Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Prostata

Prostata

Prostata neboli předstojná žláza je malý orgán, který se nachází (pouze u mužů) mezi močovým měchýřem a konečníkem a obklopuje močovou trubici. Její funkce spočívá v tom, že produkuje prostatickou tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie.

Prostata prodělává během života muže mnoho změn. Při narození je velká asi jako hrášek, do puberty dojde jen k mírnému zvětšení. Pak se ale začne poměrně rychle zvětšovat, po dvacátém roce života dosáhne normální velikosti a tvaru v dospělosti (přibližně velikosti vlašského ořechu).

Prostata je však také místem nejčastějšího výskytu problémů mužské močopohlavní soustavy:

1. Benigní hyperplazie prostaty.
Po 40. roce života se u většiny mužů začne znovu zvětšovat (to je podmíněno množením a dělením buněk). Dochází ke vzniku velmi častého problému, se kterým se mužská část populace potýká - nezhoubnému onemocnění prostaty způsobené jejím zvětšením, které se označuje jako benigní hyperplazie prostaty. Tento typ problému se nejčastěji projevuje pocity namáhavého močení popř. bolestmi nebo drážděním při močení. Příčiny vzniku zvětšení prostaty nejsou přesně známé, nejčastěji se poukazuje na hormonální nerovnováhu:

A) Pokles tvorby testosteronu a následné zvyšování poměru estrogenu (estrogen zvyšuje aktivitu látek, které podporují růst prostatických buněk).

B) Pokles tvorby testosteronu, kdy tvorba dihydrotestosteronu může podněcovat prostatické buňky k pokračování růstu.

2. Prostatitida.
Jedná se o akutní nebo chronický zánět prostaty. Její nejčastější příčinou bývá bakteriální infekce, může být i průvodním jevem některých pohlavních nemocí.

3. Rakovina prostaty.

Vliv stravy na problémy s prostatou

Ke každé zdravotní komplikaci prostaty se vztahují odlišná pravidla ve stravování. Na vznik benigní hyperplazie prostaty se vedle kouření podílí konzumace alkoholu a kávy. Faktem ale je, že účinný způsob prevence vzniku benigní hyperplazie prostaty znám není.

Poměrně účinná je u zbytnění prostaty doplňková výživa, zajímavý vliv je znám hned u několika bylin. I tady ale platí, že jejich používání může vyvolat řadu nežádoucích účinků, případně mohou negativně ovlivnit účinek jiných doplňků nebo léčiv. Suplementace by tak měla vždy probíhat pod dohledem ošetřujícího lékaře:

Saw palmetto.
Obsahuje látky, které v těle blokují přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, který je potřeba pro růst prostaty.

Beta-sitosterol.
Látka podobná cholesterolu obsažená v některých semenech (např. dýňová), která snižuje produkci dihydrotestosteronu, který stimuluje růst buněk prostaty.

- Extrakty z kůry africké švestky.

Má vliv na časté noční močení.

- Extrakty z travního pylu.

Taktéž snižuje četnost nočního močení.

U prostatitidy se běžně doporučuje dostatečný příjem:

  • Zinku,
  • Selenu,
  • Vitamínu E,
  • Omega-3 tuků (ve správném poměru vůči omega-6 potlačuje zánětlivé pochody v těle),
  • Lykopenu,
  • Extrakty z kořene kopřivy dvoudomé (obsahuje látky s močopudnými a protizánětlivými účinky).

V případě vzniku onkologického problému prostaty nemá výživa prokázaný přímý vliv na vývoj choroby.

Úpravám stravování ve vztahu k funkci prostaty se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu. Cílem je najít cestu k nutričně vyváženému jídelníčku, který působí protizánětlivě, a tuto koncepci vyplnit vhodnými doplňky stravy. Tuto snahu studentům kontroluje systém výukové aplikace ZOF, který chytře upozorňuje na potenciální chyby a vede každého uživatele potřebným směrem.

