Ohnivý losos

Nízkosacharidové diety mají tendenci si podmanit nemalou část populace. Nebylo by fér, kdybychom se jim v naší škole vyhýbali. Jako všechny jiné mají i tyto svoje pro a proti, s tím si ale v tomto okamžiku těžkou hlavu dělat nebudeme. Důležité je mít tento stravovací režim pod kontrolou, proto se dnes podíváme na jeden z mnoha receptů, který se bude líbit většině racionálně uvažujícím zastáncům tohoto životního stylu.

Kromě poměru živin, správného způsobu přípravy a mnoha dalších charakteristik si dáme záležet i na tom, aby jídlo na talíři vypadalo víc než sexy. Proti tomuto budou zcela určitě protestovat vegetariáni, s tím se ale nedá nic dělat – svět je barevné místo osídlené lidmi s různými preferencemi, není možné vyjít vstříc úplně všem.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. Obsah a poměr živin jde v duchu už zmiňovaných nízkosacharidových diet. Na talíři máme typicky vysokoproteinový pokrm, který navede metabolismus do ketogenních režimů. Bílkoviny jsou převážně živočišného původu, tedy z hlediska biologické hodnoty velmi kvalitní. Jejich stravitelnost je na střední úrovni, což také není špatný parametr.

 2. Sacharidů je v celkovém kontextu poměrně málo. Pochází ze zeleniny, většina je tedy jednoduchých, navíc s nízkým GI.

 3. U vysokoproteinových pokrmů je velmi důležitým parametrem obsah vlákniny. V dnešním případě si nevedeme nijak špatně. Nečekejme žádný extrém, na stranu druhou ani propadák. Navíc téměř polovina je tepelně upravená, čímž vychází vstříc lepší stravitelnosti receptu.

 4. Pokud chceme metabolické pochody vědomě někam řídit a vést, je potřeba sledovat i parametr obsahu tuků a jejich poměru vůči bílkovinám. V tomto směru máme na talíři doslova ukázkovou hodnotu, a to v obou směrech. I přesto, že naprostá většina tuků pochází z lososa, nemalé procento z nich je v nenasycené podobě. Navíc existuje vysoká pravděpodobnost, že najdeme i omega-3.

 5. Množství energie je poměrně nízké. To je vcelku pochopitelné v případech nízkosacharidových receptů, u kterých nepřevažují tuky. V tomto směru tedy označme recept jako dietní.

 6. Hodnota GI celého receptu je velmi nízká.

 7. Stravitelnost receptu se vždy odvíjí od množství a kvality bílkovin. V dnešním případě jsme připravili středně náročně stravitelný pokrm.

 8. Ne nadarmo jsme pojmenovali recept „ohnivý losos“. Termicky máme k dispozici velmi silně ohřívající (horký) pokrm. V chladných obdobích je toto velkou výhodou, v létě bych kolem něj chodil velkým obloukem.

 9. V oblasti acidobazicity je losos typicky kyselinotvorným receptem. I s trojnásobkem obsahu vlákniny bychom tento parametr nezvrátili.

 10. Vyplatí se počítat se silnou jangovou tendencí našeho receptu.

 11. Kromě nízkosacharidových diet se bude recept líbit sportovcům, nejčastěji anaerobního zaměření, nejlépe v rámci potréninkového režimu.

 12. V případech redukčních diet se tento recept vyplatí nejen v ketogenních režimech, ale i v rámci normální snahy o hubnutí.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

25 minut

Přibližná cena

41 Kč / celá porce

Kategorie

Hlavní chody

Vhodné proPodobné recepty