Kurzy ATAC

Hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy jsou v zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Vyvinou se u více než 50 procent lidí, mnozí však o tom vůbec nevědí. Většinou obtěžují v situaci, když se zanítí a zvětší, v takových případech dochází:
- ke krvácení při vyprazdňování,
- ke svědění, bolestem a zduření v oblasti konečníku,
- pocitům plnosti.

Základní příčinou vzniku hemoroidů je námaha a napínání při pohybech tlustého střeva, které vyvíjí nadměrný tlak na žíly v konečníku. Dalšími možnými příčinami je nadváha a těhotenství. Celkový stav může zhoršit i zácpa a průjem. Ke vzniku hemoroidů přispívá dlouhodobé sezení nebo stání a nedostatek vlákniny  ve stravě. U starších lidí je výskyt hemoroidů častější, protože svaly, které pomáhají pohánět krev žílami, ztrácejí věkem napětí.

Existují dva typy hemeroidů:

1. Vnitřní.
Tvoří se uvnitř konečníku. Občas způsobují krvácení při stolici, většinou jsou ale bez příznaků.

2. Vnější.
Obkružují vchod do konečníku. Umí být bolestivé, často ale samy mizí.

Vliv stravy na hemoroidy

Důležitou prevencí před vznikem hemoroidů je pravidelný pohyb, který posiluje svaly obklopující žíly a současně podporuje normální pohyby stolice ve střevech.

Ve stravě je potřeba kontrolovat příjem vlákniny, a to především její rozpustné složky. Ta je hygroskopická, tzn. absorbuje větší množství vody, čímž vede ke zvětšení objemu stolice a současně jejímu změkčení.

Dále je vhodné zvýšit příjem některých antioxidantů, protože se spolupodílí na posílení pevnosti a pružnosti stěn žil. Nejčastěji se prezentují karoteny a vitamín C v kombinaci s bioflavonoidy.

Při hojení poraněných (otevřených) hemoroidů se doporučuje podpůrná suplementace zinku a vitamínu E.

Problematice úprav stravování při hemoroidech se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu. Nedílnou součástí studijních výzev je vedle zajištění nutriční rovnováhy a dostatečné antioxidační kapacity jídelníčku především zvyšování podílu rozpustné vlákniny. To současně obnáší potřebu snižovat zastoupení její nerozpustné, která má schopnost mechanicky dráždit poškozenou stěnu žil. Studenti se na výukové aplikaci ZOF učí hledat řešení, které je postaveno na eliminaci některých skupin potravin a současně preferenci důležitých zdrojů rozpustné vlákniny.

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Marta Veselá

Po absolvování rekvalifikačního kurzu "Poradenství pro výživu" jsem hledala kurz, s jehož pomocí bych si doplnila chybějící znalosti. Hlavním kritériem pro mne byl pohled na výživu člověka holistickým způsobem, respektování individuality člověka a využívání zkušeností Tradiční čínské medicíny a Ájurvédy. To vše jsem v lekcích kurzu našla. Přihlásit se na distanční studium kurzu "Poradenství pro výživu a suplementaci" pořádaném panem Jelínkem byla jedna z nejlepších věcí, které jsem letos učinila. Některé lekce bych sice uvítala rozsáhlejší nebo podrobnější a chybělo mi i více praxe, celkově ale hodnotím kurz jako skvělý. Přístup pana Jelínka, jeho znalosti a schopnost vysvětlit vše, co jsme potřebovali, jsou naprosto úžasné. Možnost využívat online poradnu i po skončení kurzu je k nezaplacení. Každému, kdo se o zdravou výživu trochu zajímá, kurz doporučuji.

Gabriela Maršálková

V mládí jsem stravu nikdy neřešila, ale jako matku mne začalo zajímalo, jak se správně stravovat a co dávat dětem, aby měli vše, co potřebují - obzvláště v dnešním světě plném polotovaru, cukrů a umělých přísad. Jakmile jsme začali pracovat s doplňky stravy, tato zvídavost se proměnila v touhu vědět co nejvíc o základní lidské potřebě. Díky panu Jelínkovi jsem nezískala jen holá fakta o jídle, ale komplexní a ucelený pohled na stravování a vlivu - toho, co jíme nebo nejíme - na naši existenci. Jeho přístup k vzdělávání je unikátní a vřele jeho kurzy doporučuji každému!

Mgr. Jana Bytčáneková

Pre online kurz Poradce pro výživu a suplementaci som sa rozhodla po dlhšom rozmýšľaní; hľadala som niečo podobné u nás na Slovensku, ale nič ma tak neoslovilo ako tento kurz. Má všetky atribúty kvalitného kurzu - je dlhodobý a súčasne intenzívny; online forma umožňuje ísť si vlastným tempom štúdia, zároveň každodenné dodávanie troch lekcií nedovolí príliš si odkladať prípravu myšlienkových máp a samotné štúdium. Systém štúdia cez myšlienkové mapy mi vyhovuje, mám s nimi skúsenosti z minulých rokov. Študijné texty sú relatívne stručné, ale informačne bohaté. Alternatívne pohľady na výživu s uplatnením princípov tradičnej čínskej medicíny alebo ajurvédy ma veľmi potešili, vďaka nim som si potvrdila to, čo som už predtým intuitívne robila. V súčasnosti nepracujem v oblasti výživového poradenstva, zatiaľ len radami pomáham záujemcom z rodiny alebo priateľom. V blízkej budúcnosti by som sa však chcela v tejto sfére, s dôrazom na holistický prístup k človeku, realizovať a aj keď viem, že je to záležitosť celoživotného vzdelávania a neustálej práce na sebe, kurz Martina Jelínka mi dal veľmi solídny základ, na ktorom sa dá kvalitne stavať. A určite si vyberiem z ponuky jeho ďalších kurzov, už som si vybrala minimálne tri môjmu srdcu blízke.