Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Cholesterol

Cholesterol je typ tuku, který je přítomen v každé buňce těla a je nezbytný pro normální fungování organismu. Je důležitý pro tvorbu buněčných membrán, některých hormonů a je nezbytný pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Většina potřebného cholesterolu se v těle vyrábí v játrech, malý podíl přijáme z potravin živočišného původu (maso, mléko, sýry a vejce).
Ve vztahu ke zdraví je důležité rozlišovat mezi dvěma typy cholesterolu - LDL (low-density lipoprotein), často označovaný jako "špatný" cholesterol, a HDL (high-density lipoprotein), známý jako "dobrý" cholesterol. LDL cholesterol může při nadměrném množství v krvi vést k ukládání tuku na stěnách cév a tím k vzniku aterosklerózy a dalších kardiovaskulárních onemocnění. Proto je důležité sledovat nejen celkovou hladinu cholesterolu v krvi, ale také poměr mezi LDL a HDL cholesterolem.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký máte na následující problematiku pohled. Paní na akupunktuře mi řekla, že vysoký cholesterol, jak dnes udávají tabulky přes 5 mmol/l je vlastně relativně nízký. Neustále se tabulkově uvádí nebezpečné nižší hodnoty především kvůli farmaceutickým firmám a tedy penězům. Před 20-ti lety tabulky byly prý úplně jiné a udávaly vysokou hodnotu např. až nad 16 mmol/l. Prosím co si o tom myslíte?
Moc děkuji za reakci.

Tato oblast je trochu složitější, resp. se na ni v dnešní době už nenahlíží úplně černobíle a natolik přísně, jako tomu bylo v minulých dekádách, kdy se vliv cholesterolu na zdraví výrazně démonizoval. Na jedné názorové straně tady stojí farmaceutická lobby, díky které se postupně snižuje riziková hodnota cholesterolu (dnes u nás nad 5 mmol/l, tyto hodnoty se ale v jednotlivých zemích různí, někde se blíží k 6 mmol/l), na straně druhou jsou to množící se vědecké důkazy, že snaha snižovat hodnotu celkového cholesterolu nesplňuje očekávání v podobě snižování rizika chorob srdečně-cévního systému (s výjimkou mužů mladší věkové kategorie = pod 50 let). Dnes víme, že mnohem důležitějším ukazatelem je podíl LDL a triglyceridů včetně úrovně oxidačního stresu (= antioxidační kapacity organismu), samotná zvýšená hodnota celkového cholesterolu by tak neměla být považována za směrodatný ukazatel zdraví srdce a cév a současně by za každou cenu neměla být řešena medikací (statiny).
Před 20 lety byla za rizikovou hodnotu cholesterolu prezentováno 5,2 mmol/l (v osmdesátých letech minulého století 6,2 mmol/l). Hodnoty nad 16 mmol/l si paní na akupunktuře vycucala z prstu...:-)

Dobrý den, pane Jelínku,
měla bych dotaz ohledně cholesterolu. Jde o to, že máme cholesterol v rodině - rodiče i sourozenec. Otec dokonce přes 7,5 mmol/l i přes to, že se snažíme celkem zdravě stravovat a se sourozencem máme i dost sportovních aktivit - předpokládám tedy, že může být částečně i dědičný a jelikož je tělo dlouhodobě zvyklé na vyšší hodnoty, tak to není tak nebezpečné, jako když má někdo vysoký cholesterol především z důvodu špatného stravování?
Předem děkuji

Pokud víte, že se v rodině vyskytují případy s vyššími hladinami cholesterolu, na nic nečekejte a nechte si od lékaře potvrdit/vyvrátit diagnózu familiární hypercholesterolemie. Pokud bude pozitivní, vyplatí se tento stav léčit, protože je ve vztahu k srdečně-cévním chorobám zdravotně vysoce rizikový. Obecně platí, že vyšší hladiny cholesterolu jsou nebezpečné, není dobré tuto situaci podceňovat. Úprava stravy má na tento stav nemalý vliv, současně je ale nutné se vyhýbat kouření, kontrolovat tělesnou hmotnost a pravidelně se hýbat - samotná změna jídelníčku svým významem tyto faktory nepřeváží. Budete-li dodržovat vše, co je nezbytné, a hladina chlesterolu výrazněji neklesne, je na místě medikace předepsaná lékařem.

Dobrý den, který cholesterol pomáhá k přeměně vitaminu D?

Vitamín D3 se tvoří v těle z derivátu cholesterolu - 7-dehydrocholesterolu, který je u zdravého člověka obsažen v dostatečném množství v pokožce. Působením UV záření na tuto látku vzniká provitamín D3 (7-dehydrocholekalciferol), který je rychlou termickou izomerací přeměněn na vlastní vitamín D3 = cholekalciferol.

Dobrý den,
možná trochu laická otázka, ale vysvětlili byste prosím pojmy: triglyceridy, triacylglyceroly? Který z těchto pojmů je z hlediska spisovnosti správný? Který z parametrů je v praxi (i z hlediska zdraví) nejdůležitější při běžném vyšetření cholesterolu (HDL, LDL) a tuků v krvi? Co pro mě tyto údaje vypovídají?
Děkuji

Tryglyceridy a triacylglyceroly jsou synonyma, běžně se používají v literatuře oba pojmy. Jsou hlavní složkou tuků, jsou složeny z glycerolu a třech molekul mastných kyselin, organismus z nich procesem lipolýzy odděluje mastné kyseliny, které se následně metabolizují. V praxi ve vztahu k výživě by vás vždy měly zajímat (kromě triglyceridů) parametry celkového množství cholesterolu včetně HDL i LDL frakcí, ze kterých se počítá tzv. aterogenní index. To je hodnota, která ukazuje na riziko vzniku aterosklerotických pochodů, je tak vztažena k srdečně-cévním chorobám (platí to i pro zvýšené hodnoty triglyceridů v krvi).

