Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Ženšen

Ženšen je rostlina, která je známá svými léčivými účinky a je široce využívána v tradiční čínské medicíně. Má adaptogenní vlastnosti, což znamená, že pomáhá tělu lépe se vyrovnat se stresem. Ženšen také podporuje fyzickou a duševní výkonnost, zlepšuje koncentraci a paměť a má pozitivní vliv na imunitní systém. Jeho pravidelné užívání může přispět k celkovému zdraví a pohodě.

Z hlediska výživy je ženšen bohatý na vitamíny a minerály, včetně vitamínů skupiny B, vitamínu C, železa, vápníku a fosforu. Obsahuje také unikátní složky nazývané ginsenosidy, které jsou zodpovědné za většinu jeho léčivých účinků. Ginsenosidy mají silné antioxidantní a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci chránit tělo před řadou onemocnění, včetně srdečních chorob a rakoviny.

Dobrý den,
jako sportovce na vrcholové úrovni mě možné účinky ženšenu velmi oslovily. Začala jsem bádat po dostupných doplňcích. Mám se zaměřit vyloženě na Eleutherococcus senticosus nebo i jiné? Našla jsem 2, které by mohly být kvalitnější. Avšak u jednoho převažuje Ashwagandha (ženšen indický) a jako doplněk pro zvýšení účinnosti je zde přidán také ženšen sibiřský. Jedná se o produkt Viridian Organic Ashwagandha Extract . Jako druhou možnost jsem našla ELEUTEROKOK kořen BIO mletý od firmy Nutrisslim. Máte vy osobní zkušenosti s těmito výrobky, popřípadě s těmito firmami? Nebo byste mi doporučil nějaký jiný doplněk. A ještě by mě zajímalo, jak dlouho lze ženšen užívat. Hádám, že by zde nemělo jít o dlouhodobé nepřetržité úžívání.
Děkuji.

U ženšenů uvažujte následujícím směrem:

1. Každý druh žen-šenu poskytuje trochu odlišné adaptogenní účinky. V tomto směru je potřeba volit nejen na základě doporučení ze strany literatury, ale především osobní zkušenosti - je proto výhodné postupně vyzkoušet v RŮZNÝCH situacích jednotlivé druhy, toto vám poskytne tu nejlepší možnou zpětnou vazbu.

2. Každý druh žen-šenu působí adaptogenním vlivem na základě obsahu specifických látek. Pokud chcete metabolismus ovlivnit těmito bylinami skutečně efektivně, je potřeba v oblasti suplementace pátrat po takových produktech, které garantují standardizované množství těchto živin, což je velmi problematické, protože naprostá většina výrobců tyto informace neposkytuje. Navíc na území EU z důvodu regulací se tyto informace potlačují, optimální je tak hledat na americkém trhu, který poskytuje mnohem lepší přístup i kvalitu. Pokud nechcete jít touto (organizačně náročnější) cestou, můžete využít žen-šenů v podobě čajů a macerátů - i tady je ale problém s garancí kvality, což platí obecně u všech bylin používaných tímto způsobem.

3. Žen-šeny je možné užívat krátkodobě v podobě cyklů, případně i dlouhodobě. Vždy záleží na tom, co jejich příjmem sledujete. U vrcholového sportu bych osobně pozornost zaměřil na cykly odpovídající tréninkové zátěži.

4. Pokud toužíte po adaptogenním účinku bylin se stimulačním dopadem, přemýšlejte o kombinaci rozchodnice růžové a macy, poskytne velmi zajímavý efekt.

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na podrobnosti ohledně negativních účinků ženšenu. Bohužel se mi podařilo ho zkombinovat s kofeinem ještě dříve než jsem se o nich dozvěděla. Výsledkem byl vysoký tlak, zrychlený tep, nespavost,... Platí podobné dopady i pro kombinaci s teinem nebo mateinem, případně vitamíny B kompexu? Strach mi nedovolí to otestovat na vlastní kůži. Jsem na stimulanty obecně velmi citlivá. Káva později než ve tři hodiny odpoledne pro mě znamená téměř celou noc beze spánku. Může to mít nějaké souvislosti s touto nesnášenlivostí? A když se u mě dostavily takové účinky, není nakonec lepší se ženšenu vyhnout?
Děkuji za odpověď.

Účinek jednotlivých látek na metabolismus jedince a jeho celkové chování se odvíjí od mnoha faktorů, jedním z nich je i úroveň citlivosti (= způsobu vnímání účinku látky). Pokud víte, že jste více senzitivní na stimulační látky, je nesmysl je používat ve vyšších množstvích a současně se snažit jejich účinek zvyšovat kombinací s dalšími. V takových případech bych se zcela určitě vyhýbal jakýmkoli zdrojům kofeinu a zaměřil pozornost na jeden vybraný adaptogen. Myslete na to, že cílem je podpora vitality a současně snaha se vyhnout předávkování, které se projevuje řadou nepříjemných projevů.
Kombinace adaptogenů a vitamínů B komplexu je bezpečná, vždy ale užívejte pouze přírodní zdroje B komplexu a současně se vyhýbejte jejich zbytečně vysokým dávkám.

Dobrý den,
zajímá mě interakce doplňků k lékům na vysoký krevní tlak. Například u Q10, ženšen....
Děkuji

Koenzym Q10 se obecně doporučuje kombinovat s antihypertenzívy, protože snižuje jejich vedlejší účinky a zlepšuje jejich toleranci.
Ženšeny vykazují antihypertenzní účinky, jejich výhodou je navíc fakt, že se jimi prakticky nepředávkujete. Běžně se kombinují s antihypertenzívy, vždy je ale vhodné, když tuto kombinaci posvětí ošetřujcí lékař.

Dobrý den,
smí se ženšen nebo i jiné adaptogeny užívat u autoimunitních chorob? Předpokládám, že zřejmě ne, když se užívají imunosupresiva, ale pokud se daří onemocnění držet v remisi a člověk není na lécích?
Děkuji

Toto je složité téma. U volby fytoterapie vždy záleží na tom, jaké autoimunitní onemocnění chcete řešit na základě toho, kterou tkáň či skupinu buněk postihují:
- kůži a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitida),
- klouby a chrupavky (revmatoidní artritida),
- trávicí soustava (Crohnova choroba),
- žlázy s vnitřní sekrecí (autoimunitní diabetes, Hashimotova tyroiditida),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Protože autoimunitní pochody vedou k rozvoji zánětů, je dále třeba řešit, zda má bylina plnit více funkci imunosupresívní či protizánětlivou.
Adaptogeny nejsou dostatečně imunosupresivní, aby samy o sobě zastavili autoimunitní proces, alternativní medicína s nimi proto běžně pracuje. V našich podmínkách se nejčastěji používají vitánie snodárná a ženšen pravý (i jako doplnění k běžné medikaci), které je možné i kombinovat.

Dobrý den,
je ženšen brán spíše jako adaptogen nebo jako chytrá droga a tím pádem u něj platí, že se může užívat maximálně půl roku?

Skupina adaptogenů plní obě funkce, každá bylina ovšem s jiným podílem. Systém užívání v praxi je tak potřeba přizpůsobovat nejen dané situaci, ale i schopnostem rostliny ovlivňovat některé pochody v těle. Některé adaptogeny je možné používat i dlouhodobě, u typicky stimulačních bylin (např. rozchodnice, maca...) je vhodnější krátkodobé užívání (řádově dny a týdny).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi