Šunková vegi bageta

Když se ráno probudím a zjistím, že je den zralý na kanadské žertíky, většinou mě nenapadne nic chytřejšího, než si na přednášku vzít svačinu, kterou vždy bez výjimky vyvolám názorový zmatek mezi studenty. No uznejte – když jako vegetarián vytáhnete bagetu, ze které čouhá šunka, nenechá to žádného slídila chladným…

Faktem je, že bagety obecně volím pouze v případech, kdy potřebuji jíst v podmínkách, kde jakákoli příprava a složité chystání na místě není na místě. Bagety mají tu výhodu, že když zvolíme ty správné ingredience, dostaneme velmi zajímavý a provozuschopný výsledek, za který se nemusíme stydět před sebou, ani ve společnosti.

Věnujme se ale dnešnímu šunkovému receptu. Základem je zvolit co nejkvalitnější pečivo, v opačném případě samotná výplň nebude mít šanci situaci zachránit. Tímto jsme se dostali k jádru celého problému:

Kde sehnat kvalitní bagetu?

V komerční sféře českého trhu na pravou, nefalšovanou celozrnnou kváskovou bagetu nenarazíme. Druhá možnost je upéct si vlastní, což v domácích podmínkách nejen z časových důvodů nezvládne každý. Třetí možností je koupit to, co trh nabízí a současně je nejblíže vysněnému ideálu.

Tady vždy zjišťuji, jaké utrpení musí snášet každý, kdo alespoň něco málo ví o vztahu pekařství a kvality a plně si uvědomuje možný rozsah problémů plynoucí z dlouhodobé konzumace těchto výrobků. Takže – zavřít oči, nekoukat na složení a sáhnout po bagetě sice z bílé vymleté mouky, ale obohacené o spektrum různých semínek na povrchu i vevnitř, které na stranu další bohužel žádnou nutriční revoluci nespáchají.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Jakoukoli kritiku je potřeba začít u diskutovaného pečiva. Budeme-li uvažovat jako lidi, přijdeme na to, že nemá význam brečet nad rozlitým mlékem, a budeme pracovat s tím, co je za běžného pracovního dne k dispozici. Vytížený pracant odsune bokem snahy o extrémismus v podobě trucovitou tendenci o celozrnné kváskové (nejlépe ještě bio) pečivo bez jakýchkoli aditiv s výjimkou soli a zhodnotí, že vícezrnná bageta z bílé vymleté mouky s dodatečně přidanými slunečnicovými a lněnými semínky pořád obsahuje velké množství komplexních sacharidů s poměrně nízkým GI, standardní množství bílkovin se zastoupením lepku a nějakou tu vlákninu navíc.

Průmyslově vyráběná vegi šunka nedosahuje v oblasti obsahu bílkovin takových závratných hodnot, jako její masitý protějšek obsahující téměř dokonalých 96 % masa, zase má na stranu druhou zajímavý obsah vlákniny, spektra vitamínů a minerálů, komplexních cukrů a minima nasycených tuků.

Když to sečteme, ručička vah v oblasti racionality se posouvá jasně daným směrem. Otázkou pouze je, co na to řekne žaludek masožrouta ovládající emoce celého těla…

  1. Už zaznělo, že úroveň glykemického indexu je poměrně nízká, pohybuje se ve středních hodnotách lehce nad 50 jednotkami.

  2. Termika se v celkovém průměru drží velmi, velmi blízko neutrálu .

  3. Energeticky směřujeme lehce kuvolňujícím vlivům, o žádný extrém se ale nejedná.

  4. Protože máme na cesty nabalenu bagetu vyráběnou z vymleté mouky, celková acidobazická tendence je i přes další zastoupené suroviny s dostatkem vlákniny mírně okyselující. Stejně jako u energetické rovnováhy se nebavíme o žádném extrému, ze kterého bychom měli mít obavy. Pokud někoho napadne úvaha, zda je tento recept vhodný i pro situace týkající se úpravy acidobazicity, říkám jasné NE (úprava acidobazicity by se měla obejít vždy bez lepkových obilnin).

  5. Celiaci a jedinci se zvýšenou citlivostí na lepek nemusí na recept koukat příliš smutně, pouze vymění pšeničnou bagetu za bezlepkovou. Jediný výrazný rozdíl zaznamenají v obsahu bílkovin a následné úpravě acidobazicity (když pominu chuť, ale ta je u celiakie v konfrontaci s lepkovými potravinami samozřejmě bezpředmětná).

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

8 minut

Přibližná cena

30 Kč

Kategorie

Svačiny

Vhodné pro
Podobné recepty