Játra dokážou vytvořit cholesterol i jen z čistě rostlinných tuků?

Tvorba cholesterolu není vázána na podíl živočišných potravin ve stravě, tato látka vzniká (ve zjednodušeném pojetí) z mastných kyselin (obsažených v tucích), ze kterých organismus vytváří acetylkoenzym A. Z něj vzniká mevalonát a skvalen, výsledným produktem této reakce je cholesterol. Takto se vytváří každý den v těle dospělého člověka přes 1000 mg cholesterolu.

Zajímalo by mě proč se nedoporučuje jíst vejce v kombinaci s luštěninou, třeba čočkou. Také jsem četla, že vejce není zdravé péct, kvůli oxidaci cholesterolu, je to tak?

Doporučení vejce nesmažit vychází z faktu, že při vysokých teplotách dochází k jeho oxidaci s předpokládaným nežádoucím dopadem na zdraví. Vejce jsou bohatým zdrojem cholesterolu (v průměru obsahují plnou doporučenou denní dávku), jejich konzumace ve vyšším množství by teoreticky mohla mít negativní dopad na metabolismus krevních tuků. I toto je ale relativní, protože do celého procesu vstupuje zdravotní stav jedince včetně zajišťování dostačující antioxidační kapacity a přísunu látek, které mají na metabolismus cholesterolu největší vliv (např. fosfolipidové komplexy, které jsou součástí lecitinu aj.).
Kombinace luštěnin s vejci je de facto zbytečná a zatěžující současně, protože obě potraviny jsou enormně bohatým zdrojem bílkovin, což z takového pokrmu dělá velmi náročně stravitelný zážitek. Všimněte si, že se jedná o specifikum především české kuchyně, kdežto národy, u kterých jsou luštěniny nedílnou součástí jejich kultury (Indie, Mexiko...), tuto skupinu potravin zpracovávají naprosto odlišným způsobem.

Dobrý den,
oxiduje cholesterol v másle/sádle při smažení/pečení, i když dbáme na správnou teplotu, tzn. když dbáme na kouřový bod? A je v tomto ohledu lepší využívat pro podobné úpravy ghí, nebo to roli nehraje?
Předem děkuji za odpověď.

K oxidaci cholesterolu při tepelné úpravě dochází, rozsah oxidace je ale dán konkrétní teplotou (s rostoucí hodnotou roste i podíl oxidovaného cholesterolu) a délkou tepelné manipulace. Toto platí pro máslo obecně, tedy i pro ghí. Vždy je výhodnější používat pro tepelnou úpravu přepuštěné máslo z důvodu jeho vyššího kouřového bodu (tento bod je ale dán obsahem příměsí v tuku, ne lipidovým profilem), ve vztahu k oxidaci cholesterolu by proces přípravy jídla měl být ale co nejkratší.

Dobry den,
co prosim znamena oxidovany cholesterol ve vejcích, resp. jake jsou dopady jeho konzumace na nase telo? Vznika i pri uprave nejakych jinych surovin? Dale bych se chtela zeptat, jestli je vhodna priprava vajec omeleta nebo michana vejce.
Dekuji

Oxidovaný cholesterol vzniká v potravinách při jejich intenzívnější tepelné úpravě (smažení, grilování, pečení). Pokud je jeho konzumace (vejce, maso, vnitřnosti...) v této formě dlouhodobá, má takový cholesterol schopnost podporovat prozánětlivé reakce v těle a být součástí tvorby chronických zánětů.
U přípravy vajec je nevhodnější formou "na hniličku".

Chtěla bych se zeptat na úpravu vajec "volské oko" - vzniká při ní také oxidovaný cholesterol a jak je to se stravitelností?
Předem děkuji za odpověď.

Pokud bude žloutek po úpravě v měkkém stavu, struktura cholesterolu zůstane bez větších změn. Záleží tedy na způsobu přípravy ve smyslu použité teploty a délky jejímu vystavení.

Dobrý den.
Možná trochu laická otázka, ale vysvětlili byste prosím pojmy: triglyceridy, triacylglyceroly? Který z těchto pojmů je z hlediska spisovnosti správný? Který z parametrů je v praxi výživového poradce (i z hlediska zdraví) nejdůležitější při běžném vyšetření cholesterolu (HDL, LDL) a tuků v krvi? Co pro mě tyto údaje vypovídají?
Děkuji

Tryglyceridy a triacylglyceroly jsou synonyma, běžně se používají v literatuře oba pojmy. Jsou hlavní složkou tuků, jsou složeny z glycerolu a třech molekul mastných kyselin, organismus z nich procesem lipolýzy odděluje mastné kyseliny, které se následně metabolizují.
V praxi ve vztahu k výživě by vás vždy měly zajímat (kromě triglyceridů) parametry celkového množství cholesterolu včetně HDL i LDL frakcí, ze kterých se počítá tzv. aterogenní index. To je hodnota, která ukazuje na riziko vzniku aterosklerotických pochodů, je tak vztažena k srdečně-cévním chorobám (platí to i pro zvýšené hodnoty triglyceridů v krvi).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi