Kurzy ATAC

Úvod / Co se u nás studuje / Detoxikace

Detoxikace

Detoxikace je velmi často citovaný pojem, a to především v oblasti podpory prodeje různých potravin, doplňků stravy, různých přístrojů či obecně podpůrných metod, jejichž cílem je zbavit organismus nežádoucích látek, které různými způsoby škodí lidskému zdraví. Díky tomu se staly principy detoxikace zprofanované a především ne zcela správně pochopené. Ve zjednodušené podobě je rozumné vnímat celou problematiku detoxikace následovně:

V průběhu života se do organismu dostává různými cestami (stravou, pitným režimem, dýcháním, medikací) obrovské množství rozličných látek – nutričních, antinutričních, toxinů apod. Jejich množství se odvíjí od faktorů jako:

  • prostředí, ve kterém žijeme,

  • typu a množství stravy, kterou konzumujeme,

  • úrovni fungování trávicího traktu,

  • schopnosti vylučovacího systému konat plnohodnotně svoji práci,

  • užívání spektra léků,

  • používání kosmetiky a mnoha jiných.

Protože je řeč o detoxikaci, jsou ve středu zájmu především látky, které by se v organismu správně nacházet neměly. Tedy takové, které nějakým způsobem „škodí“ (zatěžují buněčný metabolismus, poškozují DNA aj.).
Nemá význam na tomto místě provádět výčet všech látek, které kolují v životním prostředí a správně by se tady nacházet neměly. Souhrnně řečeno – spektrum těchto látek (pesticidy, ftaláty, těžké kovy, dioxiny, hormony, antibiotika atd.) je ve svém přebytku v dnešní době už prokazatelně spoluodpovědné za vznik a rozvoj obezitychronické únavy, poruch imunitního systému (alergie, astma), poruch reprodukce (obzvlášť mužské populace), nádorových onemocnění, hormonálních poruchzánětů a mnohých dalších. K těmto funkčním poruchám našeho zdraví dochází v situacích, kdy jsou homeostatické systémy organismu vyčerpány a nejsou schopny provádět svoji práci v plném rozsahu. To znamená, že nedochází k efektivnímu vylučování všech látek (přijatých z vnějšího prostředí, produktů našeho metabolismu) a nastává situace, kterou označujeme jako „intoxikace“ neboli hromadění látek v depotních orgánech a tkáních.

Je tedy přirozené, že se začaly objevovat metody snažící se podpořit detoxikaci organismu. Názory na ně se v praxi výrazně různí, vždy záleží na tom, zda se bere v potaz jejich vědecky ověřený účinek a současně bezpečnost, nebo jen předávané osobní zkušenosti.
Ve velmi zjednodušeném pojetí můžeme podpůrné detoxikační metody rozdělit na dvě základní skupiny:

1. Mechanické procesy:

Jsou založeny na způsobech, kdy se mechanickým způsobem podpoří „očista“ trávicího traktu. Vedle eliminace některých potravin (nejčastěji mléčné výrobky či konzervované masné produkty) je to především navýšení podílu vlákniny ve stravě, která podporuje peristaltiku střevního traktu a současně plní funkci „mechanického kartáče“ ve střevech.

Stále větší oblibu nabývá tzv. hydrokolonterapie (= klystýry = výplachy tlustého střeva). S touto technikou je potřeba manipulovat opatrně, hrozí rizika mechanického poškození střeva nebo zanesení infekce, výjimkou nejsou ani poruchy peristaltiky nebo osídlení střevní mikroflóry.

Zajímavou možností je stará jogínská technika šankhaprakšálana, která je postavena na konzumaci slané vody a současného provádění série cviků vedoucí ke zvýšené aktivitě střev a následnému jejich vyprazdňování. Ve srovnání s hydrokolonterapií se v našich podmínkách používá sporadicky.

2. Biochemické metody:

Ve vztahu ke stravování se jedná o cílenou a systematickou změnu návyků s konkrétním cílem, kterým může například být:

  • změna acidobazické rovnováhy vnitřního prostředí organismu, která funguje jako spouštěcí impuls pro správné fungování dalších systémů v těle,

  • příjem některých látek, které mají schopnost specifickým způsobem zbavovat organismus některých nežádoucích chemických sloučenin či zabránit jejich vstřebávání. Například zinek zabraňuje absorpci olova, vitamín C podporuje vylučování kadmia nebo selen zvyšuje vylučování rtuti. Cílená suplementace tak v tomto směru podpoří detoxikaci.

