Chia semínka v konopném mléce

V záchvatu touhy po zdravé sladké svačině se mysl takto postiženého jedince snaží držet emoce pod kontrolou a z pozice racionality hledat možnosti vedoucí k tomuto vysněnému cíli. Jednu z mnoha možných variant si proto představíme i my.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. Energeticky je svačina poměrně „chudá“, což budou vnímat pozitivně především snaživci o redukci hmotnosti. Nutričně jsme také skromní, ale na stranu druhou zase krásně vyvážení. Jediný, kdo vybočuje ze standardu, je skupina tuků. Svoji dominanci ale vykupují vysokým zastoupením nenasycených forem v čele s už zmíněnými omega-3 formami.

  2. Celkově je dnešní svačinka odlehčená i z pozice úrovně její stravitelnosti. Neznamená to ale, že máme zelenou se přecpat k prasknutí, vždy je potřeba myslet na určitou formu střídmosti.

  3. Glykemický index je díky obsahu chia semínek a tedy důležité vlákniny velmi nízký. A to i přesto, že máme na talíři sladkost v plné parádě.

  4. Acidobazicitu drží pod kontrolou bohatě zastoupené bazické prvky (vápník, hořčík). Další důvod k nemalé radosti nad vydařeným receptem.

  5. Energeticky je svačina typicky jinová. Menší brzdou orientující výsledek směrem ke středovým hodnotám jsou chia semínka.

  6. Termicky jsme se dostali do osvěžujících charakteristik. S jarem v plném proudu je to vlastnost, za kterou určitě poděkujme.

  7. Recept je plnohodnotně raw. Logicky to odvodí každý, považuji ale za svoji povinnost toto zdůraznit.

  8. Teoreticky si mohou na receptu pochutnat už děti od jednoho roku. Tady bych byl opatrný na množství použitých chia semínek, které velmi výrazně zasahují do peristaltiky střevního traktu – sice kladným způsobem, na dětská střeva to ale může být zbytečně velká zátěž (alespoň v počátcích pravidelné konzumace, než se organismus adaptuje).

  9. Napadá mě ještě výhodnost konzumace u sportovců krátce (70-90 minut) před zátěží, vždy přednostně vytrvalostního rázu.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

3 minuty

Přibližná cena

25 Kč / celá porce

Kategorie

Svačiny

Vhodné pro


Podobné recepty