Chia osvěžení

Protože dnešní oběd byl lehčího charakteru, navíc v průběhu pracovního dne klasicky v rychlosti, žaludek se ozval poměrně brzy odpoledne. Vznikl problém, čím zaplácnout prázdný prostor tak, abych vydržel bez zakolísání chutí, krevní glykémie i mechanických hlasů žaludku až do večeře.

Ne že by se mnou v posledních letech cloumaly chutě na sladké, ale vnitřní pocit v podobě intuice mi našeptával, že by svačina mohla být trochu sladšího rázu. Stačilo krátké zamyšlení, výsledek na sebe nedal dlouho čekat. Sladkost, potřeba bílkovin i vlákniny, zajištění dostatku energie, rozmazlená touha po přebytku omega-3 tucích… co z toho vyplývá?

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Klasicky nejprve složení: Nejvíce máme sacharidů s nízkým GI, který je navíc tlačen dolů obrovskou dávkou vlákniny. Ta dominantně pochází z chia semínek. Jejich hygroskopicita způsobující několikanásobné zvětšení objemu potraviny a úchvatnou stabilizaci střevní peristaltiky a prodloužený pocit zasycení mě prostě nepřestává fascinovat.

2.Nemalé množství tuků s radostí přehlédneme, protože víme, že téměř celá polovina z nich jsou z kategorie omega-3. Navíc tuky jako celek dodávají dostatek energie, která společně s nízkým GI zajistí fungování mého zatěžovaného organismu na hodně dlouhou dobu.

  1. Přibližně 15 gramů plnohodnotných bílkovin je na svačinu více než dost, poděkujme za ně. Přídavek menšího množství čokolády se možná tváří kosmeticky, ale dodá mozku stimulační látky jako teobromin a teofylin – očekávám proto nekompromisní pracovní výkon bez zbytečných drog, jako je běžně rozšířená káva se spektrem vedlejších účinků.

  2. Vápník s hořčíkem pocházející z chia semínek a mandlí mi dokonale zharmonizuje autonomní nervový systém – pokud tomu nerozumíte, nezoufejte. Chci říct, že jejich krásný vzájemný poměr (zní to zajímavě) naladí můj nervový systém na bezchybné fungování a omezí jakékoli emoční a stresové výkyvy – no neberte to…

  3. I přesto, že dominující chia semínka mají neutrální termický charakter, ostatní obsažené složky posunou celkovou charakteristiku směrem k osvěžujícím schopnostem. Protože vím, že budu pracovat jako ďas, tak se mi tato vlastnost jako prevence před přehřátím nekompromisně hodí.

  4. Svačina má celkově mírně jinovou tendenci a zásadotvorný charakter.

  5. Celková úroveň stravitelnosti je velmi dobrá, bez přehánění bych mohl i tvrdit, že vynikající (specificko-dynamický účinek se pohybuje hluboko pod 15 procenty).

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

2 minuty

Přibližná cena

50 CZK / 1 porce

Kategorie

Svačiny

Vhodné pro

Podobné recepty