Faktem je, že manipulace s těmito metodami by měla být vždy pod kontrolou odborníka. V praxi je bohužel často vše jinak – laická populace má tendenci podléhat slibům o rychlé řešení jejich problémů. Běžně tak vznikají stavy předávkování různými preparáty, kdy naprosto zbytečně dochází k intoxikaci místo požadované detoxikace.

Přirozené detoxikační systémy organismu je možné dále podpořit i saunováním nebo lymfatickými masážemi.

V praxi se často setkáváme s tím, že se jednotlivé metody vzájemně kombinují v domnění, že se dosáhne většího účinku. Takové postupy mohou být nebezpečné, protože v oblasti vylučování škodlivin z těla platí určitá pravidla, jejichž nerespektování je rizikové především s ohledem na zdraví (dočasně se zvyšuje koncentrace vylučovaných látek v krvi, na což jednotlivé systémy našeho těla reagují velmi citlivě).

Specifické místo v oblasti detoxikace zaujímají půsty. Půsty jsou ve své podstatě nejúčinnější metodou kompletní detoxikace organismu. Absolvují je milióny lidí po celém světě, ne vždy ale se správným přístupem. Správná definice půstu spočívá ve výrazném omezení či úplném vynechání jídla po určitou dobu, kdy se současně orientujeme i na meditační techniky. Převážná většina postících toto nechápe a zaměňuje půst za hladovku. Jediným rozdílem mezi půstem a hladovkou jsou právě zmiňované meditace, které mají za úkol očisťovat a rozvíjet vlastní mysl (= konstruktivně pracovat s emocemi). Hladovka je tedy schopna vyčistit tělo, půst díky meditacím poskytne přidanou hodnotu v oblasti eliminace následků stresu a všeho, co souvisí s tzv. psychosomatikou.

V kurzech se metodami detoxikace zabýváme také, naším cílem je obsáhnout základy většiny běžně známých metod. Protože se ale jedná o specifika, která by vždy měla být svěřena do rukou odborníka, zaměřujeme se především na pochopení principů a hledání konkrétních situací, ve kterých je vhodné jednotlivé metody používat. Apelujeme na studenty, aby jakékoli cílené detoxikační metody používali s největší možnou opatrností…

Co říkají o studiu naši absolventi

Mária Rusnáková

Kurz Poradca pre výživu a suplementáciu som si vybrala po veľmi dôkladnom prieskume trhu. Keďže tento kurz svojim rozsahom a informačnými okruhmi nemal žiadnu konkurenciu, moje rozhodnutie bolo jednoduché a jednoznačné. Kurz mi poskytol presne to, čo som hľadala, celkový pohľad na problematiku výživového poradenstva. Veľmi ma potešili informácie z oblasti tradičnej čínskej medicíny, ajurvédy a problematika vegánstva a vitariánstva. Počas štúdia som mala prístup do študentskej poradne, čo som využila a bola som milo prekvapená, koľko zaujímavých informácií som v nej našla. Keby som sa mala rozhodnúť ešte raz, tak určite neváham.