Co říkají o studiu naši absolventi

Monika Patrmanová

Kurzy pana Jelínka se mi moc líbí. Musím říct, že jsem studium Poradce pro výživu začala jako úplný laik. Živila jsem se už pár let zeštíhlujícími "práškovými" koktejly, protože jsem neuměla ani vařit, ani jsem nevěděla, co mám jíst. Za pár měsíců v kurzu jsem dostala takový přehled, že si za prvé denně vařím všechna jídla a za druhé jsem zhubla na požadovanou váhu, kterou si navíc umím udržet. Mám výborný pocit, že je moje strava zdravá a vyvážená. V žádném případě se nijak neomezuji v paletě jídel a chutí, naučila jsem se však jak velké porce jsou pro mě dostačující, co jíst, abych zůstala déle nasycená, jak zahánět chuť na sladké, jak odkyselit své tělo a udržovat ho v acidobazické rovnováze, co jíst před a po cvičení a mnoho dalších "kouzel". Již několik let pracuji v Austrálii jako zdravotní sestra a kurzy p. Jelínka mě tak nadchly, že jsem se rozhodla otevřít svoji výživovou poradnu a předávat tyto cenné informace dále mým klientům. Děkuji mockrát pane Jelínku a těším se na absolvování dalších Vašich kurzů.

Ing. Miloš Raisler

Dosud jsem nebyl přiznivcem on-line kurzů, ale kurz ATAC můj názor změnil. Přestože to byl on-line kurz bez osobní docházky, měl jsem velmi často pocit, že pan Mgr. Jelínek snad sedí vedle mě u počítače... Velmi pozitivně mě překvapila pedagogická stránka vedení tohoto kurzu včetně velmi užitečně on-line poradny, která opravdu funguje, stejně jako výuková hra ZOF naplňující to obecně známe "Škola hrou". Přísun informací měl hlavu a patu a postupně rozšiřoval záběr znalostí s tím, že časem se jejich mozaika poskládala a vše do sebe zapadlo. Právě komplexnost pohledu na informace v oboru výživy a na lidskou individualitu jako celostní bytost je to, čeho si na tomto absolvovaném kurzu asi nejvíce cením. Pomohl mi lépe vidět věci v souvislostech včetně faktu, že naše tradičně vžité západní vnímání tohoto oboru není jediné možné, a že mám možnost nahlížet na spolupráci s klientem třeba i pohledem východních filozofií. Současně se mi zde dostalo informací o suplementaci, jejich pozitivech i rizicích, díky čemuž se mi otevřela další oblast, kterou jsem díky předchozí neznalosti považoval za jakýsi zavrženíhodný black box. Za velice důležité a pozitivní považuji rovněž nadstandardně vyšší časový rozsah tohoto kurzu umožňující věnovat se některým tématům podrobněji, zároveň si lze pochopení vybraných témat ověřit v praxi na připravených úkolech. Jsem rád, že jsem absolvoval kurz, který nebyl suchou teorií, ale kurz, který mi dal informace a zásadní know how jak s nimi nakládat v praxi. Za kurz děkuji a osobně ho doporučuji.

Jitka Kočová

Svět výživy mě zajímal už od studentských let. Když jsem hledala kurz výživového poradenství, nechtěla jsem se učit jen počítání kalorií, ale proniknout hlouběji do tajů fungování našeho těla a chápat širší souvislosti. Půlroční kurz poradce pro výživu a suplementaci mě nadchl svým rozsahem, splnil přesné mé představy. Skvělé bylo i zapojení aplikace ZOF, díky které jsem hned měla možnost naučené znalosti pozorovat při praktické tvorbě jídelníčků. Velmi mi pomohlo i to, že kurz byl on-line. Teď nabité informace předávám s radostí svým klientům, učím je, jak si mohou sami sestavit ten svůj ideální jídelníček a zároveň rozumět, proč je to pro ně dobré. Naprosto úžasná je i podpora po kurzu, kdy máme stále přístup do poradny pana Jelínka, sama jsem již tuto možnost využila při práci s náročnějším klientem. Nakonec jsem přidala i několik dalších kurzů včetně státní autorizované zkoušky, k lekcím se vracím a čerpám z nich i při mé praxi. Doporučuji studium u pana Jelínka všem, kdo s výživou pracují nebo je jen toto téma zajímá a kladou si otázky.