Úvod / Co se u nás studuje / Prostata
Prostata neboli předstojná žláza je malý orgán, který se nachází (pouze u mužů) mezi močovým měchýřem a konečníkem a obklopuje močovou trubici. Její funkce spočívá v tom, že produkuje prostatickou tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie.
Prostata prodělává během života muže mnoho změn. Při narození je velká asi jako hrášek, do puberty dojde jen k mírnému zvětšení. Pak se ale začne poměrně rychle zvětšovat, po dvacátém roce života dosáhne normální velikosti a tvaru v dospělosti (přibližně velikosti vlašského ořechu).
Prostata je však také místem nejčastějšího výskytu problémů mužské močopohlavní soustavy:
1. Benigní hyperplazie prostaty.
Po 40. roce života se u většiny mužů začne znovu zvětšovat (to je podmíněno množením a dělením buněk). Dochází ke vzniku velmi častého problému, se kterým se mužská část populace potýká - nezhoubnému onemocnění prostaty způsobené jejím zvětšením, které se označuje jako benigní hyperplazie prostaty. Tento typ problému se nejčastěji projevuje pocity namáhavého močení popř. bolestmi nebo drážděním při močení. Příčiny vzniku zvětšení prostaty nejsou přesně známé, nejčastěji se poukazuje na hormonální nerovnováhu:
A) Pokles tvorby testosteronu a následné zvyšování poměru estrogenu (estrogen zvyšuje aktivitu látek, které podporují růst prostatických buněk).
B) Pokles tvorby testosteronu, kdy tvorba dihydrotestosteronu může podněcovat prostatické buňky k pokračování růstu.
2. Prostatitida.
Jedná se o akutní nebo chronický zánět prostaty. Její nejčastější příčinou bývá bakteriální infekce, může být i průvodním jevem některých pohlavních nemocí.
3. Rakovina prostaty.
Ke každé zdravotní komplikaci prostaty se vztahují odlišná pravidla ve stravování. Na vznik benigní hyperplazie prostaty se vedle kouření podílí konzumace alkoholu a kávy. Faktem ale je, že účinný způsob prevence vzniku benigní hyperplazie prostaty znám není.
Poměrně účinná je u zbytnění prostaty doplňková výživa, zajímavý vliv je znám hned u několika bylin. I tady ale platí, že jejich používání může vyvolat řadu nežádoucích účinků, případně mohou negativně ovlivnit účinek jiných doplňků nebo léčiv. Suplementace by tak měla vždy probíhat pod dohledem ošetřujícího lékaře:
- Saw palmetto.
Obsahuje látky, které v těle blokují přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, který je potřeba pro růst prostaty.
- Beta-sitosterol.
Látka podobná cholesterolu obsažená v některých semenech (např. dýňová), která snižuje produkci dihydrotestosteronu, který stimuluje růst buněk prostaty.
- Extrakty z kůry africké švestky.
Má vliv na časté noční močení.
- Extrakty z travního pylu.
Taktéž snižuje četnost nočního močení.
U prostatitidy se běžně doporučuje dostatečný příjem:
V případě vzniku onkologického problému prostaty nemá výživa prokázaný přímý vliv na vývoj choroby.
Úpravám stravování ve vztahu k funkci prostaty se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu. Cílem je najít cestu k nutričně vyváženému jídelníčku, který působí protizánětlivě, a tuto koncepci vyplnit vhodnými doplňky stravy. Tuto snahu studentům kontroluje systém výukové aplikace ZOF, který chytře upozorňuje na potenciální chyby a vede každého uživatele potřebným směrem.
František Mrkáček
Od raného věku jsem se věnoval různým sportům, což ve mně už od puberty vzbudilo zájem o zdravý životní styl. Ten mě přivedl ke kulturistice, kde jsem si poprvé uvědomil, jak zásadní roli hraje strava při dosahování výsledků. To mě vedlo k intenzivnímu studiu a experimentování v oblasti výživy, což se stalo mojí vášní na více než deset let. V roce 2018 jsem objevil Wim Hofovu metodu, která mi poprvé umožnila zažít změněný stav vědomí a pocítit transformační sílu hormetického stresu. Tato zkušenost mě naučila, že optimální zdraví vyžaduje rovnováhu tří pilířů: psychiky, stravy a pohybu. Bohužel komfort a blahobyt často tyto pilíře narušují, a proto bychom se na ně v dnešní době měli zaměřit co nejvíce. Abych své znalosti ještě více prohloubil a mohl je efektivně předávat dál, absolvoval jsem odborný kurz výživového poradenství ATAC u pana Jelínka, který jsem zakončil státní autorizovanou zkouškou. Tento kurz je promyšlený do posledního detailu. Témata probíráte postupně a systematicky, den za dnem. Každý den navrhujete jídelníčky na konkrétní téma, což vám pomáhá vytvořit jasnou představu o tom, jak by měl vypadat pestrý a přirozený jídelníček – což je něco, co dnešní populaci často chybí. Každý měsíc musíte složit test, který vás posune do další fáze studia. Na závěr kurzu je potřeba absolvovat závěrečný test a vypracovat seminární práci. Teprve poté je kurz dokončen. Tento kurz jsem si vybral nejen kvůli jeho kvalitnímu obsahu, ale také proto, že jsem u pana Jelínka cítil jeho celostní přístup a duchovní přesah. Dnes pomáhám svým klientům orientovat se ve zdravé výživě, pochopit principy správného stravování a najít cestu k lepšímu zdraví i kvalitnějšímu životu.
Petr Pleschinger
Myslím si, že po absolvování tohoto kurzu nelze nezměnit názor na to, co člověk obvykle jí. Každodenní zahlcování reklamou značně pokřivuje názor na to, co je pro člověka prospěšné. Fungují na principu, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Po 6 měsících kurzu určitě každý účastník změní alespoň o trochu svůj jídelníček. Zároveň každá lekce kurzu přináší další a další otázky. S úsměvem se proto dívám na kurzy, které slibují zvládnout tuto problematiku za týden nebo dokonce přes víkend. Určitě je potřeba zde získané znalosti dále rozvíjet. Je celkem lhostejné, jestli se člověk po absolvování tohoto kurzu bude poradenstvím živit nebo ne. Prodloužení života a vyhnutí se chorobám, které pramení ze špatné stravy, za investované peníze určitě stojí.
Zdeněk Pochyla
Kurz Poradce pro výživu mě naučil lépe vnímat způsob, jakým si moji klienti vytváří vztah k vlastní stravě. Tato důležitá součást mojí praxe mě posunula výrazným způsobem profesně vpřed a díky tomu jsem schopen o to úspěšněji pomáhat lidem ve svém okolí. Velký dík patří lektorovi M. Jelínkovi, se kterým se můžeme vzdělávat i po absolvování tohoto kurzu.