Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Vývoj nezastavíš

Vývoj nezastavíš

Když jsem v roce 2002 po ukončení sportovní kariéry a současně odprodání podílu ve firmě na výrobu a prodej doplňkové výživy pro sportovce začal s přednáškovou činností a poradenstvím, vypadal svět ještě „jinak“:

  • V podstatě neexistovaly systémy on-line školení a kurzů, jak jsou v oblibě dnes.
  • Spousta výživových teorií, které jsou dnes nedílnou součástí našeho života, ještě nespatřila světlo světa.
  • Většinu takzvaně „zdravých“ potravin by nadšenci do racionálního stravování dnes vůbec nekupovali, protože jejich složení a kvalita už neodpovídají současným normám či představám o „dokonalosti“.
  • Většina zájemců o zdravý životní styl vykazovala mnohem větší ochotu se vzdělávat na živých akcích, ne z pohodlí domova.

Živě si vzpomínám na první testovací verzi kurzu Poradce pro výživu v roce 2007, u kterého jsem se snažil vyjít vstříc potřebám zájemců z různých koutů naší země a systém studia nastavil tak, aby živé přednášky probíhaly jednou měsíčně. Ohlasy od studentů ukázaly, že tato varianta kombinovaná s domácím samostudiem je trefou do černého. Nebyl jsem ale příliš spokojen s výsledky, tedy úrovní know-how absolventů tohoto kurzu. V žádném případě ne proto, že by byli neschopní či se neučili, to ani omylem. Jsem si plně vědom toho, že každá ryba smrdí od hlavy a odpovědnost z nemalé části leží na mých bedrech. Začlenil jsem proto do systému studia tvorbu myšlenkových map. Dlouhodobě zpětné vazby od absolventů a jejich studijní výsledky potvrdily, že to byla správná volba. Vždy se samozřejmě najdou výjimky, kterým něco nevyhovuje či se nelíbí, s ohledem na jejich celkový počet je ale považujme za statisticky bezvýznamné.

Protože žijeme v informačním věku a vývoj společnosti se neustále zrychluje, je obzvlášť ve vzdělávání potřeba jít s dobou. Klasická skripta velmi rychle nahradil elektronický studijní systém, který rozvíjíme dodnes. Má svoje nesporné výhody:

