Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Prostata

Prostata

Prostata

Prostata neboli předstojná žláza je malý orgán, který se nachází (pouze u mužů) mezi močovým měchýřem a konečníkem a obklopuje močovou trubici. Její funkce spočívá v tom, že produkuje prostatickou tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie.

Prostata prodělává během života muže mnoho změn. Při narození je velká asi jako hrášek, do puberty dojde jen k mírnému zvětšení. Pak se ale začne poměrně rychle zvětšovat, po dvacátém roce života dosáhne normální velikosti a tvaru v dospělosti (přibližně velikosti vlašského ořechu).

Prostata je však také místem nejčastějšího výskytu problémů mužské močopohlavní soustavy:

1. Benigní hyperplazie prostaty.
Po 40. roce života se u většiny mužů začne znovu zvětšovat (to je podmíněno množením a dělením buněk). Dochází ke vzniku velmi častého problému, se kterým se mužská část populace potýká - nezhoubnému onemocnění prostaty způsobené jejím zvětšením, které se označuje jako benigní hyperplazie prostaty. Tento typ problému se nejčastěji projevuje pocity namáhavého močení popř. bolestmi nebo drážděním při močení. Příčiny vzniku zvětšení prostaty nejsou přesně známé, nejčastěji se poukazuje na hormonální nerovnováhu:

A) Pokles tvorby testosteronu a následné zvyšování poměru estrogenu (estrogen zvyšuje aktivitu látek, které podporují růst prostatických buněk).

B) Pokles tvorby testosteronu, kdy tvorba dihydrotestosteronu může podněcovat prostatické buňky k pokračování růstu.

2. Prostatitida.
Jedná se o akutní nebo chronický zánět prostaty. Její nejčastější příčinou bývá bakteriální infekce, může být i průvodním jevem některých pohlavních nemocí.

3. Rakovina prostaty.

Vliv stravy na problémy s prostatou

Ke každé zdravotní komplikaci prostaty se vztahují odlišná pravidla ve stravování. Na vznik benigní hyperplazie prostaty se vedle kouření podílí konzumace alkoholu a kávy. Faktem ale je, že účinný způsob prevence vzniku benigní hyperplazie prostaty znám není.

Poměrně účinná je u zbytnění prostaty doplňková výživa, zajímavý vliv je znám hned u několika bylin. I tady ale platí, že jejich používání může vyvolat řadu nežádoucích účinků, případně mohou negativně ovlivnit účinek jiných doplňků nebo léčiv. Suplementace by tak měla vždy probíhat pod dohledem ošetřujícího lékaře:

Saw palmetto.
Obsahuje látky, které v těle blokují přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, který je potřeba pro růst prostaty.

Beta-sitosterol.
Látka podobná cholesterolu obsažená v některých semenech (např. dýňová), která snižuje produkci dihydrotestosteronu, který stimuluje růst buněk prostaty.

- Extrakty z kůry africké švestky.

Má vliv na časté noční močení.

- Extrakty z travního pylu.

Taktéž snižuje četnost nočního močení.

U prostatitidy se běžně doporučuje dostatečný příjem:

  • Zinku,
  • Selenu,
  • Vitamínu E,
  • Omega-3 tuků (ve správném poměru vůči omega-6 potlačuje zánětlivé pochody v těle),
  • Lykopenu,
  • Extrakty z kořene kopřivy dvoudomé (obsahuje látky s močopudnými a protizánětlivými účinky).

V případě vzniku onkologického problému prostaty nemá výživa prokázaný přímý vliv na vývoj choroby.

Úpravám stravování ve vztahu k funkci prostaty se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu. Cílem je najít cestu k nutričně vyváženému jídelníčku, který působí protizánětlivě, a tuto koncepci vyplnit vhodnými doplňky stravy. Tuto snahu studentům kontroluje systém výukové aplikace ZOF, který chytře upozorňuje na potenciální chyby a vede každého uživatele potřebným směrem.

Co říkají o studiu naši absolventi

Mgr. Kateřina Balcarová

Do kurzu jsem se přihlásila coby čerstvá veganka čerstvě těhotná. Očekávala jsem od kurzu, že mi dodá jistotu, že vše ve svém stravování dělám správně, dodá další podněty a podá mi celkový pohled na stravování (nejen veganské) a jeho vliv na zdraví člověka. Bylo mi moc líto, že jsem neměla možnost projít distančním kurzem a setkat se osobně s lektorem. Nakonec to vlastně ze vzdělávacího hlediska vůbec nevadilo, protože lektor se nám maximálně věnoval v on-line poradně, velmi rychle reagoval na maily a moc vítám současné webináře. Zatím se poradenství nevěnuji profesionálně, ale často radím kamarádům a známým. Spousta podnětů a znalostí z kurzu se ukazuje jako velmi užitečná. Ve svém okolí vnímám, že si lidé začínají uvědomovat souvislost zdraví a stravy a odborníky ve výživě budou vyhledávat nejen z důvodu hubnutí, ale především za účelem ovlivnění svého zdraví k lepšímu. A právě toto vnímám jako podstatu kurzu Poradce pro výživu a suplementaci pod vedením lektora Martina Jelínka.

Radka Hazuchová

Profesně se výživě věnuji více jak dvacet let. Jsem výživový poradce a kuchařka přirozené stravy. Osobně nepropaguji žádný výživový směr, vždy by mělo jít o životní rovnováhu každého jedince ve všech směrech. Jako lektorka a regionální koordinátorka Skutečně zdravé školy jsem absolvovala on-line kurz Výživa dětí, který mi pomohl ucelit dosavadní informace v zaměření na děti, které jsou naší společnou budoucností. Děkuji Martinu Jelínkovi, za hodnotný kurz, který je kvalitně sestavený a vřele ho všem doporučuji. Terapie jídlem má jediný vedlejší účinek a tím je Zdraví, které si všichni musíme zasloužit svým chováním a přístupem k životu. Ať vám chutná život!

Zdenka Vlčková

Jsem spokojená nejen s kvalitou a formou kurzu, ale i s možností další spolupráce jak s p. Mgr. Jelínkem, tak i s ostatnímim kolegy. Je to velkým profesním přínosem.