Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Prostata

Prostata

Prostata

Prostata neboli předstojná žláza je malý orgán, který se nachází (pouze u mužů) mezi močovým měchýřem a konečníkem a obklopuje močovou trubici. Její funkce spočívá v tom, že produkuje prostatickou tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie.

Prostata prodělává během života muže mnoho změn. Při narození je velká asi jako hrášek, do puberty dojde jen k mírnému zvětšení. Pak se ale začne poměrně rychle zvětšovat, po dvacátém roce života dosáhne normální velikosti a tvaru v dospělosti (přibližně velikosti vlašského ořechu).

Prostata je však také místem nejčastějšího výskytu problémů mužské močopohlavní soustavy:

1. Benigní hyperplazie prostaty.
Po 40. roce života se u většiny mužů začne znovu zvětšovat (to je podmíněno množením a dělením buněk). Dochází ke vzniku velmi častého problému, se kterým se mužská část populace potýká - nezhoubnému onemocnění prostaty způsobené jejím zvětšením, které se označuje jako benigní hyperplazie prostaty. Tento typ problému se nejčastěji projevuje pocity namáhavého močení popř. bolestmi nebo drážděním při močení. Příčiny vzniku zvětšení prostaty nejsou přesně známé, nejčastěji se poukazuje na hormonální nerovnováhu:

A) Pokles tvorby testosteronu a následné zvyšování poměru estrogenu (estrogen zvyšuje aktivitu látek, které podporují růst prostatických buněk).

B) Pokles tvorby testosteronu, kdy tvorba dihydrotestosteronu může podněcovat prostatické buňky k pokračování růstu.

2. Prostatitida.
Jedná se o akutní nebo chronický zánět prostaty. Její nejčastější příčinou bývá bakteriální infekce, může být i průvodním jevem některých pohlavních nemocí.

3. Rakovina prostaty.

Vliv stravy na problémy s prostatou

Ke každé zdravotní komplikaci prostaty se vztahují odlišná pravidla ve stravování. Na vznik benigní hyperplazie prostaty se vedle kouření podílí konzumace alkoholu a kávy. Faktem ale je, že účinný způsob prevence vzniku benigní hyperplazie prostaty znám není.

Poměrně účinná je u zbytnění prostaty doplňková výživa, zajímavý vliv je znám hned u několika bylin. I tady ale platí, že jejich používání může vyvolat řadu nežádoucích účinků, případně mohou negativně ovlivnit účinek jiných doplňků nebo léčiv. Suplementace by tak měla vždy probíhat pod dohledem ošetřujícího lékaře:

Saw palmetto.
Obsahuje látky, které v těle blokují přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, který je potřeba pro růst prostaty.

Beta-sitosterol.
Látka podobná cholesterolu obsažená v některých semenech (např. dýňová), která snižuje produkci dihydrotestosteronu, který stimuluje růst buněk prostaty.

- Extrakty z kůry africké švestky.

Má vliv na časté noční močení.

- Extrakty z travního pylu.

Taktéž snižuje četnost nočního močení.

U prostatitidy se běžně doporučuje dostatečný příjem:

  • Zinku,
  • Selenu,
  • Vitamínu E,
  • Omega-3 tuků (ve správném poměru vůči omega-6 potlačuje zánětlivé pochody v těle),
  • Lykopenu,
  • Extrakty z kořene kopřivy dvoudomé (obsahuje látky s močopudnými a protizánětlivými účinky).

V případě vzniku onkologického problému prostaty nemá výživa prokázaný přímý vliv na vývoj choroby.

Úpravám stravování ve vztahu k funkci prostaty se věnujeme v kurzu Poradce pro výživu. Cílem je najít cestu k nutričně vyváženému jídelníčku, který působí protizánětlivě, a tuto koncepci vyplnit vhodnými doplňky stravy. Tuto snahu studentům kontroluje systém výukové aplikace ZOF, který chytře upozorňuje na potenciální chyby a vede každého uživatele potřebným směrem.

Co říkají o studiu naši absolventi

Mgr. Jana Filipovičová

Obohacující. To je to nejlepší slovo. O zdraví se zajímám již dlouho, přesto jsem získala nové informace, ale hlavně mě tento kurz podnítil přemýšlet mnohem kreativněji. Zaujal mě propracovaný a jednoduchý systém výuky, oceňuji možnost konzultovat různé otázky nejen během kurzu, ale i do budoucna. Praxe je přede mnou. Opravdu se vyplatilo investovat.

Zdeňka Prušáková Řepová, Dis.

Jsem šťastná a nesmírně vděčná, že jsem získala dar a možnosti šířit mezi veřejnost zdraví, krásu a výživu - jako podporu kvalitního a plnohodnotného života. Ke kurzům pana Mgr. Martina Jelínka jsem se dostala přes jeho knihy a přednášky, které jsou TOP, odborné, zajímavé, praktické, poutavé a jednoduchou formou převeditelné do běžného života obyčejných lidí. Po přečtení knihy „Výživa při zhoubných onemocněních“ jsem chtěla další, a tak jsem se plynule ocitla v on-line kurzech ATAC. WOW - to bylo přesně to, co jsem potřebovala. V pohodlí svého domo va, v časech a tempu, kdy a jak se to člověku hodí, bez stresu a dojíždění. Kurzy doporučuji každému bez rozdílu. Zařadila bych je jako povinnou školní docházku a povinný předmět. Vyhovuje mi rozsah učiva, odbornost, praktická část kurzů (výuková hra), testovací část, videa, ale i poradna pro studenty, která je velmi přínosným prvkem. Způsob stravování, který sama preferuji a současně i předávám dál nádherně rezonuje s celým kurzem a podstatou pana Jelínka. Kurzy jsou postaveny na velmi pevných a stabilních základech - tj. na PESTROSTI, VYVÁŽENOSTI, KVALITNÍCH POTRAVINÁCH, kdy vše musí ladit s konkrétními potřebami jednotlivce. Pracuji s lidmi trpícími histaminovou intolerancí (sama mám tuto HIT nálepku), potravinovými alergiemi, ekzémy, trávicími problémy atd.. a v tomto ooru bje skutečně velkou výzvou nastavit jídelníček tak, aby strava byla vyvážená a chutná. Jaké potraviny preferovat a jakým by se měl postižený člověk naopak vyhýbat. Jaký výživový styl použít při prevenci a vzniku různých problémů... Osobní a negativní zkušenosti v oblasti medicíny, farmaceutického průmyslu a nutričních poradců mi pomohly otevřít si svou vlastní praxi a pan Mgr. Martin Jelínek mi dodal další potřebné vědomosti a know-how v podobě úžasných ATAC kurzů.

Marek Machus

Jako kuchaře mě kurz Poradce pro výživu a suplementaci posunul dál v mém profesním životě, otevřely se mi nové obzory v oblasti přípravy jídel. Každému, kdo má rád své tělo a touží po lepším a zdravějším životě, studium vřele doporučuji.