Houbová chia omáčka

Představte si, že se dostanete do situace, kdy před důležitou pracovní akcí musíte spáchat oběd, po kterém požadujete, aby zaplnil protestující žaludek, ale současně byl dostatečně lehký. Dokonce tak odlehčený, aby mozek nezaregistroval žádný výrazný výkyv způsobený odlivem krve do přeplácaného žaludku a mohl podávat krátce po obědě hvězdné výkony.

Není až tak velký problém si dát zeleninový vývar s nudlemi nebo rychlovku v podobě brambor s houbovou omáčkou. Žaludek sice snese hodně, ale nedostatek bílkovin a nenasycených tuků mi dlouhodobý výkon těla ani mysli bohužel nezajistí.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Nejprve je potřeba pochválit nemalé množství vlákniny dané přítomností chia semínek a zeleniny. Na jednu porci třetina doporučené denní dávky, navíc u odlehčené varianty oběda, není až tak špatný parametr.

  2. Malé zastoupení bílkovin (ale plnohodnotných) odpovídá za požadovanou snadnou stravitelnost. Díky tomu se skutečně nebojím naložit si dostatečnou porci krátce před pracovním výkonem, aniž bych musel mít obavy ze znefunkčnění mozkových aktivit.

  3. Zvláštní pozornost si zaslouží tuky – ve srovnání s bílkovinami je jich podstatně více, což může někdo vnímat jako křivdu na jeho redukční dietě. Pravdou je, že tuky výrazně v tomto receptu navyšují celkovou energii, na stranu druhou řešíme oběd a výsledná hodnota není nijak dramatická. A navíc – dodávám tělu tolik opěvované omega-3 tuky, po kterých touží nejen náš mozek…

  4. Musím ještě zmínit přítomnost syrové červené řepy. Kromě enzymů, vitamínů a důležitých minerálů obsahuje megadávku antioxidantů a imunostimulačních látek, což poskytuje spektrum výhod, které se vždy hodí. Citlivější jedinci by měli být na syrovou červenou řepu opatrní, z důvodu její schopnosti detoxikovat trávicí trakt často dochází k projevům nadýmání a plynatosti, popřípadě se efekt projeví na kvalitě a intenzitě stolice. Zcela určitě si ale touto informací nenechte pokazit dobrou chuť.

  5. Souhrnně řečeno se mi nutriční potenciál chodu líbí.

  6. Glykemický index je dnes hodně nízký, jásat by měli prakticky všichni a povinně.

  7. Stravitelnost je vynikající, specificko-dynamický účinek nepřekračuje 10 %, cíl dnešního receptu tedy splněn.

  8. Celkově je recept zásadotvorný, i toto je potřeba vítat s otevřenou náručí.

  9. Energeticky se pohybujeme těsně kolem neutrálu. Uvažte sami – brambory, červená řepa a cibule jsou velmi slabě jinové, žampiony s olejem už více. Výrazně jim kontruje miso pasta, vše srovnávají prakticky neutrální chia semínka.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

15 minut

Přibližná cena

40 Kč

Kategorie

Hlavní chody

Vhodné pro
Podobné recepty