Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy se objevují v moderní společnosti stále častěji. Nejvíce postihují mladší věkové kategorie, častěji ženy. Statistiky uvádí, že v 5-10 % mohou tyto případy končit smrtí. Nejčastěji jsou definovány 2 základní problémy:

  1. Bulimie (bulimia nervosa).
    Spočívá v záchvatovitém přejídání a současné snaze tomuto čelit. Takto postižený člověk úmyslně vyvrhuje potravu, vyvolává průjmy, nebo užívá léků určené k hubnutí. Projevuje se nejčastěji u dívek ve věku 13-18 let. Bulimie se léčí psychoterapií.

  2. Anorexie (anorexia nervosa).
    Jedná se o duševní nemoc spočívající v odmítání potravy a zkreslené představě o svém těle. Objevuje se nejčastěji ve věku mezi 14-18 lety života. Je pro ni charakteristické úmyslně vyvolané snižování hmotnosti, které je prováděno především snižováním příjmu tekutin a potravy, zvyšováním energetického výdeje (cvičením), dále pak vyprovokovaným zvracenímprůjmy či užíváním anorektik diuretik. Subjektivně se projevuje vnímáním sebe sama jako příliš tlusté/tlustého. Neustále přetrvává strach z tloušťky a zkreslené představy o vlastním těle. Vnějšími projevy jsou ztráta menstruace u žen, nespavost nebo nesoustředěnost.

Důsledky těchto onemocnění na metabolismus jsou velmi rozsáhlé a často fatální:

  • snížená hladina draslíku,

  • zvětšení příušních žláz,

  • zpomalené vyprazdňování žaludku, zácpa,

  • záněty slinivky břišní,

  • hypotenze,

  • srdeční arytmie,

  • anémie,

  • suchá, praskající kůže,

  • zvýšená kazivost zubů,

  • křeče, svalová slabost.

Kromě výše uvedených fyzických problémů se objevují i potíže psychické – pocity smutku, osamocení, zoufalství, bezmoci, deprese, mnohdy i sebevražedné sklony (ty jsou druhým nejrozšířenějším důvodem úmrtí ihned za vyčerpáním organismu).

Bulimie a anorexie jsou vzájemně provázané, velmi často jedna z těchto nemocí vede k druhé.
Protože jsou obě poruchy příjmu potravy problémem psychickým a ne nutričním, nemá jakákoli snaha o úpravu stravovacího režimu takto postiženým prakticky žádný význam pro vyřešení situace. Tyto choroby je nutné řešit se školeným specialistou v oblasti psychologie. Výživový poradce může maximálně vyjít vstříc radami, jakým způsobem řídit stravu tak, aby vedla metabolismus směrem k rovnováze.

Bulimie a anorexie jsou vzájemně provázané, velmi často jedna z těchto nemocí vede k druhé.
Protože jsou obě poruchy příjmu potravy problémem psychickým a ne nutričním, nemá jakákoli snaha o úpravu stravovacího režimu takto postiženým prakticky žádný význam pro vyřešení situace. Tyto choroby je nutné řešit se školeným specialistou v oblasti psychologie. Výživový poradce může maximálně vyjít vstříc radami, jakým způsobem řídit stravu tak, aby vedla metabolismus směrem k rovnováze.

Co říkají o studiu naši absolventi

Martina Sobotíková

Do kurzu jsem se nepřihlásila z důvodu, že bych se chtěla stát výživovým poradcem, ale proto, že se chci stravovat zdravě a vést k tomu i své děti. Informací o výživě, zdravém životním stylu apod. je všude kolem hodně. Někdy až příliš, že se v nich člověk ztrácí. V kurzu jsem všechny tyto podstatné informace k výživě našla krásně a přehledně dávkované v jednotlivých lekcích. Navíc se kurz věnuje i takovým tématům, kterými by mě jinak ani nenapadlo se zabývat. V tomhle směru mi kurz rozšířil obzory. Díky novým informacím jsem se také vyvedla z několika omylů ve stravování. Také podpora při studiu je velice nadstandardní. Jakékoli doplňující dotazy jsem mohla řešit on-line, případně na osobních setkáních s lektorem Martinem Jelínkem. Na každém setkání jsem se dověděla něco nového, někdy překvapivého, ale vždy obohacujícího. Děkuji.

Petra Šináklová

Kurz „Poradce pro výživu a suplementaci" je zcela jedinečný z mnoha důvodů. Pro mě je tím prvním možnost studovat on-line doma jak mi to časově vyhovuje, tím druhým celostní pohled na zdraví, výživu a naše „psyché". Především komplexní propojení výživy, fyzického těla a mysli je to, co jsem doposud marně hledala. Dalším důvodem mého rozhodnutí vstoupit do kurzu byla jeho délka, výuková hra ZOF a vytváření výukových jídelníčků, kde v praxi uplatníte dané téma (z mého pohledu se člověk naučí mnohem víc). Posledním, proč studovat zrovna tento kurz, je přístup pana Martina Jelínka, vše skvěle vysvětlí z různých úhlů pohledu tak, že pochopí úplně každý. Rozhodně využiji další nabízené kurzy. Tímto mu srdečně děkuji a přeji mnoho krásného v životě.

MUDr. Lucie Tomíčková

Ve světě výživy a wellness se pohybuji přes 10 let a když jsem se ocitla doma s dětmi, zatoužila jsem znovu po svém snu – stát se výživovou poradkyní. Kurz pana Martina Jelínka „Poradce pro výživu a suplementaci“ je zcela jedinečný a to hned ze dvou důvodů. Prvním je možnost studia on-line, což jsem jako maminka malých dětí vysoce ocenila, druhým důvodem je celostní pohled na výživu a zdraví. Právě komplexní vnímání propojenosti výživy nejen s fyzickým tělem ale také myslí a emocemi, je to, co jsem v jiných dostupných kurzech marně hledala. Jste-li aktivní k přístupu k sobě a svému zdraví, rozhodně Vám kurz doporučuji. Podaří-li se Vám poznatky získané z kurzu začlenit do svého života, je možné, že už lékaře nebudete nikdy potřebovat :) Přeji Vám zdravý a spokojený život. P.S. Třetím důvodem, proč studovat zrovna tento kurz, je osobnost pana Martina Jelínka. Tímto mu srdečně děkuji a taktéž mu přeji mnoho krásného v životě.