Bc. Andrea Šoltisová

Když jsem ležela s třetím rizikovým těhotenstvím v nemocnici, střídaly se mi na pokoji maminky zvané na císařský řez. Většina z nich měla důvod císařského řezu "přerostlé miminko", protože měly těhotenskou cukrovku a tak nějak tu cukrovku neřešily... Přemýšlela jsem, jestli to neřešily z důvodu špatné edukace nebo ze své vůle. Já sama jsem s každým těhotenstvím měla i cukrovku a musím říct, že u prvních dvou těhotenství jsem dostala úplně rozdílné informace ohledně diety. V tom třetím těhotenství jsem se rozhodla řešit dietu po svém a musím říct, že jsem měla cukrovku nejlépe kompenzovanou. Rozhodla jsem se pomáhat i ostatním ženám ve zvládání těhotenské cukrovky, protože si myslím, že těhotenská cukrovka má v populaci vzestupnou tendenci, vzhledem ke způsobu života, který vedeme. Do budoucna bych se chtěla hlouběji věnovat i prediabetu, který mi byl diagnostikován a následně diabetu 2. typu. Abych "nevařila z vody" (jen ze svých zkušeností a informací nabytých při mých zdravotnických studiích), zapsala jsem se na kurz Průvodce výživou při diabetu. Z kurzu jsem opravdu nadšená, nejen že mě utvrdil ve správnosti mých poznatků, ale naprosto nečekaně rozšířil mé obzory ohledně výživy všemi výživovými směry. Moc se mi líbí komplexní pohled na diabetes a řešení diety ve všech možných stylech stravování. Na své si přijde opravdu každý. Nejvíce mě bavilo tvoření jídelníčků v aplikaci ZOF, některé byly opravdu oříškem. Kurz se dá zvládnout i se třemi malými dětmi :-) Kurz Jak se zbavit závislosti na sladkém je také velmi zajímavý, hlavně co se týče myšlení a nastavení mozku. Moc děkuji za kurzy a určitě nezůstanu jen u těchto dvou. V plánu mám po prázdninách kurz lowcarb diety, protože mě samotné vyhovuje nižší příjem sacharidů a chci o tom vědět co nejvíce, ačkoliv bylo už dost řečeno v kurzu Průvodce výživou při diabetu. Dále mě láká meditace a výživa dětí. Ještě jednou děkuji za tyto kurzy a těším se na další :-).

Karolína Hamplová

Jako manažerka v nadnárodní společnosti jsem neměla čas dělat věci nad rámec své práce, které mě zajímají a když jsem se dostala špatným životním stylem na skoro 90 kg, jsem se rozhodla, že zhubnu..ANO, zhubla jsem, ale velmi špatnou cestou. Poté přišla doba, kdy jsem začala toužit po rodině a po sedmi umělých oplodnění se mi narodil syn. V tu chvíli jsem si začala vážit svého těla a uvědomila jsem si, že je potřeba se o sebe starat. Zároveň jsem si vědoma toho, že svým dětem jsme zrcadlem a tak jsem začala hledat cestu, abych POCHOPILA. A jak tomu v životě bývá, ve chvíli, kdy jsem se skutečně rozhodla, že CHCI VĚDĚT, jsem se seznámila s absolventkou kurzu pana Martina Jelínka „Poradce pro výživu a suplementaci", která byla neskutečně nadšená, namotivovaná a plná vědomostí. ( dnes jsou z nás skvělé přítelkyně) Ihned jsem začala pátrat po referencích a nenašla jsem snad jedinou špatnou zmínku či informaci. A jako matka na mateřské jsem nesmírně ocenila způsob ,,dálkového,, studia.... Bylo rozhodnuto a okamžitě jsem se do studia pustila. Půl rok utekl ani nevím jak :-) Nesmírně oceňuji přístup pana Jelínka, otevřený pohled na celou problematiku stravování a komplexní pohled, který si troufám říct, že jinde nezískáte. Zároveň prostředí ve kterém studiu probíhá je zcela sofistikované a profesionálně zpracované. Pokud váháte, rozhodně jděte do toho. Díky studiu jsem si uvědomila jak kvalitní může náš život být, když se o sebe budeme správně starat. Dnes již chápu pojem ,,jste to, co jíte,, Opravdu jste! a žijeme jen jednou, tak ať to stojí za to. Jako poznámku pro ty, co ještě pořád váhají zmiňuji svůj příběh... kdo ví, jakou roli v něm hrálo právě toto studium. Na mateřské dovolené jsem vystudovala „Poradce pro výživu a suplementaci" , když jsem kurz úspěšně ukončila, tak jsem mmj. zjistila, že jsem si časově dokázala skvěle uspořádat svůj den s dítětem i prací a navázala jsem na kurz ,, Instruktor fitness,, a začala působit jako instruktorka. A jelikož mám ráda věci dělat pořádně a komplexně, do třetice jsem začala studovat a mám radost z certifikátu ,,sportovní a relaxační masáž,,. Nyní cítím, že mohu být svým klientům k dispozici v širokém záběru a opět se vracím ke stravě a dalším kurzům, které pan Jelínek nabízí.