  • Studium je dostupné každému, kdo vlastní počítač nebo tablet a má k dispozici internetové připojení.
  • V případě potřeby okamžitě aktualizujeme informace v jednotlivých lekcích u každého kurzu. Otevřeně tak můžu říct, že každý turnus každého kurzu je jiný, a to především na základě těchto průběžných úprav.
  • Máme kontrolu nad tím, kdo a jak intenzívně (tedy poctivě) studuje. Víme, jak často se student hlásí do studijní sekce, jakou dobu tam tráví, s jakou úspěšností vykonává průběžné testy. Protože je naším primárním cílem produkovat absolventy, kteří skutečně něco umí a současně jsou schopni nahlížet na výživu a její praktickou stránku především celostně, je tento systém pro nás nesmírně důležitý. Na základě toho, že „vidíme“, jak každý účastník kurzu ke studiu přistupuje, jsme schopni některé „pomalejší“ a „váhavější“ typy povzbudit v jejich snažení, protože víme, že sami se z důvodu strachu či obav neozvou.
  • Studující mají v každém kurzu k dispozici on-line Poradnu, kde jako lektor odpovídám na jejich zvídavé dotazy. Má to dvě obrovské výhody. První spočívá v rychlosti a pružnosti systému včetně anonymity dotazujícího. Druhou pak fakt, že tyto dotazy přiřazujeme k jednotlivým lekcím, s nimiž tematicky souvisí. Výrazným způsobem se tak rozšiřuje obsah studia včetně různých úhlů pohledu na dílčí témata.
  • Protože jsme byli atakováni stále větším počtem dotazů na možnost studia od maminek na mateřských, které nebyly schopny dojíždět na každoměsíční školení, a současně i od lidí ze zahraničí, nezbylo nám nic jiného, než distanční formu Poradce pro výživu (a průběžně i další větší kurzy) doplnit o ryzí on-line verzi. Živá školení jsou ve studijní sekci nahrazena předtočeným videozáznamem, obhajoba seminární práce včetně závěrečného testu také probíhají on-line díky možnostem moderních platforem. Proto u nás mohou studovat lidé z celého světa.
  • I přesto, že většina našich kurzů má pevný studijní řád a u některých jsou součástí on-line studia jako náhrada za živé přednášky pořádány webináře, neustále hledáme možnosti, jak studujícím vyjít vstříc v rámci jejich časových možností. On-line systémy podpořené naší snahou o osobní přístup nám toto naštěstí umožňují a poskytují tak skvělou příležitost studovat on-line se současnou plnou podporou ze strany lektora.
  • V průběhu času jsme zjistili, že objem teorie, který vyučujeme, vysoce převyšuje praktickou schopnost vytvářet smysluplné stravovací režimy. Z toho důvodu jsem v roce 2012 sestavil deskovou hru, na které se účastníci distančních kurzů učili pomocí kartiček s potravinami vytvářet jídelníčky pro různé situace. Osobně toto považuji za jeden z nejdůležitějších bodů zlomu ve vzdělávání u nás. Na toto pochopitelně reagovali studenti z on-line kurzů, kteří se dožadovali stejné možnosti. Díky jejich vytrvalé neodbytnosti se nám podařilo deskovou hru v roce 2015 převést do on-line aplikace ZOF, kterou v současné době používáme jako studijní pomůcku téměř ve všech kurzech.

 

Jak už jsem si „postěžoval“ v minulých článcích, ne všechno se mi jako lektorovi zamlouvá právě z důvodu odosobnění a nemožnosti mít přímý kontakt s živými lidmi. Trhu je samozřejmě jedno, co se mi líbí nebo ne. Důležité jsou možnosti, které současná doba nabízí a jež se je snažíme využívat i ve vzdělávání, a především – VÝSLEDKY. Výsledky v podobě rostoucího počtu zájemců o studium, jejich zpětných vazeb a reakcí, a v neposlední řadě změny v jejich nákupních a stravovacích zvyklostech, které díky studiu u nás nastartovali.

