Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Únavové zlomeniny

Únavové zlomeniny

Únavové zlomeniny

Únavové zlomeniny jsou zranění, které postihují v největší míře sportovce. Hlavní příčinou vzniku je nepřiměřená fyzická zátěž, v rámci které nezvládá kostní tkáň regenerovat. Vznikají mikrotrhliny, které se z důvodu chronického přetížení vyskytují nejčastěji na dolních končetinách, a to na kostech lýtkové, holenní a záprstních kůstkách nohy.

Sportovci (dominantně atletika, běhy, volejbal, tenis, basketbal, tanec) jsou sice skupinou nejvíce postiženou, zdaleka ale ne jedinou. Tato nepříjemná zranění se poměrně často objevují v celé řadě dalších situací.
Přetížení kostí se může objevit např. z důvodu nekvalitní obuvi nebo nerovnováhy postavení kostí nožní klenby (vysoká nebo nízká klenba).
Poměrně hojně se objevující příčinou jsou různé formy poruch příjmu potravy, kterými (nejen sportující) populace trpí stále častěji.
U některých jedinců to může být na první pohled zanedbatelný faktor v podobě omezeného pohybu na slunci, kdy nedochází k dostatečné tvorbě vitamínu D3, který hraje klíčovou roli při ukládání vápníku do kostí. Ve spojení s nevyváženou stravou (jako zdroje D3) pak taková situace vede ke snadnější lomivosti kostí.
S poruchou metabolismu vápníku a vitamínu D3 přímo souvisí vznik osteoporózy, kdy z důvodu odvápňování kostí dochází k jejich snadné a časté lomivosti.
Dalšími poměrně častými příčinami vzniku únavových zlomenin jsou výkyvy v hormonální regulaci. Tyto se nejčastěji týkají ženské populace, a to v období klimakteria, případně se takto mohou projevovat i vedlejší účinky užívané antikoncepce.
Nemalý vliv na pevnost kostí má i kouření.

Vliv stravy na vznik únavové zlomeniny

V dlouhodobé koncepci stravování mají největší vliv následující faktory:

Množství a kvalita bílkovin.
Obsah bílkovin včetně jejich kvality ovlivňuje ukládání proteinů do kostní hmoty. V celodenním stravovacím režimu se proto vyplatí nastavit takový příjem bílkovin, který odpovídá individuálním potřebám každého člověka.

Obsah a poměr vápníku a fosforu ve stravě.
Tyto dva prvky rozhodují o kvalitě mineralizace kostí největší měrou. Výraznější odklon od jejich doporučovaných denních dávek (či jejich vzájemných poměrů) se projeví zeslabováním struktury kostí, které se tak při nepřiměřené námaze snadněji lámou.

Příjem vitamínu D3.
Kalciferol (vit. D3) vzniká v kůži při jejím vystavování slunečním paprskům. Nemalou část této látky je ale možné přijímat i stravou (bohatými zdroji jsou např. mléčné výrobky, játra, ryby…). Při deficitu této látky se vápník – jeden z nejdůležitějších minerálů rozhodujících o pevnosti kostí   ukládá do kostní hmoty v nedostatečném množství.

Obsah antinutričních látek.
Některé antinutriční látky (konkrétně skupina fytátů a oxalátů) mají schopnost výrazně snižovat vstřebávání vápníku ze stravy. Dlouhodobou koncepci stravování je proto výhodné plánovat tak, aby zastoupení těchto složek v jídelníčku bylo co nejnižší.

Naplánovat dlouhodobý jídelníček tak, aby zahrnoval všechny důležité nutriční faktory mající vliv na pevnost kostí (se snahou předejít vzniku únavových zlomenin), je standardem, se kterým studenti našich kurzů odchází do praxe. Pozornost zaměřují při tvorbě stravovacích režimů na výukové aplikaci ZOF především na zajištění dostatku bílkovin, klíčových minerálů a vitamínu D3, a současně na eliminaci některých antinutričních látek. Strava má tady vliv jak na preventivní úrovni, tak i jako nedílná součást snahy o řešení vzniklé situace.

Co říkají o studiu naši absolventi

Zdenka Vlčková

Jsem spokojená nejen s kvalitou a formou kurzu, ale i s možností další spolupráce jak s p. Mgr. Jelínkem, tak i s ostatnímim kolegy. Je to velkým profesním přínosem.

Petra Fenclová

Kurz Poradce pro výživu a suplementaci pod vedením Mgr. Martina Jelínka jsem si vybrala po velmi podrobném hledání na internetu. A musím říct a vlastně ted i napsat, že se mi podařilo vybrat kvalitativně nejlepší a nejobsáhlejší výživový kurz na našem trhu. Kurz Poradce pro výživu a suplementaci mě nadchl hned jako první ze všech kurzů, které jsem měla vybrané a které jsem mezi sebou porovnávala. Byl pro mě aktuální, moderně řešený: vyhovovala mě on-line verze, jelikož jsem během průběhu celého kurzu nemusela nikam dojíždět, a řešit tak hlídaní pro své děti, a čas, který bych musela investovat do cestování na kurz, jsem tak mohla plně využít pro studium. Je to opravdu velká výhoda a v dnešní době internetové komunikace i pro běžné počítačového uživatele, zcela snadná záležitost. Dokonce i v případě konzultací navíc, je i možnost kontaktu přímo s Mgr. Martinem Jelínkem, který vždy reagoval hned a všechny mé dotazy mile a perfektně zodpověděl. Celý kurz je srozumitelný i pro úplné laiky v oblasti výživy a jeho celostní pohled na výživu je naprosto jedinečný. Navíc absolvováním kurzu nic nekončí! Mgr. Jelínek nabízí i další pokračovací či doplňující kurzy a možnosti. Za mě velký dík, jak panu Mgr. Jelínkovi, tak všem, kteří se podíleli a stále podílejí na vzniku a rozvoji kurzu Poradce pro výživu a suplementaci...nyní i s akreditací. Jsem šťastná, že jsem se pro tento kurz rozhodla, a také ho úspěšně absolvovala. Kurz Poradce pro výživu a suplementaci mi pomohl načerpat informace o výživě, které nyní využívám, jak ve svém osobním životě, tak i ve svém poradenství. Pro všechny, kteří ještě váhají, zda do toho jít, mám krátkou a fakt dobrou radu…Jděte do toho a nebudete litovat!

RNDr. Blanka Roučková, Ph.D.

V oboru výživového poradenství se pohybuji už delší dobu, samozřejmě průběžně studuji z různých zdrojů. Zaujala mne náplň kurzu Poradce pro výživu a suplementaci hlavně z hlediska šíře informací. Díky tomu, že jsem se do kurzu zapojila, jsem rozšířila své znalosti a známé věci uspořádala a dala do dalších souvislostí. Pro mne byl obsah kurzu rozhodně přínosem a online forma naprosto vyhovující.