Hemoroidy

Hemoroidy jsou v zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Vyvinou se u více než 50 procent lidí, mnozí však o tom vůbec nevědí. Většinou obtěžují v situaci, když se zanítí a zvětší, v takových situacích dochází:
- ke krvácení při vyprazdňování,
- ke svědění, bolestem a zduření v oblasti konečníku,
- pocitům plnosti.

Základní příčinou vzniku hemoroidů je námaha a napínání při pohybech tlustého střeva, které vyvíjí nadměrný tlak na žíly v konečníku. Dalšími možnými příčinami je nadváha a těhotenství. Celkový stav může zhoršit i zácpa a průjem. Ke vzniku hemoroidů přispívá dlouhodobé sezení nebo stání a nedostatek vlákniny  ve stravě. U starších lidí je výskyt hemoroidů častější, protože svaly, které pomáhají pohánět krev žílami, ztrácejí věkem napětí.

Existují dva typy hemeroidů:

1. Vnitřní.
Tvoří se uvnitř konečníku. Občas způsobují krvácení při stolici, většinou jsou ale bez příznaků.

2. Vnější.
Obkružují vchod do konečníku. Umí být bolestivé, často ale samy mizí.

Vliv stravy na hemoroidy

Důležitou prevencí před vznikem hemoroidů je pravidelný pohyb, který posiluje svaly obklopující žíly a současně podporuje normální pohyby stolice ve střevech.

Ve stravě je potřeba kontrolovat příjem vlákniny, a to především její rozpustné složky. Ta je hygroskopická, tzn. absorbuje větší množství vody, čímž vede ke zvětšení objemu stolice a současně jejímu změkčení.

Dále je vhodné zvýšit příjem některých antioxidantů, protože se spolupodílí na posílení pevnosti a pružnosti stěn žil. Nejčastěji se prezentují karoteny a vitamín C v kombinaci s bioflavonoidy.

Při hojení poraněných (otevřených) hemoroidů se doporučuje podpůrná suplementace zinku a vitamínu E.

Problematice úprav stravování při hemoroidech se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu. Nedílnou součástí studijních výzev je vedle zajištění nutriční rovnováhy a dostatečné antioxidační kapacity jídelníčku především zvyšování podílu rozpustné vlákniny. To současně obnáší potřebu snižovat zastoupení její nerozpustné, která má schopnost mechanicky dráždit poškozenou stěnu žil. Studenti se na výukové aplikaci ZOF učí hledat řešení, které je postaveno na eliminaci některých skupin potravin a současně preferenci důležitých zdrojů rozpustné vlákniny.

Mgr. Martin Jelínek

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Renáta Robková

Musím říct, že kurz byl opravdu skvělý. Perfektně připravená témata i měsíční setkání, která byla velice obohacující a kdo čemu nerozuměl, tak bylo řádně vysvětleno. Určitě bych tento kurz doporučila všem lidem, kteří přemýšlí o tom, co jí a také dbají na zdravý životní styl. Do budoucna se ještě chystám na Vaše další kurzy, které budou pro mě velkým přínosem.  A ještě závěrem, opravdu jsem se ještě nesetkala s takovým odborníkem, jako jste Vy :), který umí na vše nalézt odpověď. 

Martina Michálková

Již před několika lety, jsem se začala zajímat o zdravý životní styl a k tomu jsem chtěla více informací. Zvolila jsem kurz, který svou délkou 6 měsíců nemá konkurenci. Nadšeně jsem začala zpracovávat témata do myšlenkových map, které jsou velkým pomocníkem při studiu. Protože jsem měla možnost vidět lektora Martina Jelínka osobně každý měsíc, velmi rychle si mě získal svým přístupem a nadšením pro osvětu a šíření zdravého životního stylu. Ze začátku a možná i ke konci kurzu se vám bude zdát, že informací je mnoho, ale věřte, že časem do sebe vše zapadne a vy objevíte ucelený systém, který funguje. Dnes vím, že jsem zvolila správně a všem tento kurz vřele doporučuji.

Ivana Radová

Na začátku kurzu jsem měla strach, zda daná témata zvládnu. Díky používání myšlenkových map k lepšímu zapamatování učiva jsem kurz prošla bez problémů a opravdu jsem si tuto formu učení užila. Oceňuji, jakým způsobem lektor přistupuje ke studentům a taktéž jsem uvítala možnost následného vzdělávání pod vedením skvělého Mgr. Martina Jelínka.

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu