Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
U ženšenů uvažujte následujícím směrem:
1. Každý druh žen-šenu poskytuje trochu odlišné adaptogenní účinky. V tomto směru je potřeba volit nejen na základě doporučení ze strany literatury, ale především osobní zkušenosti - je proto výhodné postupně vyzkoušet v RŮZNÝCH situacích jednotlivé druhy, toto vám poskytne tu nejlepší možnou zpětnou vazbu.
2. Každý druh žen-šenu působí adaptogenním vlivem na základě obsahu specifických látek. Pokud chcete metabolismus ovlivnit těmito bylinami skutečně efektivně, je potřeba v oblasti suplementace pátrat po takových produktech, které garantují standardizované množství těchto živin, což je velmi problematické, protože naprostá většina výrobců tyto informace neposkytuje. Navíc na území EU z důvodu regulací se tyto informace potlačují, optimální je tak hledat na americkém trhu, který poskytuje mnohem lepší přístup i kvalitu. Pokud nechcete jít touto (organizačně náročnější) cestou, můžete využít žen-šenů v podobě čajů a macerátů - i tady je ale problém s garancí kvality, což platí obecně u všech bylin používaných tímto způsobem.
3. Žen-šeny je možné užívat krátkodobě v podobě cyklů, případně i dlouhodobě. Vždy záleží na tom, co jejich příjmem sledujete. U vrcholového sportu bych osobně pozornost zaměřil na cykly odpovídající tréninkové zátěži.
4. Pokud toužíte po adaptogenním účinku bylin se stimulačním dopadem, přemýšlejte o kombinaci rozchodnice růžové a macy, poskytne velmi zajímavý efekt.
Účinek jednotlivých látek na metabolismus jedince a jeho celkové chování se odvíjí od mnoha faktorů, jedním z nich je i úroveň citlivosti (= způsobu vnímání účinku látky). Pokud víte, že jste více senzitivní na stimulační látky, je nesmysl je používat ve vyšších množstvích a současně se snažit jejich účinek zvyšovat kombinací s dalšími. V takových případech bych se zcela určitě vyhýbal jakýmkoli zdrojům kofeinu a zaměřil pozornost na jeden vybraný adaptogen. Myslete na to, že cílem je podpora vitality a současně snaha se vyhnout předávkování, které se projevuje řadou nepříjemných projevů.
Kombinace adaptogenů a vitamínů B komplexu je bezpečná, vždy ale užívejte pouze přírodní zdroje B komplexu a současně se vyhýbejte jejich zbytečně vysokým dávkám.
Koenzym Q10 se obecně doporučuje kombinovat s antihypertenzívy, protože snižuje jejich vedlejší účinky a zlepšuje jejich toleranci.
Ženšeny vykazují antihypertenzní účinky, jejich výhodou je navíc fakt, že se jimi prakticky nepředávkujete. Běžně se kombinují s antihypertenzívy, vždy je ale vhodné, když tuto kombinaci posvětí ošetřujcí lékař.
Toto je složité téma. U volby fytoterapie vždy záleží na tom, jaké autoimunitní onemocnění chcete řešit na základě toho, kterou tkáň či skupinu buněk postihují:
- kůži a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitida),
- klouby a chrupavky (revmatoidní artritida),
- trávicí soustava (Crohnova choroba),
- žlázy s vnitřní sekrecí (autoimunitní diabetes, Hashimotova tyroiditida),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Protože autoimunitní pochody vedou k rozvoji zánětů, je dále třeba řešit, zda má bylina plnit více funkci imunosupresívní či protizánětlivou.
Adaptogeny nejsou dostatečně imunosupresivní, aby samy o sobě zastavili autoimunitní proces, alternativní medicína s nimi proto běžně pracuje. V našich podmínkách se nejčastěji používají vitánie snodárná a ženšen pravý (i jako doplnění k běžné medikaci), které je možné i kombinovat.
Skupina adaptogenů plní obě funkce, každá bylina ovšem s jiným podílem. Systém užívání v praxi je tak potřeba přizpůsobovat nejen dané situaci, ale i schopnostem rostliny ovlivňovat některé pochody v těle. Některé adaptogeny je možné používat i dlouhodobě, u typicky stimulačních bylin (např. rozchodnice, maca...) je vhodnější krátkodobé užívání (řádově dny a týdny).
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.