Co říkají o studiu naši absolventi

Kateřina Kapková

Děkuji osudu, že mě zavedl až k Vám. Dva roky jsem marně bojovala s exemem na rukou. Prošla jsem si "klasickým" začátkem, u kterého řada lidí končí: léčbou kortikoidy. Pak jsem si o nich něco přečetla a utekla od nich k homeopatikům. Můj zdravotní stav se o něco zlepšil, ale pořád to nebylo ono. Zkusila jsem tedy - na radu jednoho známého - změnit způsob stravování. Objevila jsem paní, která mě uvedla do světa makrobiotiky. Byla jsem víceméně samouk, až než jsem na internetu objevila Váš kurz "Makrobiotika v české kuchyni". S nadšením jsem hltala informace nejen o tom, jak se makrobioticky stravovat, ale také o tom, jak funguje trávicí systém a jak dokáže správně zvolená a nakombinovaná strava prospět tělu i duši. Váš prvně absolvovaný kurz mi vysvětlil všechny změny, které jsem na sobě změnou stravování pociťovala: exem z rukou úplně zmizel a navíc jsem se zbavila trávících obtíží, kterými jsem trpěla od dětství, aniž by mě kdy napadlo je řešit. Brala jsem je jako "normální" součást mého života. O to větší úžas a radost ve mě vyvolalo jejich zmizení. Vaření "novým" způsobem se mi náhle stalo vášní. Kdysi jsem brala zeleninu spíš jen jako "barevnou ozdobu talíře" a najednou jsem při jejím krájení a zpracovávání zažívala pocity štěstí (a ty trvají dodnes.) Z mé kuchyně začala postupně mizet zelenina sterilovaná i mražená, uzeniny udělaly v lednici místo zeleninovým a luštěninovým pomazánkám, místo kupovaného chleba jsem začala péct kváskový. Začala jsem zkrátka trávit v kuchyni více času, protože mě to dělalo (a dělá) šťastnou. A pak jsem v e-mailu objevila Vaši nabídku na "Kurz poradce pro výživu a suplementaci". Vzala jsem to jako výzvu a nic od toho nečekala. Bylo mi zpočátku jedno, jestli nabyté znalosti využiju jen pro sebe a svoji rodinu, nebo i pro jiné. Znovu jsem hltala další informace o životosprávě a v hlavě se mi postupně skládala větší a větší mozaika. Díky praktické části kurzu - tedy vytváření jídelníčků - se ve mě usadil "program", který mě teď v kuchyni vede. Naprosto automaticky uvažuji o tom, jaké dnes použiju luštěniny a který fermentovaný výrobek, čím zahustím omáčku, abych nemusela použít mouku, jestli přisypu semínka do polévky nebo dalšího chodu... Je to až úsměvné, jak člověk najednou "přepne" myšlení, když vezme do ruky vařečku :-) I když... nedá se říci, že bych takto přepínala jen v kuchyni. Od té doby, co se snažím stravovat zdravě - a Váš kurz mě v tom VELMI posunul - se mi změnilo myšlení a vnímání všeobecně. Zostřila se mi intuice, začala jsem se mít více ráda, zbavila se obav a úzkostí atd. atd. Dva dny po absolvování kurzu "Poradce pro výživu a suplementaci" si tak v kuchyni vařím oběd a říkám si: Kéž bych se tím mohla živit. Odpoledne jdu do města, potkám známou, zmíním se jí, že mám kurz zdárně za sebou a ona se ptá: "A nechtěla bys mi občas něco uvařit?" Takže vařím sobě, příteli a druhý týden už i kamarádce. A sním o tom, že si zřídím jídelnu se zdravou domácí kuchyní a začnu vařit ještě i dalším.

Hana Dlubalová

Kurz Poradce pro výživu vedený Mgr. Martinem Jelínkem byl velmi obohacující zkušeností. Získala jsem zde perfektní znalosti a vědomosti, díky kterým dnes pohlížím na stravu a s ní související zdravý životní styl jako celek. Jak už to bývá na kurzech, tak i na tomto vznikla nová přátelství. Velmi si vážím kolegyň, dnes už kamarádek, jedoucích ve stejném vlaku zdravého žití. Chtěla bych jim touto cestou poděkovat za to, jakým způsobem se rozvinula naše naplňující a inspirativní spolupráce nejen na profesní úrovni, ale i v soukromém životě. Děkuji Vám všem, kteří se mnou sdílíte stejný svět :-)

Božena Kratzerová

Věřím, že se v životě nic neděje náhodou. Byla jsem na mateřské dovolené a při čtení novinek na internetu na mě vyskočila reklama Kurzy Atac. Když tomu bylo již po několikáté, tak jsem stránky prozkoumala blíž a začalo se ve mně probouzet nadšení, proč ne kurz výživového poradce? Už několik let dávám přátelům recepty na celozrnné dezerty, zeleninová jídla, tipy na léčbu stravou......, ale nemám to nijak odborně podložené, snad jen množstvím knih v mé knihovně :) Kurz pod vedením pana Jelínka je zážitkem. Dozvěděla jsem se souvislosti, které mi scházeli. Poznala jsem spoustu lidí naladěných na stejnou vlnu. Získala jsem důvěru v to, že si mohu plnit sen a stát se v budoucnosti výživovým poradcem, protože i po ukončení kurzu můžete své dotazy nadále konzultovat, takže máte i další podporu při zavedení odborné praxe. Všem, kteří mají podobný sen jako já mohu kurz jedině doporučit.