Jablečné muffiny

Vůně Vánoc je nekompromisní zárukou změny chování naprosté většiny populace. Jedna z typických změn postihuje i naše chuťové preference, které mají tendenci podléhat dogmatům naší doby s nádechem obžerství. Tedy stavu, kdy nás řídí pouze touhy žaludku, které se projeví povánočním šílenstvím po hubnutí jako snaha zachránit tradičně se opakující každoroční situaci.

Naštěstí ale víme, že existují situace, kdy i v oblasti Vánočních radovánek a hodování můžeme doslova zabít dvě mouchy jednou ranou. Toto „vraždění“ spočívá v přípravě a následně i slastném vychutnávání zdravých sladkostí, u kterých se nemusíme zbytečně obávat žádných dramatických následků.

Jedním z takových receptů jsou i dnešní muffiny. Na nic tedy nečekejme a pusťme se do časově nenáročné přípravy, která nás odmění překvapením hned na několika úrovních.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Typicky vysokosacharidové muffiny se pyšní dostatkem vlákniny, komplexních sacharidů a tedy i přes svoji sladkou chuť poměrně nízkou hodnotou glykemického indexu.

  2. Obsah bílkovin v jednom kousku není vůbec tragický. Pokud budu uvažovat tak, že si v rámci odpolední siesty dám 2-3 muffiny, dostane se mi dostatečná porce proteinů, jejichž kvalita je silně nadprůměrná.

  3. Tuků je gramážně méně než bílkovin, poměry živin jsou v tomto směru doslova ideální.

  4. Obsah energie je konstruktivně diskutabilní. To znamená, že jeden kousek nenadchne a nepřekvapí, tři už jako součást svačiny zajistí dostatečný, ale přitom ne nadbytečný příjem energie.

  5. Muffiny se na jazyku jen rozpouštějí, jejich stravitelnost je tak ukázková.

  6. Termicky se dezert bude chovat mírně ohřívajícím způsobem.

  7. Acidobazická tendence je mírně kyselinotvorná.

  8. Jako u všech ostatních sladce orientovaných dobrot i tady by mělo platit pravidlo, kdy si muffiny dopřejeme nejlépe jako svačinu, aniž bychom zbytečně kombinovali sladké a slané chody.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

35 minut

Přibližná cena

5 CZK / muffin

Kategorie

Dezerty

Vhodné pro


Podobné recepty