Borůvkové smoothie

Borůvky jsou vděčným zdrojem širokého spektra zdraví prospěšných živin. Mimo jiné mají i velmi zajímavou schopnost ovlivňovat peristaltiku střevního traktu, což ocení nemalá část nejen naší populace.

Jelikož se jejich sezóna kvapem blíží, pojďme se připravit na možnosti, jak s touto plodinou typickou pro naše zeměpisné šířky efektivně pracovat. V teplých letních měsících je potřeba dodržovat pitný režim, byť se v dnešním případě bavíme o hypertonickém nápoji. I tak ale můžeme plnohodnotně vychutnat osvěžující nápoj plný antioxidačně laděných složek...

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

  1. O tomto smoothie musím hned na úvod s radostí říct, že je z nutričního pohledu poměrně hezky vyrovnané. Je typicky vysokosacharidové, s nízkým glykemickým indexem, dostatkem dobře stravitelných bílkovin a minimem tuků.

  2. Množství energie je přiměřené, nečekejme žádnou kalorickou bombu.

  3. Pomyslnou bombou je obsah vlákniny, která má schopnost zajistit optimální fungování našich střev.

  4. Ještě na skok k bílkovinám, které jsou rostlinného původu a nenajdeme v nich lepek. Vyšli jsme tím vstříc nejen celiakům, ale i těm, kteří touží po pokrmu s výhodou snadné stravitelnosti.

  5. Nezapomeňme pochválit dostatečný obsah antioxidačních látek.

  6. Smoothie je typicky osvěžující. V létě jako na zavolanou…

  7. Spektrum použitých surovin nám ve výsledku nabídne zásadotvorné účinky. Velmi příjemné zjištění.

  8. Zmínili jsme schopnost borůvek ovlivňovat fungování střevního traktu. Tady krátké zamyšlení – borůvky mají poměrně silné adstringentní (= stahující) účinky. Přeloženo do češtiny a aplikováno na trávicí trakt to znamená, že skvěle působí proti průjmům. Pokud tuto schopnost zkombinujeme s vyšším obsahem vlákniny a tendencí konzumenta nápoj nepít pomalu a důkladně převalovat v ústech jako náhradu za proces kousání a žvýkání, může dojít k tomu, že citlivěji nastaveným jedincům se střevní pochody zpomalí víc, než je zdrávo. Myslete na to, prosím.

  9. Líbí se mi ještě hezký poměr draslíku vůči sodíku – samozřejmě ve prospěch draslíku samotného. Jedinci trpící hypertenzí (vysokým krevním tlakem) by měli za tento nápoj orodovat.

  10. Pokud se rozhodneme nabídnout dnešní smoothie malým dětem, teoreticky od jednoho roku můžeme. Pouze s velkou opatrností co se týká celkového množství z důvodu už zmiňovaného vlivu na střevní trakt.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut (bez chlazení)

Přibližná cena

28 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro
Podobné recepty