Smoothie s červenou řepou

Pro každou zeměpisnou šířku je typické určité spektrum plodin, které poskytují velmi zajímavé spektrum živin a vlastností odpovídající podmínkám, kde vyrostly. I v našich končinách máme takové fenomény, červená řepa je pouze jednou z mnoha.

Jejich nesporná výhoda spočívá i ve skvělé cenové dostupnosti, takže jakékoli výmluvy, že jíst zdravě je finančně nákladné, tady neobstojí.

Pojďme si dnes připravit smoothie, které zabere pouze několik málo minut. Odměnou kromě lahodné chuti bude už zmiňované spektrum vitamínů a dalších látek nezbytných pro optimální fungování našeho organismu.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Typicky vysokosacharidové smoothie kupodivu obsahuje i menší zastoupení bílkovin. Jsou ryze rostlinného původu, tedy snadno stravitelné, i když jejich množství je skutečně téměř zanedbatelné.

  2. Obsah vlákniny také potěší. Není nijak extrémní, gramážně ale dostačující.

  3. Hodnota glykemického indexu je tradičně nízká.

  4. Hodnotit stravitelnost ovocno-zeleninových koktejlů je jednoznačná – pokud je zrovna neobohatíme mléčným výrobkem, luštěninou nebo proteinovým koncentrátem, bude vždy vynikající.

  5. Obsah antioxidantů bude v dnešním případě víc než průměrný. Je to jeden z faktorů, kvůli kterému se vyplatí na koktejlu si pořádně pochutnat.

  6. Výsledný termický vliv se bude pohybovat kokem neutrálních hodnot – také velmi zajímavý parametr, se kterým je možné v rámci dalších úprav receptu konstruktivně pracovat.

  7. Acidobazická tendence půjde mírně zásadotvorným směrem. Opět velké plus dnešního koktejlu.

  8. Konzumace smoothie bude mít na tělo i mysl uvolňující (jin) vliv. Může se stát, že červená řepa tento předem jasně daný efekt u citlivějších jedinců ještě zvýrazní, což se může projevit na střevní peristaltice.

  9. Tento recept se nebojme nabídnout i dětem mladším 12 měsíců, samozřejmě v přiměřeném množství.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro

Podobné recepty