Tofu smoothie

Smoothie je kategorie, která umí ve svojí pestrosti a výsledné kreativitě provokovat stejně, jako ostatní skupiny receptů. Nejinak tomu bude i s dnešní specialitou.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. Smoothie má jednu nespornou výhodu. Jako tekutá forma potravy je velmi dobře stravitelná, vstřebatelnost obsažených živin je na poměrně rozumné úrovni. Samozřejmě i zde platí určitá pravidla, pojďme se na ně podívat podrobněji.

 2. Obecně se tvrdí, že bílkoviny by se neměly v jedné porci kombinovat s jednoduchými cukry. A to se může zdát být kamenem úrazu i v našem dnešním případě. Pravdou je, že tato kombinace v podobě koncentrovaných živin v jednom jídle není úplně bezproblémově a elegantně stravitelná. Na stranu druhou ale můžeme namítnout, kde že je potenciální hranice normálu v množství obou diskutovaných živin. Tu samozřejmě nenajdeme, bude tedy možné tvrdit, že nepřeženeme-li množství použitých surovin a trávicí trakt nebude po konzumaci porce nikterak protestovat, bude vše v pořádku. Tento názor se nebude líbit ortodoxním zastáncům námi diskutovaných pravidel, protože řídit stravování primárně na základě pozorování vlastních pocitů připadá mnoha lidem amatérské a nevědecké. Co na to říct? Možná jen: „Dobře jim tak.“

 3. Koukněme se dále na (ne)vhodnost použitých surovin. V dnešní době se neustále zbrojí proti konzumaci sóji. Tyto názorové směry respektuji pouze napůl z jednoho prozaického důvodu: V okamžiku, kdy použijeme bio produkty, u nichž máme určitou záruku toho, že nejsou geneticky modifikované, dále tyto potraviny fermentujeme a ve finále je nebudeme jíst každý den, je všechno naprosto v pořádku. Dnešní smoothie má potenciál splňovat dvě ze tří podmínek – vybrali jsme bio kvalitu a předpokládám, že naši lahůdku nebudeme konzumovat denně. Sójové mléko ani tofu neprošly fermentací, ale to by nás ale až tak moc bolet nemuselo.

 4. Někomu se nemusí líbit mražená varianta ovoce. Protože ale jsme stále uprostřed zimy, tuto malou potenciální vadu na kráse vůbec neřešme, je to ztráta času.

 5. Obsah živin se mi líbí. Máme vysokosacharidové smoothie, které ale až tak moc vysokosacharidové není – cukry sice převažují, poměr jednoduchých a komplexních je přibližně půl na půl, jejich celkové množství ale není nijak vysoké. Jejich výsledná hodnota glykemického indexu se bude pohybovat ve středních zónách, smoothie jako celek ale bude nízkoglykemické z důvodu vyššího poměru vlákniny a ostatních makroživin.

 6. Bílkoviny jsou přítomny ve velmi milém objemu, úroveň stravitelnosti není až tak špatná (u fermentovaných potravin by byla o chlup lepší, o tom si ale u smoothie můžeme nechat jen zdát).

 7. Tuků je příjemné minimum, do celkového energetického poměru tedy výrazně nepromlouvají. Navíc poměr nenasycených je také ukázkový, odpovídá to samozřejmě jejich zdroji ((tedy sóji).

 8. Díky použité skořici se termický dopad po konzumaci koktejlu bude ubírat mírně ohřívajícím směrem. Opět ukázkový příklad toho, jakou moc má v těchto oblastech koření.

 9. Acidobazická charakteristika dnešního receptu bude mírně okyselující. Toto bohužel nezvrátíme, nemá tedy smysl se tím trápit a celý recept si tak vychutnejme s plnou grácií.

 10. Kombinace použitých surovin není zrovna ukázkovým příkladem toho, co bychom měli nabízet dětem do jednoho roku věku. Překročíme-li ale tuto věkovou hranici a nepřeženeme to se skořicí, budou se malí caparti olizovat až za ušima.

 11. U sportovců bych použil koktejl jako zdroj kvalitních živin buď 60-90 minut před tréninkem, případně jako jídlo ihned po zátěži.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

19 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro
Podobné recepty