Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Prostata

Prostata

Prostata

Prostata neboli předstojná žláza je malý orgán, který se nachází (pouze u mužů) mezi močovým měchýřem a konečníkem a obklopuje močovou trubici. Její funkce spočívá v tom, že produkuje prostatickou tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie.

Prostata prodělává během života muže mnoho změn. Při narození je velká asi jako hrášek, do puberty dojde jen k mírnému zvětšení. Pak se ale začne poměrně rychle zvětšovat, po dvacátém roce života dosáhne normální velikosti a tvaru v dospělosti (přibližně velikosti vlašského ořechu).

Prostata je však také místem nejčastějšího výskytu problémů mužské močopohlavní soustavy:

1. Benigní hyperplazie prostaty.
Po 40. roce života se u většiny mužů začne znovu zvětšovat (to je podmíněno množením a dělením buněk). Dochází ke vzniku velmi častého problému, se kterým se mužská část populace potýká - nezhoubnému onemocnění prostaty způsobené jejím zvětšením, které se označuje jako benigní hyperplazie prostaty. Tento typ problému se nejčastěji projevuje pocity namáhavého močení popř. bolestmi nebo drážděním při močení. Příčiny vzniku zvětšení prostaty nejsou přesně známé, nejčastěji se poukazuje na hormonální nerovnováhu:

A) Pokles tvorby testosteronu a následné zvyšování poměru estrogenu (estrogen zvyšuje aktivitu látek, které podporují růst prostatických buněk).

B) Pokles tvorby testosteronu, kdy tvorba dihydrotestosteronu může podněcovat prostatické buňky k pokračování růstu.

2. Prostatitida.
Jedná se o akutní nebo chronický zánět prostaty. Její nejčastější příčinou bývá bakteriální infekce, může být i průvodním jevem některých pohlavních nemocí.

3. Rakovina prostaty.

Vliv stravy na problémy s prostatou

Ke každé zdravotní komplikaci prostaty se vztahují odlišná pravidla ve stravování. Na vznik benigní hyperplazie prostaty se vedle kouření podílí konzumace alkoholu a kávy. Faktem ale je, že účinný způsob prevence vzniku benigní hyperplazie prostaty znám není.

Poměrně účinná je u zbytnění prostaty doplňková výživa, zajímavý vliv je znám hned u několika bylin. I tady ale platí, že jejich používání může vyvolat řadu nežádoucích účinků, případně mohou negativně ovlivnit účinek jiných doplňků nebo léčiv. Suplementace by tak měla vždy probíhat pod dohledem ošetřujícího lékaře:

Saw palmetto.
Obsahuje látky, které v těle blokují přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, který je potřeba pro růst prostaty.

Beta-sitosterol.
Látka podobná cholesterolu obsažená v některých semenech (např. dýňová), která snižuje produkci dihydrotestosteronu, který stimuluje růst buněk prostaty.

- Extrakty z kůry africké švestky.

Má vliv na časté noční močení.

- Extrakty z travního pylu.

Taktéž snižuje četnost nočního močení.

U prostatitidy se běžně doporučuje dostatečný příjem:

  • Zinku,
  • Selenu,
  • Vitamínu E,
  • Omega-3 tuků (ve správném poměru vůči omega-6 potlačuje zánětlivé pochody v těle),
  • Lykopenu,
  • Extrakty z kořene kopřivy dvoudomé (obsahuje látky s močopudnými a protizánětlivými účinky).

V případě vzniku onkologického problému prostaty nemá výživa prokázaný přímý vliv na vývoj choroby.

Úpravám stravování ve vztahu k funkci prostaty se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu. Cílem je najít cestu k nutričně vyváženému jídelníčku, který působí protizánětlivě, a tuto koncepci vyplnit vhodnými doplňky stravy. Tuto snahu studentům kontroluje systém výukové aplikace ZOF, který chytře upozorňuje na potenciální chyby a vede každého uživatele potřebným směrem.

Co říkají o studiu naši absolventi

Ing. Jarmila Štěrbová

Děkuji za možnost být účastníkem Vašeho půlročního kurzu Poradce pro výživu. Bylo to nahlédnutí do světa, v němž přímočará logika ukazuje svou vlídnou tvář. Pochopení souvislostí, které Váš kurz a osobní přístup nabízí, přináší možnost svobody ruku v ruce s odpovědností za všechna vlastní rozhodnutí. Ačkoli mluvím o tělesných pochodech, význam sdělení prostupuje do nehmotných sfér a to bylo pro mě na celém kurzu nejzajímavější. Děkuji, bylo mi ctí se s Vámi setkat.

Mgr. Andrea Kroupová

Když jsem přemýšlela o tom, kde bych získala kvalitní vědomosti o výživě, bylo pro mě velmi důležité, aby se názory lektora sešly s mým životním postojem. Dlouho jsem hledala a přemýšlela, kam se přihlásit. Odrazovalo mě také to, že většina kurzů trvala velmi krátkou dobu, ve které - dle mého názoru - člověk nemůže pochytit dostatek informací. Až jsem se jednoho člověka, na jehož přednášce jsem byla, zeptala, kdo je dle něj největší kapacita - a on mi řekl, že je to Martin Jelínek... A tak vše začalo. S Martinem Jelínkem jsem se potkala i osobně - a jsem za to velmi ráda. Věřím, že to nebylo setkání poslední. Všem bych ráda doporučila i ostatní kurzy - například Sílu myšlenky - ono se totiž v životě nic neděje náhodou :-) Ne náhodou, jsem si vybrala studium právě u Martina Jelínka... Zkuste to také, nebudete litovat!

Kristína Floriánová

Už dlouhá léta se pohybuji v oblasti fitness a zdravého životního stylu. Ráda bych se tímto směrem nadále ubírala a nakolik se sama velmi ráda vzdělávám a rozšiřuji si znalosti, rozhodla jsem se pro studium kurzu Poradce pro výživu. Nemohla jsem si vybrat lépe. Kurz víc než jen naplnil moje očekávání... Nejen že studentům není podsouván jen jeden výživový směr, ale díky kurzu jsem získala komplexní znalosti o stravování, které budu nadále využívat a pokud bych si měla znovu vybrat, opět by to byl kurz pod vedením pana Jelínka.