Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Vejce

Vejce jsou významným zdrojem vysokokvalitního bílkovin, které jsou nezbytné pro různé tělesné funkce, včetně růstu a opravy tkání. Obsahují také všechny esenciální aminokyseliny, které tělo potřebuje pro syntézu proteinů. Vejce jsou také bohaté na vitamíny a minerály, jako je vitamín D, B6, B12 a minerály jako zinek, železo a měď. Vitamín D je důležitý pro zdraví kostí, zatímco vitamíny skupiny B podporují zdraví nervového systému a produkci energie.

Vejce také obsahují lutein a zeaxanthin, antioxidanty, které mohou chránit oči a snižovat riziko vzniku makulární degenerace a katarakty. Navíc, vejce jsou jedním z mála přirozených zdrojů vitamínu B12, který je důležitý pro zdraví nervového systému a tvorbu červených krvinek. Ačkoli žloutky obsahují cholesterol, většina lidí může bezpečně konzumovat vejce bez zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Ve skutečnosti, vejce mohou pomoci zlepšit profil cholesterolu tím, že zvyšují hladinu "dobrého" HDL cholesterolu.

Dobrý den,
mohou být vejce pří konzumaci nad 10ks týdně v něčem na škodu, nebo je to chyba jen z hlediska pestrosti?
Děkuji

Existuje sice doporučení vztahující se k tomu, kolik vajec by měla zprůměrovaná dospělá populace za týden sníst, ta ale není možné považovat za optimální pro každou individualitu. Např. sportovci mají vyšší potřebu příjmu bílkovin, mírně vyšší podíl vajec v jídelníčku nejenže bez problému zvládnou, ale dokonce to v mnoha situacích jejich metabolismus i uvítá (zajímavým extrémem jsou někteří siloví sportovci ve vyšších váhových kategoriích, kteří mají na talíři každý den 15 vajec a 30-50 bílků, běžné je to především u profesionálních kulturistů).
Limity vztažené pro běžnou populaci mají svoje důvody, primárně vychází z potřeby kontrolovat příjem cholesterolu, který tepelnou úpravou žloutku oxiduje a stává se potenciálně rizikovým. Dalším důvodem je samozřejmě snaha o zajištění dostatečné pestrosti ve výběru potravin.

Zajímalo by mě proč se nedoporučuje jíst vejce v kombinaci s luštěninou, třeba čočkou. Také jsem četla, že vejce není zdravé péct, kvůli oxidaci cholesterolu, je to tak?

Doporučení vejce nesmažit vychází z faktu, že při vysokých teplotách dochází k jeho oxidaci s předpokládaným nežádoucím dopadem na zdraví. Vejce jsou bohatým zdrojem cholesterolu (v průměru obsahují plnou doporučenou denní dávku), jejich konzumace ve vyšším množství by teoreticky mohla mít negativní dopad na metabolismus krevních tuků. I toto je ale relativní, protože do celého procesu vstupuje zdravotní stav jedince včetně zajišťování dostačující antioxidační kapacity a přísunu látek, které mají na metabolismus cholesterolu největší vliv (např. fosfolipidové komplexy, které jsou součástí lecitinu aj.).
Kombinace luštěnin s vejci je de facto zbytečná a zatěžující současně, protože obě potraviny jsou enormně bohatým zdrojem bílkovin, což z takového pokrmu dělá velmi náročně stravitelný zážitek. Všimněte si, že se jedná o specifikum především české kuchyně, kdežto národy, u kterých jsou luštěniny nedílnou součástí jejich kultury (Indie, Mexiko...), tuto skupinu potravin zpracovávají naprosto odlišným způsobem.

Dobrý den, pane Jelínku,
zajímalo by mě, jaká konzumace vajec už je považována za nadměrnou? Je nějaké obecné doporučení, kolik vajec týdně je ještě v normě?
Předem děkuji za odpověď

Tady neexistuje shoda, která by se mohla opřít o vědecké důkazy. Ukazuje se ale , že konzumace až 3 celých vajec denně je pro zdravé lidi naprosto bezpečná a nemá žádný negativní vliv na jejich zdraví. Většinou se v literatuře setkáte s doporučením 6 vajec týdně pro ženy a 9 vajec týdně pro muže.

Dobry den,
co prosim znamena oxidovany cholesterol ve vejcích, resp. jake jsou dopady jeho konzumace na nase telo? Vznika i pri uprave nejakych jinych surovin? Dale bych se chtela zeptat, jestli je vhodna priprava vajec omeleta nebo michana vejce.
Dekuji

Oxidovaný cholesterol vzniká v potravinách při jejich intenzívnější tepelné úpravě (smažení, grilování, pečení). Pokud je jeho konzumace (vejce, maso, vnitřnosti...) v této formě dlouhodobá, má takový cholesterol schopnost podporovat prozánětlivé reakce v těle a být součástí tvorby chronických zánětů.
U přípravy vajec je nevhodnější formou "na hniličku".

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi