Zeleninové rizoto

Dnešní recept mám osobně v oblibě z několika důvodů, které v souhrnu rozhodly o tom, že jej zařazujeme jako „stálici“ stravovacího režimu na Detoxikačních víkendech.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Rizoto je nutričně vybaveno poměrně slušně. Dostatek bílkovin, navíc v kombinaci obilovin a luštěnin v plnohodnotném zastoupení, úžasná dávka komplexních sacharidů s jasně nízkým glykemickým indexem, které tlačí dolů nemalý poměr vlákniny. Tuků je minimum, navíc převažují nenasycené.

  2. Energeticky je vybaven tak, abychom se nestyděli jej nazvat za dietní. Kromě celkového množství energie hraje do karet i fakt už zmíněného glykemického indexu.

  3. Sice jsme použili pro přípravu žito, které je zdrojem lepku – celiaci proto budou mít smůlu – jeho agresivita vůči trávicímu traktu je ale velmi nízká.

  4. Termicky je dnešní recept neutrální. Vyzbrojeni tímto faktem můžeme v případě potřeby manipulovat s hodnotami kterýmkoli směrem použitím buď ohřívajícího koření nebo zvýšením objemu tuků, které mají obecně ochlazující dopad.

  5. Energeticky se pohybujeme také kolem neutrálu – žito je vzorem a základem, zelenina a tofu přidají jin, tepelná úprava a sójová omáčka zase jang tendence. Výsledek je skutečně ukázkový.

  6. Díky vyrovnaným hodnotám v oblasti energetických bilancí i nutriční výbavy s oblibou zařazujme toto rizoto jako součást jídelníčku na detoxikačních víkendech – je vždy zábavné sledovat, jak se účastníci snaží poctivě kousat a žvýkat každé sousto a po několika hodinách trávení na vlastní „kůži“ zjišťují, jaký dopad má skutečně nízký glykemický index na fungování vlastního těla. Kdo nevyzkouší, nepochopí...

  7. Pokud budete mít tendenci podsouvat recept i malým dětem, buďte si vědomi nemalého obsahu nerozpustné vlákniny a nutnosti kousání a žvýkání, což se v praxi často velmi obtížně dodržuje. Je proto vhodné k nakládání větších porcí přistupovat s respektem.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

30 minut

Přibližná cena

15 Kč / jednu porci

Kategorie

Hlavní chody

Vhodné proPodobné recepty