Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Železo

Železo je základní minerál, který je nezbytný pro řadu tělesných funkcí. Je klíčovým prvkem pro výrobu hemoglobinu, proteinu v červených krvinkách, který přenáší kyslík z plic do všech částí těla. Železo také podporuje imunitní systém, pomáhá udržovat normální tělesnou teplotu a je nezbytné pro správnou funkci buněk a tvorbu některých hormonů.

Výživa hraje klíčovou roli v dodávání železa tělu. Železo se nachází v mnoha potravinách, včetně červeného masa, drůbeže, ryb, luštěnin, tmavě zelené listové zeleniny a celozrnných obilovin. Nedostatek železa v těle může vést k anémii, což je stav charakterizovaný nedostatkem zdravých červených krvinek. Naopak, příliš mnoho železa může vést k toxickému stavu zvanému hemochromatóza. Proto je důležité udržovat správnou rovnováhu železa v těle.

U železa je pojem myoglobin. Co znamená?

Myoglobin je svalová bílkovina, která kromě proteinové složky obsahuje i organickou dusíkatou sloučeninu hem, v níž je vázán atom dvojmocného železa. Hlavní funkcí myoglobinu je přenos kyslíku z krve do mitochondrií, kde probíhá buněčná oxidace. V myoglobinu je zastoupeno železo přibližně v 10 % z jeho celkového obsahu v organismu.

Píšete,
že z rostlinných zdrojů se Fe vstřebává špatně. Zajímá mě, jak moc špatně, protože např. quinoa nebo jáhly působí jako výborný zdroj železa.

U jednotlivých složek obsažených v potravinách je potřeba rozlišovat, v jaké chemické formě se nachází a s jakými dalšími látkami jsou provázány. Organismus dokáže využít různé formy vazeb, faktem ale je, že úroveň jejich biologické využitelnosti se liší. Železo je tady typickým příkladem, protože většina železa v živočišných potravinách je vázána na porfyrin, kdy tuto vazbu označujeme jako "hemové železo", kdežto v rostlinách tato vazba není, definujeme tak "nehemové železo". Hemové železo je poměrně dobře využitelné, současně absorpce železa skrze membrány střevní sliznice je také vyšší (uvádí se kolem 10-20 %). Využitelnost nehemového železa je výrazně nižší, toto je způsobeno nejen jeho vazbou na aktivní nosič, ale i přítomností antinutričních látek (kyselina fytová v obilí a klíčcích, kyselina šťavelová ve špenátu, ligniny v buněčných stěnách rostlin, taniny v čaji či kávě, vliv má i vláknina nebo vápník jako antagonista železa).

Dobrý den,
řeším teď jedno dilema. Jak postupovat v případě, kdy se pro sportovce doporučuje vyšší poměr rostlinných bílkovin, ale na druhou stranu jako cyklista zápasím s nedostatkem železa, u kterého se doporučuje jeho příjem v převážně hemové formě, čímž se de facto vyšší poměr bílkovin rostlinného původu vylučuje? Dát přednost stravitelnosti anebo železu? Osobně jsem to vyřešil tak, že bílkoviny konzumuji převážně rostlinné a železo dodávám pomocí suplementů (přijde mi to jako nejmenší zlo), ale zajímá mě váš názor :).
Děkuji

Tady uvažujete konstruktivně, vždy je třeba ve vztahu k individualitě řešit důležitost jednotlivých nutričních pravidel. Doporučení týkající se poměru rostlinných vs. živočišných bílkovin je obecné, nemá jasně definované hranice či limity. V praxi by tak neměl být problém realizovat jídelníček, který obsahuje cca poloviční podíl rostlinných bílkovin, protože z výsledného zastoupení živočišných zdrojů dodáte pořád rozumné množství hemového železa, navíc si můžete "pomoci" zařazováním silných masokostních vývarů, které jsou na minerály velmi bohaté. Pokud ještě k celkovému dostatku železa ve stravě (bez rozdílu jeho původu a formy) zajistíte i vyšší příjem vitamínu C, který zlepšuje metabolismus železa, neměl by organismus ani při výrazně vyšší fyzické zátěži trpět nedostatkem (a v dané situaci pořád budete mít v rezervě možnost podpůrné suplementace).

Dobrý den,
zajímá mě, zda je pravda, že ženy mají obecně větší potřebu železa. Udávaná hodnota je až 33mg. U mužů se různé zdroje shodují na 14mg.
Díky

Toto je pravda, platí to pro ženy v průběhu životního období dospívání - klimakterium, kdy dochází k poměrně výrazným ztrátám železa při měsíčním cyklu. S rostoucí fyzickou zátěží (= sportovci) tato hodnota dál roste, vždy je ale individuální.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi