Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy se objevují v moderní společnosti stále častěji. Nejvíce postihují mladší věkové kategorie, častěji ženy. Statistiky uvádí, že v 5-10 % mohou tyto případy končit smrtí. Nejčastěji jsou definovány 2 základní problémy:

  1. Bulimie (bulimia nervosa).
    Spočívá v záchvatovitém přejídání a současné snaze tomuto čelit. Takto postižený člověk úmyslně vyvrhuje potravu, vyvolává průjmy, nebo užívá léků určené k hubnutí. Projevuje se nejčastěji u dívek ve věku 13-18 let. Bulimie se léčí psychoterapií.

  2. Anorexie (anorexia nervosa).
    Jedná se o duševní nemoc spočívající v odmítání potravy a zkreslené představě o svém těle. Objevuje se nejčastěji ve věku mezi 14-18 lety života. Je pro ni charakteristické úmyslně vyvolané snižování hmotnosti, které je prováděno především snižováním příjmu tekutin a potravy, zvyšováním energetického výdeje (cvičením), dále pak vyprovokovaným zvracenímprůjmy či užíváním anorektik diuretik. Subjektivně se projevuje vnímáním sebe sama jako příliš tlusté/tlustého. Neustále přetrvává strach z tloušťky a zkreslené představy o vlastním těle. Vnějšími projevy jsou ztráta menstruace u žen, nespavost nebo nesoustředěnost.

Důsledky těchto onemocnění na metabolismus jsou velmi rozsáhlé a často fatální:

  • snížená hladina draslíku,

  • zvětšení příušních žláz,

  • zpomalené vyprazdňování žaludku, zácpa,

  • záněty slinivky břišní,

  • hypotenze,

  • srdeční arytmie,

  • anémie,

  • suchá, praskající kůže,

  • zvýšená kazivost zubů,

  • křeče, svalová slabost.

Kromě výše uvedených fyzických problémů se objevují i potíže psychické – pocity smutku, osamocení, zoufalství, bezmoci, deprese, mnohdy i sebevražedné sklony (ty jsou druhým nejrozšířenějším důvodem úmrtí ihned za vyčerpáním organismu).

Bulimie a anorexie jsou vzájemně provázané, velmi často jedna z těchto nemocí vede k druhé.
Protože jsou obě poruchy příjmu potravy problémem psychickým a ne nutričním, nemá jakákoli snaha o úpravu stravovacího režimu takto postiženým prakticky žádný význam pro vyřešení situace. Tyto choroby je nutné řešit se školeným specialistou v oblasti psychologie. Výživový poradce může maximálně vyjít vstříc radami, jakým způsobem řídit stravu tak, aby vedla metabolismus směrem k rovnováze.

Bulimie a anorexie jsou vzájemně provázané, velmi často jedna z těchto nemocí vede k druhé.
Protože jsou obě poruchy příjmu potravy problémem psychickým a ne nutričním, nemá jakákoli snaha o úpravu stravovacího režimu takto postiženým prakticky žádný význam pro vyřešení situace. Tyto choroby je nutné řešit se školeným specialistou v oblasti psychologie. Výživový poradce může maximálně vyjít vstříc radami, jakým způsobem řídit stravu tak, aby vedla metabolismus směrem k rovnováze.

Co říkají o studiu naši absolventi

Bc. Dagmar Peková, BSBA

Když mě napadla myšlenka utřídit si informace o správném stravování, které dodává energii tělu i duši s tím, že bych chtěla své znalosti předávat i dál, hledala jsem kurz, kde bude toto propojeno. O kurzu Martina Jelínka jsem věděla z někalika zdrojů, které sršely pozitivními informacemi. Pro mě to tak jednoznačné nebylo, ale něco mě táhlo tím směrem. Už na první lekci jsem si uvědomila, že jsem tady správně a mé rozhodnutí bylo to nejlepší. Můj pocit se během kurzu nezměnil, jen prohluboval. Kurz je informačně obsáhlý, ale velmi srozumitelně i zábavně podaný. Moc panu Jelínkovi děkuji za všechny informace i osobitý přístup a podporu v mém dalším profesním oboru formou například velmi rychlého odpovídání na mé dotazy :-)

Martina Bečkeiová

Chci osobně poděkovat za vše, za perfektní vysvětlení lekcí, za rychlé odpovědi a pomoc... Jsem velmi ráda, že jsem studovala konkrétně tento kurz výživy. I na Slovensku jsou, ale nenašla jsem tak vhodný, co by stal za to, většinou to byly víkendové nebo týdenní kurzy. Na tomto kurzu jste si opravdu dali záležet a naučila jsem se spoustu věcí. Velmi mě baví tvořit jídelníčky. Aplikace ZOF je skvěle vypracovaná a pracuje se s ní jednoduše. Věřím, že budu moci pomoct teď mým klientům lépe a i nadále se budu vzdělávat! :) Děkuji ještě jednou a jsem ráda, že jsem další úspěšná absolventka :)

Mgr. Kateřina Balcarová

Do kurzu jsem se přihlásila coby čerstvá veganka čerstvě těhotná. Očekávala jsem od kurzu, že mi dodá jistotu, že vše ve svém stravování dělám správně, dodá další podněty a podá mi celkový pohled na stravování (nejen veganské) a jeho vliv na zdraví člověka. Bylo mi moc líto, že jsem neměla možnost projít distančním kurzem a setkat se osobně s lektorem. Nakonec to vlastně ze vzdělávacího hlediska vůbec nevadilo, protože lektor se nám maximálně věnoval v on-line poradně, velmi rychle reagoval na maily a moc vítám současné webináře. Zatím se poradenství nevěnuji profesionálně, ale často radím kamarádům a známým. Spousta podnětů a znalostí z kurzu se ukazuje jako velmi užitečná. Ve svém okolí vnímám, že si lidé začínají uvědomovat souvislost zdraví a stravy a odborníky ve výživě budou vyhledávat nejen z důvodu hubnutí, ale především za účelem ovlivnění svého zdraví k lepšímu. A právě toto vnímám jako podstatu kurzu Poradce pro výživu a suplementaci pod vedením lektora Martina Jelínka.