolí. Každému, kdo má zájem nahlédnout pod pokličku záludnostem dnešní doby v tomto odvětví. Svým obsahem a provedením uspokojí jak začátečníka, tak i pokročilého a náročnějšího studenta. Díky kurzům Martina Jelínka se i já dnes mohu věnovat tomu, co mne baví a dává mi smysl. A to je pomáhání lidem.