Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký máte na následující problematiku pohled. Paní na akupunktuře mi řekla, že vysoký cholesterol, jak dnes udávají tabulky přes 5 mmol/l je vlastně relativně nízký. Neustále se tabulkově uvádí nebezpečné nižší hodnoty především kvůli farmaceutickým firmám a tedy penězům. Před 20-ti lety tabulky byly prý úplně jiné a udávaly vysokou hodnotu např. až nad 16 mmol/l. Prosím co si o tom myslíte?
Moc děkuji za reakci.

Tato oblast je trochu složitější, resp. se na ni v dnešní době už nenahlíží úplně černobíle a natolik přísně, jako tomu bylo v minulých dekádách, kdy se vliv cholesterolu na zdraví výrazně démonizoval. Na jedné názorové straně tady stojí farmaceutická lobby, díky které se postupně snižuje riziková hodnota cholesterolu (dnes u nás nad 5 mmol/l, tyto hodnoty se ale v jednotlivých zemích různí, někde se blíží k 6 mmol/l), na straně druhou jsou to množící se vědecké důkazy, že snaha snižovat hodnotu celkového cholesterolu nesplňuje očekávání v podobě snižování rizika chorob srdečně-cévního systému (s výjimkou mužů mladší věkové kategorie = pod 50 let). Dnes víme, že mnohem důležitějším ukazatelem je podíl LDL a triglyceridů včetně úrovně oxidačního stresu (= antioxidační kapacity organismu), samotná zvýšená hodnota celkového cholesterolu by tak neměla být považována za směrodatný ukazatel zdraví srdce a cév a současně by za každou cenu neměla být řešena medikací (statiny).
Před 20 lety byla za rizikovou hodnotu cholesterolu prezentováno 5,2 mmol/l (v osmdesátých letech minulého století 6,2 mmol/l). Hodnoty nad 16 mmol/l si paní na akupunktuře vycucala z prstu...:-)

Témata:  Cholesterol 

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Jak naše kurzy hodnotí
absolventi.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi